Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-01-12
Jaskinia w Zielonej Górze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Jaskinia w Zielonej Górze to niezwykle ciekawy, podziemny twór, który odnajdziesz w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. W jej północnej części. Jaskinia mieści się przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie. 

Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma o długości korytarzy około 150 metrów. Otwór jest dość niewielki, a początkowy korytarz nieco opada w dół i jest niski, trzeba iść pochylonym, a nawet w kucki. Ale jaskinia dostępna jest dla turystów i stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej, warto wyposażyć się w latarkę. Źródło światła z latarki komórkowej jest zbyt słabe, by dobrze ją sobie oświetlić, a warto przyjrzeć się dokładniej bardzo ciekawej szacie naciekowej jaskini.

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Kamienny las w jaskini w Zielonej Górze

Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, dlatego nadal tworzą się tutaj nacieki. Za 11-metrowym, niskim korytarzykiem, znajduje się komora i rumowisko. Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Warto iść dalej, przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami, dopiero tutaj zaczyna się swoisty kamienny las. Tworzą go kolumny kalcytowe czyli nacieki jaskiniowe - efekt procesów krasowych. Jak one powstały? Początkowo ze stropu jaskini w dół rosły małe i cienki rurki zwane stalaktytami. Z dna jaskini natomiast w górę pięły się stalagmity. Gdy trafiły na siebie i się zrosły, powstały stalagnaty, a te, w efekcie dalszego narastania kalcytu stały się grube i przyjęły formę kolumny. Poza kolumnami zobaczysz tu również pojedyncze stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe. 

Efekt jest bardzo ciekawy i unikalny! Gorąco polecam Ci to zobaczyć, ale pamiętaj, nacieki tworzą się bardzo wolno, dlatego nie niszcz ich.  To jedyny taki kamienny las na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a również unikatowy w całej Polsce. Pierwszy opis Jaskini w Zielonej Górze wraz z jej zdjęciami jest autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.

Las kamienny
Las kamienny
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Ponadto jaskinia to siedlisko życia nietoperzy, małych, latających ssaków. Zimą tu hibernują, czyli udają się na swoisty sen zimowy. Nie przeszkadzaj im w odpoczynku, bo to może nawet doprowadzić do ich śmierci. A nietoperze są pożyteczne, zjadają masowo komary i inne owady.

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Jaskinia w Zielonej Górze
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Kusięta

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Rezerwat Zielona Góra
Grota w rezerwacie
Jaskinia w Zielonej Górze
Rezerwat Zielona Góra
(4.5 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie