Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Wystawa Skamieniałości Piwnice Klasztorne w Żarkach

Wystawa Skamieniałości i Minerałów w Żarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wystawa Skamieniałości i Minerałów Piwnice Klasztorne znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Żarkach - Leśniowie, w zabytkowej  piwnicy z zachowanymi sklepieniami łukowymi z początków XX wieku. Na wystawie można zobaczyć około 1000 oryginalnych eksponatów skamieniałości. Znajdziesz tu m.in. amonity o średnicy od 1 do aż 50  cm! A ponadto gąbki, ramienionogi, skamieniałe drewno, kraby jurajskie, krzemień, belemnity od 1 cm do 20 cm, małże, jeżowce i kolce jeżowców pochodzące z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, z Żarek i okolic. Są też minerały zza granicy oraz historyczne zdjęcia Żarek oraz Leśniowa. Wystawa jest czynna przez cały rok, zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 15 minut. Na miejscu można kupić pamiątki.

Co to są amonity?

Kiedyś tereny dzisiejszej Jury zalewało ciepłe morze. To w jego dnie powstały wapienie budujące całą Jurę, a w nich zagubiły się właśnie amonity. To wymarłe zwierzątka, a dokładniej głowonogi, o charakterystycznej, spiralnej muszli. To symbol Jury i nadal można je znaleźć w postaci skamieniałości tu i ówdzie wśród skał. Lubimy ich szukać, czy to na murach zamkowych, kamiennych ścieżkach czy w otoczeniu kamieniołomów. Taki kamieniołom znajdziesz pod Ogrodzieńcem, to teren prywatny, więc lepiej do niego nie schodzić, ale już na ścieżce biegnącej wokół ściany kamieniołomu znaleźliśmy sporo mniejszych okazów.

Zobacz nasz film Złota Jura, w której na krótki wywiad zaprasza właściciel kolekcji skamieniałości z Żarek

Informacje praktyczne

Cały rok
Aktualne godziny zwiedzania i cennik znajdziesz tutaj: www.amonity.com

Wystawa Skamieniałości i Minerałów Piwnice Klasztorne
ul. Leśniowska 99, Żarki
tel. 535-106-119

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Skamieniałości Piwnice Klasztorne
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024