Kamieniołom Kielniki
Kamieniołom Kielniki to nieczynne już wyrobisko odsłaniające wnętrze wapiennego wzgórza. Kamieniołom znajduje się pomiędzy Olsztynem Jurajskim i Przymiłowicami, w północnej części Jury Krakowsko Częstochowskiej, 10 km od głównej trasy Warszawa-Katowice. To ciekawe miejsce otoczone ostańcami stanowi swoistą otwartą księgę geologii. W starych wyrobiskach odsłaniają się efekty dawnych procesów geologicznych, znajdziesz tu m.in. wapienie skaliste i ławicowe, ze skamieniałościami - gąbkami i amonitami, a także efekty zjawisk krasowych w postaci np. Jaskini Kielniki, która bardzo wąskim korytarzem opada w głąb podziemnego świata. Wstęp do rezerwatu i kamieniołomu oraz parkingi są bezpłatne. A co można zobaczyć w kamieniołomie Kielniki:
- biohermy - soczewkowate formy twardych wapieni skalistych, które powstały z dawnych kolonii gąbek
- skamieniałości - gąbki i amonity, które odnajdziesz nie tylko w oznaczonych miejscach
- formy krasu podziemnego - leje krasowe i otwór jaskini oraz głazy na dnie wyrobiska z pozostałością szaty naciekowej, które świadczą o tym, że fragmenty jaskini zostały zniszczone podczas prac wydobywczych prowadzonych w kamieniołomie
A skąd skamieniałości na tym terenie? Ano miliony lat temu, na obszarze dzisiejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, rozlewało się ciepłe i płytkie morze, w którym żyły gąbki, koralowce i amonity. Ich skamieniałości zachowały się w osadzających się wapieniach do dzisiaj.
Ścieżka geologiczna „Kamieniołom Kielniki”
Przez kamieniołom przebiega ścieżka dydaktyczna, udostępniona turystom w 2008 roku, o długości 5,3 km, którą przejść można w około 2,5 godziny. Rozpoczyna się przy zabytkowym Spichlerzu z restauracją i dalej biegnie w stronę północnego podnóża Góry Zamkowej z ruinami zamku z XIV wieku. Trasa ścieżki wiedzie też pośród innych, malowniczych wzgórz ze skałkami wapiennymi: Góry Cegielni, Ostrej Góry czy Statkowej. Idąc ścieżką warto mieć wygodne buty i dodatkowo latarkę, bo w kamieniołomie dostępne są dwie jaskinie - Jaskinia w Kielnikach i Jaskinia Magazyn. Na trasie stanęły tablice informacyjne, mówiące o geologii tego regionu i o popularnych tu zjawiskach krasowych. Kamieniołom jest doskonałym miejscem, aby odpocząć w połowie trasy ścieżki. Przygotowano tu ławki oraz palenisko.
Kamieniołom to 6 przystanek na trasie ścieżki, a nieco wcześniej warto też wejść na 5 przystanek - najwyższy punkt na krawędzi kamieniołomu stanowiący punkt widokowy. Wspaniale prezentują się stąd odsłonięte skały wapienne. Stąd widać najlepiej, jak dużą część wzniesienia Kielniki pochłonęła działająca tu kiedyś kopalnia odkrywkowa. Przystanek 7 to kolejny punkt widokowy w kamieniołomie - Sokole Góry (nie mylić z olsztyńskim rezerwatem Sokole Góry), z którego okazale prezentuje się najwyższa, zachodnia ściana kamieniołomu z wyraźnymi uskokami. Przystanek 8 natomiast to Jaskinia Magazyn - mała jaskinia z dość dużą salą znajdującą się tuż za otworem. Jej nazwa wzięła się od tego, że w czasach, gdy w kamieniołomie eksploatowano wapienie, grota służyła jako magazyn materiałów wybuchowych.
Dojście do kamieniołomu
Poza ścieżką geologiczną jest też szybszy sposób na dojście do kamieniołomu. Nieco za Olsztynem, za znakami kierującymi do kamieniołomu trzeba skręcić w prawo, w ulicę Kielnicką i dojechać do bezpłatnego parkingu leśnego przy znaku kierującym do kamieniołomu. Z parkingu w las po przeciwnej stronie ulicy wjeżdża z nami czerwony Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, ale nie należy tą ścieżką za znakami rowerowymi podążać zbyt daleko (bo zawiodła by nas do centrum Olsztyna), tylko skręcić w pierwszą ścieżkę w lewo, po czym dalej zaraz znów odbić w lewo i już przed nami praktycznie ostatnia krótka prosta i jesteśmy w kamieniołomie.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny
Kamieniołom Kielniki
ul. Kielnicka, Olsztyn
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Zamek w Olsztynie, odległość: 1.1 km
- Biakło w Olsztynie, odległość: 1.5 km
- Alpakarnia Poczesna, odległość: 9.4 km
- Rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, odległość: 10.8 km
- Staw Amerykan w Złotym Potoku, odległość: 11.1 km
- Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, odległość: 14.3 km
- Jasna Góra, odległość: 15.4 km
- Sanktuarium na Jasnej Górze, odległość: 15.4 km
- Zamek Bobolice, odległość: 20.6 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 29.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!