Sanktuarium w Żarkach

Sanktuarium w Leśniowie

(4.5 głosów: 45)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Sanktuarium MB Leśniowskiej Patronki Rodzin stanowi część zespołu klasztornego ojców paulinów. Obiekt leży w Leśniowie - dzielnicy Żarek, na Jurze. (przedmieścia Żarek, ul. Leśniowska 66). Najstarsza część zespołu klasztornego czyli kościół, pochodzi z 1610 roku i ma charakter gotycko-renesansowy. Po północnej stronie świątyni znajduje się późnobarokowy klasztor, którego budowę rozpoczęto w 1755 roku. Budowla składa się z 4 skrzydeł i nie wykazuje wyraźnych cech stylowych. W latach 1984–86 ustawiono w leśnym parku obok Sanktuarium 15 kapliczek różańcowych, a w 1994 roku stanęła wolnostojąca dzwonnica. Podczas obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa wybudowano ołtarz polowy, kaplicę nad źródłem potoku oraz 14 stacji Drogi Krzyżowej wzdłuż muru przyklasztornego.

Sanktuarium w Żarkach
Sanktuarium w Żarkach
Sanktuarium w Żarkach
Sanktuarium w Żarkach

Gotycka figura Maryi

Najcenniejszym skarbem leśniowskiego kompleksu klasztornego jest jednak gotycka figura "uśmiechniętej Maryi", ukoronowana papieskimi koronami. To jedna z najpiękniejszych maryjnych figur w Polsce, a mówi się, że i w Europie. W 1967 roku Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, metropolita krakowski Karol Wojtyła oraz biskup Stefan Bareła, koronowali cudowną figurę z Leśniowa jako Patronkę Rodzin. Cudowna XIV-wieczna figura MB Leśniowskiej znajduje się w Sanktuarium, w późnobarokowym ołtarzu głównym z XVIII wieku. Przybywają do niej rodziny i nie tylko z szerokiej okolicySanktuarium w Żarkach
Sanktuarium w Żarkach

Na terenie parku klasztornego, w piwnicach mieści się interesująca Wystawa Skamieniałości z pięknymi okazami amonitów, nawet takimi o wielkości 50 cm, naprzeciw klasztoru znajduje się Restauracja Przystań Turystyczna Leśniów, a w pobliżu odwiedzić można też strażnicę w Przewodziszowicach.

Wystawa skamieniałości w piwnicach klasztornych
Wystawa skamieniałości w piwnicach klasztornych

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–17:00
  • wtorek: 09:00–17:00
  • środa: 09:00–17:00
  • czwartek: 09:00–17:00
  • piątek: 09:00–17:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Adres

Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
ul. Leśniowska 99, Żarki
tel. 34/ 314-80-22

GPS: 50°37'57N, 19°22'34E

Żarki noclegi

Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sanktuarium w Żarkach
Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium w Leśniowie
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium Leśniów
Sanktuarium Leśniów
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

włosol
Unikalne miejsce na szlaku duchowych doznań. Bliskość jurajskiej przyrody i magicznych skał dopełnia kontakt z czymś Wyższym.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023