Wystawa Skamieniałości i Minerałów w Żarkach

Wystawa Skamieniałości Piwnice Klasztorne w Żarkach

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wystawa Skamieniałości i Minerałów Piwnice Klasztorne znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Żarkach - Leśniowie, w zabytkowej  piwnicy z zachowanymi sklepieniami łukowymi z początków XX wieku. Na wystawie można zobaczyć około 1000 oryginalnych eksponatów skamieniałości. Znajdziesz tu m.in. amonity o średnicy od 1 do aż 50  cm! A ponadto gąbki, ramienionogi, skamieniałe drewno, kraby jurajskie, krzemień, belemnity od 1 cm do 20 cm, małże, jeżowce i kolce jeżowców pochodzące z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z Żarek i okolic. Są też minerały zza granicy oraz historyczne zdjęcia Żarek oraz Leśniowa. Wystawa jest czynna przez cały rok, zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 15 minut. Na miejscu można kupić pamiątki.

Co to są amonity?

Kiedyś tereny dzisiejszej Jury zalewało ciepłe morze. To w jego dnie powstały wapienie budujące całą Jurę, a w nich zagubiły się właśnie amonity. To wymarłe zwierzątka, a dokładniej głowonogi, o charakterystycznej, spiralnej muszli. To symbol Jury i nadal można je znaleźć w postaci skamieniałości tu i ówdzie wśród skał. Lubimy ich szukać, czy to na murach zamkowych, kamiennych ścieżkach czy w otoczeniu kamieniołomów. Taki kamieniołom znajdziesz pod Ogrodzieńcem, to teren prywatny, więc lepiej do niego nie schodzić, ale już na ścieżce biegnącej wokół ściany kamieniołomu znaleźliśmy sporo mniejszych okazów.Zobacz nasz film Złota Jura, w której na krótki wywiad zaprasza właściciel kolekcji skamieniałości z Żarek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok
Aktualne godziny zwiedzania i cennik znajdziesz tutaj: www.amonity.com

Adres

Wystawa Skamieniałości i Minerałów Piwnice Klasztorne
ul. Leśniowska 99, Żarki
tel. 535-106-119

GPS: 50°37'57N, 19°22'32E

Żarki noclegi

Żarki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Skamieniałości Piwnice Klasztorne
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022