Rezerwat Zielona Góra na Jurze

Rezerwat Zielona Góra - Diabelskie Kowadło
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Rezerwat Zielona Góra leży we wsi Kusięta, nieco na północ od Olsztyna na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat utworzony w 1953 roku obejmuje las bukowy, porastający wapienne wzgórze z ostańcami. Ma ponad 19 ha. Wiedzie przez niego czerwony Szlak Orlich Gniazd. Miejsce nie jest zbyt popularne wśród turystów, a przez to zaciszne, więc można się tutaj wybrać na spokojny spacer relaksujący na łonie natury, w otoczeniu pięknych białych skałek, a w sezonie dodatkowo wśród zieleni drzew. U stóp wzgórza znajdziesz miejsce do zaparkowania samochodu, skąd w górę prowadzą dwie ścieżki leśne, obiema zajdziesz na szczytowe partie wzgórza, gdzie czekają ciekawe, białe ostańce, między innymi Diabelskie Kowadło o interesującym kształcie, od którego wzięła się nazwa skałki. Przypomina też ona nieco grzyb. Tuż obok sterczą inne ostańce, na które łatwo się wspiąć, skąd można podziwiać rozległą panoramę okolicy i zabudowania Częstochowy. To najwyższy punkt rezerwatu czyli Zielona Góra o wysokości 343 m n.p.m. Rezerwat nie nadaje się na spacery z wózkiem, małe dzieci trzeba wziąć do chusty albo nosidła.

Rezerwat Zielona Góra
Rezerwat Zielona Góra

Jaskinia w Zielonej Górze

Na obszarze Rezerwatu, u szczytu wzgórza, rozwinęła się ciekawa, pozioma Jaskinia w Zielonej Górze o niecodziennej szacie naciekowej. Podziwiać tu można bowiem unikalny kamienny las, tworzony przez potężne, kalcytowe kolumny. Powstały one w wyniku narastania stalagnatów, a te z kolei tworzą się, kiedy połączą się stalaktyty zwisające ze stropu ze stalagmitami wyrastającymi z dna jaskini. Trzeba przyznać, że to bardzo efektowny i ciekawy widok! Po przeciwnej stronie co niewielki otwór jaskini, widoczny jest w skale wielki otwór groty, niech Was nie zmyli, że to jaskinia, trzeba ten ostaniec obejść z lewej strony nieco pod górę i dopiero po drugiej stronie widać otwór jaskini, która spada nieco w dół, ale jest bezpieczna, pozioma do momentu kamiennego lasu, tylko niska. Trzeba początkowo iść pochylonym, a miejscami nawet w kucki.

rezerwat zielona góra
rezerwat zielona góra
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze

Atrakcje w pobliżu

Niedaleko Rezerwatu Zielona Góra, również w Kusiętach, odnajdziesz ciekawe jezioro krasowe, to małe oczko wodne z wiatą piknikową na brzegu. Nieco dalej, ale jeszcze przed Olsztynem natrafisz natomiast na Góry Towarne z Jaskinią Towarną.

Rezerwat Zielona Góra
Rezerwat Zielona Góra

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny u stóp wzgórza
W jaskini zachowaj ostrożność
Miejsce niedostępne dla wózków

Rezerwat Zielona Góra
czerwony Szlak Orlich Gniazd, Kusięta
Dojazd z Olsztyna np. ulicą Storczykową albo Mstowską

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Rezerwat Zielona Góra
Rezerwat Zielona Góra - grota
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze
Rezerwat Zielona Góra
(4.5 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 20)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Spokojne i piękne miejsce na spacery, koniecznie polecam Jaskinię w Zielonej Górze, ale trzeba wziąć ze sobą źródło światła, najlepiej dodatkowe prócz latarki w komórce
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024