Jaskinia w Zielonej Górze

Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze

(4.5 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jaskinia w Zielonej Górze to niezwykle ciekawy, podziemny twór, który odnajdziesz w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w jej północnej części. Jaskinia mieści się przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie. Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma o długości korytarzy około 150 metrów. Otwór jest dość niewielki, a początkowy korytarz nieco opada w dół i jest niski, trzeba iść pochylonym, a nawet w kucki. Ale jaskinia dostępna jest dla turystów i stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej warto wyposażyć się w latarkę. Źródło światła z latarki komórkowej jest zbyt słabe, by dobrze ją sobie oświetlić, a warto przyjrzeć się dokładniej bardzo ciekawej szacie naciekowej jaskini.

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Kamienny las w jaskini

Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, dlatego nadal tworzą się tutaj nacieki. Za 11-metrowym, niskim korytarzykiem, znajduje się komora i rumowisko. Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Warto iść dalej, przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami, dopiero tutaj zaczyna się swoisty kamienny las. Tworzą go kolumny kalcytowe czyli nacieki jaskiniowe - efekt procesów krasowych. Jak one powstały? Początkowo ze stropu jaskini w dół rosły małe i cienki rurki zwane stalaktytami. Z dna jaskini natomiast w górę pięły się stalagmity. Gdy trafiły na siebie i się zrosły, powstały stalagnaty, a te, w efekcie dalszego narastania kalcytu stały się grube i przyjęły formę kolumny. Poza kolumnami zobaczysz tu również pojedyncze stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe. Efekt jest bardzo ciekawy i unikalny! Gorąco polecam Ci to zobaczyć, ale pamiętaj, nacieki tworzą się bardzo wolno, dlatego nie niszcz ich.  To jedyny taki kamienny las na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a również unikatowy w całej Polsce. Pierwszy opis Jaskini w Zielonej Górze wraz z jej zdjęciami jest autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.Las kamienny
Las kamienny
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Ponadto jaskinia to siedlisko życia nietoperzy - małych, latających ssaków, które zimą tu hibernują, czyli udają się na swoisty sen zimowy. Nie przeszkadzaj im w odpoczynku, bo to może nawet doprowadzić do ich śmierci, a nietoperze są pożyteczne, zjadają masowo komary i inne owady.

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Jaskinia w Zielonej Górze
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Kusięta

GPS: 50°46'39N, 19°13'60E

Olsztyn Jurajski noclegi

Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Rezerwat Zielona Góra
Grota w rezerwacie
Jaskinia w Zielonej Górze
Rezerwat Zielona Góra
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bardzo ciekawa jaskinia, z jedynym na Jurze kamiennym lasem, tworzonym przez kalcytowe nacieki. Zobacz to koniecznie, ale uszanuj to podziemne, środowisko!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023