Kirkut na Kierkowie znajduje się nieco za centrum Żarek, na tzw. Kierkowie. Zachował się tutaj jeden z największych cmentarzy żydowskich na Jurze. Kirkut w Żarkach pięknie wkomponowany jest w teren, bez ogrodzenia, ze sterczącymi macewami niczym skałki jurajskie. Wygląda to naprawdę ciekawie, a przy tym unikatem jest, że cmentarz jest dostępny dla każdego i nie jest bardzo zniszczony.

Historia kirkutu w Żarkach
Żarkowski cmentarz żydowski założony został w 1821 roku, jako trzeci z kolei kirkut w tym mieście. Inwentaryzacja z lat 1983-85 mówiła o około 900 nagrobkach. Wtedy też cmentarz został uporządkowany, powstało m.in. lapidarium.
Cmentarz dzisiaj
Obecnie na kirkucie w Żarkach znajduje się około 1100 nagrobków, w całości lub w szczątkowej formie. Macewy, groby tumbowe i resztki obelisków kryją bogatą symboliką, np. rzadko spotykany gdzie indziej motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej. Unikatowe są też inskrypcje hebrajsko-polskie czy z arabskimi datami. Kirkut na Kierkowie znajduje się na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach. Wielką ciekawostką na żareckim kirkucie są 3 unikatowe, okaleczone macewy żeliwne z końca XIX wieku, które można tutaj oglądać od 2014 roku, po tym, jak rok wcześniej odnaleziono je na terenie Sanktuarium w Leśniowie. Wcześniej uznano je za zaginione. W całej Europie jest tylko kilka miejsc, gdzie zachowały się macewy żeliwne! Te z Żarek pochodzą z lat: 1880, 1886 i 1894.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Kirkut niedostępny dla wózków
Adres
Cmentarz żydowski
ul. Polna, Żarki
GPS: 50°37'47N, 19°21'37E
Żarki noclegi
Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!