Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze

Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze
50°46'41" N, 19°14'0" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Jaskinia o długości około 150 metrów znajduje się w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze, przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie.Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma, dostępna dla turystów, stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej warto wyposażyć się w latarkę. Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, na końcu komory znajdującej się za 11-metrowym korytarzykiem, znajduje się rumowisko.

Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami.

To właśnie, co tworzy tą jaskinię atrakcyjną i unikatową, to charakterystyczny las kolumn naciekowych, jedyny taki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a unikatowy w całej Polsce. Poza lasem kolumn czyli potężnych stalagnatów powstałych z połączenia stalaktytów i stalagmitów, możemy tutaj zaobserwować również stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe.W jaskini, jako, że jest mokra, wciąż daje się zaobserwować wytwarzanie się kalcytu, przez co jest nadzieja na regenerację ubytków nacieków w jaskini. Pierwszy opis jaskini wraz z jej zdjęciami są autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.

Jaskinia w Zielonej Górze
czerwony Szlak Orlich Gniazd, KusiętaOlsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020