Lipa Babka
ul. Kościuszki (droga na Jaworznik), Żarki

50°37'4" N, 19°22'46" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę, cały rok
Parking: bezpłatny przy drodze

Pomnik przyrody liczący 500 lat!

Nieco na południowy wschód od centrum Żarek na Jurze, przy ulicy Kościuszki, czyli trasie nr 792 biegnącej do Jaworznika, niedaleko ruin kościółka Św. Stanisława, rośnie wiekowa Lipa Babka. Drzewo jest już bardzo mocno zniszczone, ma tylko jakby 1/3 całego pnia, z częściowo już spruchniałym drewnem, ale wciąż żywe i puszcza wiele nowych pędów. Co ciekawe - Babka liczy sobie ponad 500 lat! To lipa drobnolistna, stanowiąca pomnik przyrody.Ta poczciwa staruszka stoi przy samej drodze i budzi niemałe wzruszenie, dlatego każdy turysta chętnie tu zatrzymuje się choć na chwilę. Tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał pod jej cieniem.

Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach

Kuesta Jurajska

Niedaleko Lipy Babki, na wzgórzu Laskowiec, przy kościele Św. Stanisława znajduje się parking i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na Kuestę Jurajską czyli wysoki na 70 m próg skalny, jakim spada Wyżyna Częstochowska ku dolinie Warty. To piękne miejsce widokowe, chętnie wykorzystywane od niedawna przez paralotniarzy.

Lipa Babka w Żarkach Krzyż pod Lipą Babką Lipa Babka w Żarkach Lipa Babka w Żarkach Lipa Babka w Żarkach Lipa Babka w Żarkach

Żarki noclegi

Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021