Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze

Zdjęcia (1)

Jaskinia o długości około 150 metrów znajduje się w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze, przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie.Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma, dostępna dla turystów, stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej warto wyposażyć się w latarkę. Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, na końcu komory znajdującej się za 11-metrowym korytarzykiem, znajduje się rumowisko.

Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami.To właśnie, co tworzy tą jaskinię atrakcyjną i unikatową, to charakterystyczny las kolumn naciekowych, jedyny taki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a unikatowy w całej Polsce. Poza lasem kolumn czyli potężnych stalagnatów powstałych z połączenia stalaktytów i stalagmitów, możemy tutaj zaobserwować również stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe.

W jaskini, jako, że jest mokra, wciąż daje się zaobserwować wytwarzanie się kalcytu, przez co jest nadzieja na regenerację ubytków nacieków w jaskini. Pierwszy opis jaskini wraz z jej zdjęciami są autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.

Jaskinia w Zielonej Górze
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Kusięta

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: