Kamieniołom Kielniki

Kamieniołom Kielniki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kamieniołom Kielniki to nieczynne już wyrobisko odsłaniające wnętrze wapiennego wzgórza. Kamieniołom znajduje się pomiędzy Olsztynem Jurajskim i Przymiłowicami, w północnej części Jury Krakowsko Częstochowskiej, 10 km od głównej trasy Warszawa-Katowice. To ciekawe miejsce otoczone ostańcami stanowi swoistą otwartą księgę geologii. W starych wyrobiskach odsłaniają się efekty dawnych procesów geologicznych, znajdziesz tu m.in. wapienie skaliste i ławicowe, ze skamieniałościami - gąbkami i amonitami, a także efekty zjawisk krasowych w postaci np. Jaskini Kielniki, która bardzo wąskim korytarzem opada w głąb podziemnego świata. Wstęp do rezerwatu i kamieniołomu oraz parkingi są bezpłatne. A co można zobaczyć w kamieniołomie Kielniki:

  • biohermy - soczewkowate formy twardych wapieni skalistych, które powstały z dawnych kolonii gąbek
  • skamieniałości - gąbki i amonity, które odnajdziesz nie tylko w oznaczonych miejscach
  • formy krasu podziemnego - leje krasowe i otwór jaskini oraz głazy na dnie wyrobiska z pozostałością szaty naciekowej, które świadczą o tym, że fragmenty jaskini zostały zniszczone podczas prac wydobywczych prowadzonych w kamieniołomie
     

A skąd skamieniałości na tym terenie? Ano miliony lat temu, na obszarze dzisiejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, rozlewało się ciepłe i płytkie morze, w którym żyły gąbki, koralowce i amonity. Ich skamieniałości zachowały się w osadzających się wapieniach do dzisiaj.



Kamieniołom Kielniki
Kamieniołom Kielniki
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach

Ścieżka geologiczna „Kamieniołom Kielniki”

Przez kamieniołom przebiega ścieżka dydaktyczna, udostępniona turystom w 2008 roku, o długości 5,3 km, którą przejść można w około 2,5 godziny. Rozpoczyna się przy zabytkowym Spichlerzu z restauracją i dalej biegnie w stronę północnego podnóża Góry Zamkowej z ruinami zamku z XIV wieku. Trasa ścieżki wiedzie też pośród innych, malowniczych wzgórz ze skałkami wapiennymi: Góry Cegielni, Ostrej Góry czy Statkowej. Idąc ścieżką warto mieć wygodne buty i dodatkowo latarkę, bo w kamieniołomie dostępne są dwie jaskinie - Jaskinia w Kielnikach i Jaskinia Magazyn. Na trasie stanęły tablice informacyjne, mówiące o geologii tego regionu i o popularnych tu zjawiskach krasowych. Kamieniołom jest doskonałym miejscem, aby odpocząć w połowie trasy ścieżki. Przygotowano tu ławki oraz palenisko.

Kamieniołom to 6 przystanek na trasie ścieżki, a nieco wcześniej warto też wejść na 5 przystanek - najwyższy punkt na krawędzi kamieniołomu stanowiący punkt widokowy. Wspaniale prezentują się stąd odsłonięte skały wapienne. Stąd widać najlepiej, jak dużą część wzniesienia Kielniki pochłonęła działająca tu kiedyś kopalnia odkrywkowa. Przystanek 7 to kolejny punkt widokowy w kamieniołomie - Sokole Góry (nie mylić z olsztyńskim rezerwatem Sokole Góry), z którego okazale prezentuje się najwyższa, zachodnia ściana kamieniołomu z wyraźnymi uskokami. Przystanek 8 natomiast to Jaskinia Magazyn - mała jaskinia z dość dużą salą znajdującą się tuż za otworem. Jej nazwa wzięła się od tego, że w czasach, gdy w kamieniołomie eksploatowano wapienie, grota służyła jako magazyn materiałów wybuchowych.

Kamieniołom Kielniki
Kamieniołom Kielniki

Dojście do kamieniołomu

Poza ścieżką geologiczną jest też szybszy sposób na dojście do kamieniołomu. Nieco za Olsztynem, za znakami kierującymi do kamieniołomu trzeba skręcić w prawo, w ulicę Kielnicką i dojechać do bezpłatnego parkingu leśnego przy znaku kierującym do kamieniołomu. Z parkingu w las po przeciwnej stronie ulicy wjeżdża z nami czerwony Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, ale nie należy tą ścieżką za znakami rowerowymi podążać zbyt daleko (bo zawiodła by nas do centrum Olsztyna), tylko skręcić w pierwszą ścieżkę w lewo, po czym dalej zaraz znów odbić w lewo i już przed nami praktycznie ostatnia krótka prosta i jesteśmy w kamieniołomie.

Znak przy parkingu
Znak przy parkingu

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny



Kamieniołom Kielniki
ul. Kielnicka, Olsztyn

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Piękny las przy trasie rowerowej niedaleko kamieniołomu
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024