Lipa Babka w Żarkach

Lipa Babka w Żarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Pomnik przyrody liczący 500 lat!

Nieco na południowy wschód od centrum Żarek na Jurze, przy ulicy Kościuszki, czyli trasie nr 792 biegnącej do Jaworznika, niedaleko ruin kościółka Św. Stanisława, rośnie wiekowa Lipa Babka. Drzewo jest już bardzo mocno zniszczone, ma tylko jakby 1/3 całego pnia, z częściowo już spruchniałym drewnem, ale wciąż żywe i puszcza wiele nowych pędów. Co ciekawe - Babka liczy sobie ponad 500 lat! To lipa drobnolistna, stanowiąca pomnik przyrody.

Ta poczciwa staruszka stoi przy samej drodze i budzi niemałe wzruszenie, dlatego każdy turysta chętnie tu zatrzymuje się choć na chwilę. Tym bardziej, że ponoć zrobił też tak sam król Jan III Sobieski, który wg legendy odpoczywał pod jej cieniem.

Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach


Kuesta Jurajska

Niedaleko Lipy Babki, na wzgórzu Laskowiec, przy kościele Św. Stanisława znajduje się parking i punkt widokowy ze wspaniałą panoramą na Kuestę Jurajską czyli wysoki na 70 m próg skalny, jakim spada Wyżyna Częstochowska ku dolinie Warty. To piękne miejsce widokowe, chętnie wykorzystywane od niedawna przez paralotniarzy.

Informacje praktyczne

Całą dobę, cały rok
Parking: bezpłatny przy drodze

Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach

Lipa Babka
ul. Kościuszki (droga na Jaworznik), Żarki

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Krzyż pod Lipą Babką
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach
Lipa Babka w Żarkach
(4.3 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Ms. Gospo
Ms. Gospo
Klimatyczne miejsce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024