Kirkut w Żarkach

Kirkut w Żarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kirkut na Kierkowie znajduje się nieco za centrum Żarek, na tzw. Kierkowie. Zachował się tutaj jeden z największych cmentarzy żydowskich na Jurze. Kirkut w Żarkach pięknie wkomponowany jest w teren, bez ogrodzenia, ze sterczącymi macewami niczym skałki jurajskie. Wygląda to naprawdę ciekawie, a przy tym unikatem jest, że cmentarz jest dostępny dla każdego i nie jest bardzo zniszczony.

Kirkut w Żarkach
Kirkut w Żarkach

Historia kirkutu w Żarkach

Żarkowski cmentarz żydowski założony został w 1821 roku, jako trzeci z kolei kirkut w tym mieście. Inwentaryzacja z lat 1983-85 mówiła o około 900 nagrobkach. Wtedy też cmentarz został uporządkowany, powstało m.in. lapidarium.Cmentarz dzisiaj

Obecnie na kirkucie w Żarkach znajduje się około 1100 nagrobków, w całości lub w szczątkowej formie. Macewy, groby tumbowe i resztki obelisków kryją bogatą symboliką, np. rzadko spotykany gdzie indziej motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej. Unikatowe są też inskrypcje hebrajsko-polskie czy z arabskimi datami. Kirkut na Kierkowie znajduje się na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach. Wielką ciekawostką na żareckim kirkucie są 3 unikatowe, okaleczone macewy żeliwne z końca XIX wieku, które można tutaj oglądać od 2014 roku, po tym, jak rok wcześniej odnaleziono je na terenie Sanktuarium w Leśniowie. Wcześniej uznano je za zaginione. W całej Europie jest tylko kilka miejsc, gdzie zachowały się macewy żeliwne! Te z Żarek pochodzą z lat: 1880, 1886 i 1894.

cmentarz żydowski w żarkach
cmentarz żydowski w żarkach

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Kirkut niedostępny dla wózków

Cmentarz żydowski
ul. Polna, Żarki

Noclegi w Żarkach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 24)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024