Lipa Babka w Żarkach, Anna Piernikarczyk

Nieco na południowy wschód od centrum Żarek na Jurze, przy ulicy Strażackiej, czyli trasie nr 792 biegnącej do Jaworznika, niedaleko ruin kościółka Św. Stanisława, rośnie wiekowa lipa Babka.

Drzewo jest już bardzo mocno zniszczone, ze spruchniałym drewnem, ale wciąż żywe i puszcza nowe pędy. Co ciekawe - Babka liczy sobie 500 lat! To lipa drobnolistna i oczywiście stanowi pomnik przyrody.

Lipa Babka w Żarkach

Ta poczciwa staruszka stoi przy samej drodze i budzi niemałe wzruszenie, dlatego każdy turysta chętnie tu zatrzymuje się choć na chwilę. Tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał pod jej cieniem.

Niedaleko lipy Babki, na wzgórzu Laskowiec przy kościele Św. Stanisława znajduje się parking i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na Kuestę Jurajską czyli wysoki na 70 m próg skalny, jakim spada Wyżyna Częstochowska ku dolinie Warty. To piękne miejsce widokowe, chętnie wykorzystywane od niedawna przez paralotniarzy.

Lipa Babka w Żarkach

Lipa Babka
ul. Strażacka (droga na Jawornik), Żarki

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: