Stodoły w Żarkach

Stodoły w Żarkach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Za kościołem parafialnym w Żarkach, w sąsiedztwie targowiska znajduje się ciekawy zespół zabytkowych stodół - niecodzienna atrakcja turystyczna. Stodoły powstały na przełomie XIX i XX wieku, w skupisku, z dala od zabudowań mieszkalnych. Stara, historyczna zabudowa Żarek, miasta wiekowego i zacnego, była tak ciasna, iż nie pozwalała gospodarzom na budowanie stodół przy domach. Do dziś w centrum miasta zachował się labirynt wąskich, krętych uliczek.

Stodoły w Żarkach
Stodoły w Żarkach

Jarmarki w stodołach

Pierwotnie stodoły były drewniane i kryte słomą. Niestety pożar z 1938 roku strawił budynki pełne zbiorów. Stodoły szybko odbudowano, tym razem z kamienia i cegły, a dachy pokryto dachówką. Tak niezwykłe miejsce, będące wielkim spichlerzem, sprzyjało rozwojowi handlu. Dzisiaj przy stodołach mieści się jedno z największych targowisk w regionie. Jarmark odbywa się w każdą środę i sobotę. Kupisz tu jadło, ale i sukienki czy żywe zwierzęta. Także lokalne przysmaki, jak chleb tatarczuch czy żareckie obwarzanki odpustowe, najlepiej od Pani Jadzi Plesińskiej. Wiele stoisk zlokalizowanych jest między stodołami, a niektórzy kupcy zdecydowali się nawet na wynajęcie stodoły. Żareckie stodoły są nie tylko miejscem przechowywania towarów i handlu. W 1988 roku były tłem dla filmu "Powrót wabiszczura".



stodoły w Żarkach
stodoły w Żarkach
Stodoły w Żarkach
Stodoły w Żarkach

Kupiecki Sąsiek

Ponadto w długie weekendy odbywają się tu folkowe "imprezy", jak np. Kupiecki Sąsiek. W zabytkowej stodole powstają wówczas stanowiska do sprzedaży produktów niezwykłych, czyli pamiątek z regionu: rzeźb, lepionych z gliny garnków, jaj strusich, wydmuszek, piór. Na miejscu można spróbować sera z mleka krowiego, sera z mleka koziego. Nazwa Sąsiek to nic innego jak miejsce w stodole do przechowywania siana oraz słomy, stąd taka może oryginalna nazwa tego wydarzenia. W pobliżu stodół w Żarkach warto też zwiedzić Stary Młyn - Muzeum Rzemiosła Dawnych, Pracownię EtnoJura czy Manufakturę Słodyczy, gdzie samodzielnie lepi się lizaczki.

Chleb Tatarczuch
Chleb Tatarczuch
Chleb Tatarczuch
Chleb Tatarczuch

Informacje praktyczne

Stodoły
ul. Ofiar Katynia, Żarki

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Stodoły w Żarkach
zespół stodół w Żarkach
Żarki zabytkowe stodoły
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 30)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024