cmentarz żydowski w żarkach, Anna Piernikarczyk

Kawałek za centrum Żarek, na tzw. Kierkowie, zachował się jeden z największych jurajskich cmentarzy żydowskich. Kirkut w Żarkach pięknie wkomponowany jest w teren, bez ogrodzenia, ze sterczącymi macewami niczym skałki jurajskie. Wygląda to naprawdę ciekawie, a przy tym unikatem jest, że cmentarz jest dostępny dla każdego i nie jest bardzo zniszczony.Historia kirkutu

Żarkowski cmentarz żydowski założony został w 1821 roku, jako trzeci z kolei kirkut w tym mieście. Inwentaryzacja z lat 1983-85 mówiła o około 900 nagrobkach. Wtedy też cmentarz został uporządkowany, powstało m.in. lapidarium.

Cmentarz dzisiaj

Obecnie na kirkucie w Żarkach znajduje się około 700 nagrobków, w całości lub w szczątkowej formie. Macewy, groby tumbowe i resztki obelisków kryją bogatą symboliką, np. rzadko spotykany gdzie indziej motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej. Unikatowe są też inskrypcje hebrajsko-polskie czy z arabskimi datami. Kirkut na Kierkowie znajduje się na Szlaku Kultury Żydowskiej w Żarkach.

Cmentarz żydowski
ul. Polna, Żarki

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°37'47" N, 19°21'37" E
Śląskie
2016-04-01
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą