Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze, Magdalena

Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze

(4.6 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jaskinia o długości około 150 metrów znajduje się w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze, przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie.Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma, dostępna dla turystów, stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej warto wyposażyć się w latarkę. Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, na końcu komory znajdującej się za 11-metrowym korytarzykiem, znajduje się rumowisko.

Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami.To właśnie, co tworzy tą jaskinię atrakcyjną i unikatową, to charakterystyczny las kolumn naciekowych, jedyny taki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a unikatowy w całej Polsce. Poza lasem kolumn czyli potężnych stalagnatów powstałych z połączenia stalaktytów i stalagmitów, możemy tutaj zaobserwować również stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe.

W jaskini, jako, że jest mokra, wciąż daje się zaobserwować wytwarzanie się kalcytu, przez co jest nadzieja na regenerację ubytków nacieków w jaskini. Pierwszy opis jaskini wraz z jej zdjęciami są autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.Jaskinia w Zielonej Górze
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Kusięta

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

 • poniedziałek: Czynne całą dobę
 • wtorek: Czynne całą dobę
 • środa: Czynne całą dobę
 • czwartek: Czynne całą dobę
 • piątek: Czynne całą dobę
 • sobota: Czynne całą dobę
 • niedziela: Czynne całą dobę

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°46'41N, 19°14'0E
02 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Jaskinia w Zielonej Górze na Jurze na blogu

Rowerem przez Jurę - Mstów i Olsztyn

Spodobało nam się? Tak, choć jest ciężko, to fajnie 🙂 Ta podróż odbyła się na początku sierpnia, ale dopiero teraz udało mi się ją zrelacjonować. Momentami marzę na jurajskich szlakach rowerowych o elektryku, ale po dopełnieniu pętli podróże rowerowe dają ogromną satysfakcję! Jeśli i Ty lubisz dwa kółka, podsyłamy pomysł na fajną wyprawę w północnej części Jury. 

Nasza pętla Mstów - Olsztyn - Mstów to:

 • około 30 km długości
 • różne nawierzchnie
 • 9 odwiedzonych miejsc
 • jakieś 5 godzin czasu!
30 wrzesień 2020 10:38
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację