Lipa Babka w Żarkach

Lipa Babka w Żarkach

(4.4 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pomnik przyrody liczący 500 lat!

Nieco na południowy wschód od centrum Żarek na Jurze, przy ulicy Kościuszki, czyli trasie nr 792 biegnącej do Jaworznika, niedaleko ruin kościółka Św. Stanisława, rośnie wiekowa Lipa Babka. Drzewo jest już bardzo mocno zniszczone, ma tylko jakby 1/3 całego pnia, z częściowo już spruchniałym drewnem, ale wciąż żywe i puszcza wiele nowych pędów. Co ciekawe - Babka liczy sobie ponad 500 lat! To lipa drobnolistna, stanowiąca pomnik przyrody.Ta poczciwa staruszka stoi przy samej drodze i budzi niemałe wzruszenie, dlatego każdy turysta chętnie tu zatrzymuje się choć na chwilę. Tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał pod jej cieniem.

Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach

Kuesta Jurajska

Niedaleko Lipy Babki, na wzgórzu Laskowiec, przy kościele Św. Stanisława znajduje się parking i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na Kuestę Jurajską czyli wysoki na 70 m próg skalny, jakim spada Wyżyna Częstochowska ku dolinie Warty. To piękne miejsce widokowe, chętnie wykorzystywane od niedawna przez paralotniarzy.Krzyż pod Lipą Babką
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę, cały rok
Parking: bezpłatny przy drodze

Adres

Lipa Babka
ul. Kościuszki (droga na Jaworznik), Żarki

GPS: 50°37'4N, 19°22'46E

Żarki noclegi

Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°37'4N, 19°22'46E
01 kwiecień 2016
24 październik 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Lipa Babka w Żarkach na blogu

Horyzonty Jury na Jurajskich Szlakach Jesiennych

Jesień w pełnej krasie, cudne widoki i wspaniałe atrakcje - wybornie udał się w tym tygodniu nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne 🙂 Zobacz naszą relację z tej pięknej podróży po skałkach i zamkach! Są też inne ciekawostki - jaskinia, kuesta oraz sędziwa Lipa Babka!

Czeka też już na Was film z tej wyprawy, zapraszam serdecznie i już teraz dziękuję za Wasze łapki w górę i subskrypcje 🙂

23 październik 2020 15:11
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację