Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie

Aktualizacja: 2024-01-12
Sokole Góry
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Rezerwat Sokole Góry położony jest na południe od Olsztyna Jurajskiego w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje szereg wapiennych wzgórz porośniętych lasem. Biegnie tu znakowany na czerwono pieszy Szlak Orlich Gniazd. To idealne miejsce na spacery, ale też na wycieczki rowerowe czy wspinaczkę, bo sporo tutaj wielkich ostańców. Zadowoleni będą także grotołazi. 

Sokole Góry to popularny cel nie tylko weekendowych turystów, dzieci mogą się wyszaleć do woli, a psy rozkoszować spacerkiem. W ciepłe weekendy parking jest pełny, ale teren jest na tyle rozległy, że każdy znajdzie zakątek dla siebie. Przybywają tu również członkowie wielu klubów speleologicznych, a to dlatego, że nagromadziły się tutaj jaskinie. Spotkamy tu jaskinie niewielkie i łatwe do spenetrowania, ale i te o rozwinięciu pionowym, niebezpieczne do zwiedzania, wymagające profesjonalnego sprzętu i dużych umiejętności.

Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry

Jaskinie w Sokolich Górach

Wśród niebezpiecznych jaskiń pionowych, których nie polecam odwiedzać przypadkowym turystom, jest Jaskinia Koralowa, o głębokości aż 30 m, z piękną i oryginalną szatą naciekową, od której wzięła się nazwa groty. Jeszcze głębsza jest Jaskinia Studnisko, o głębokości 75,5 m (najgłębsza jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej). Choć ich wejścia są prowizorycznie ogrodzone, radzę zachować ostrożność, szczególnie z dziećmi.

Ciekawa jest tu również Jaskinia Pod Sokolą Górą, wyjątkowo chłodna ze względu na swoją morfologię. Jako, że wytworzył się tutaj arktyczny mikroklimat, zachowały się w obiekcie reliktowe gatunki chrząszczy. Jaskinie, które nie stworzą problemów w zwiedzaniu to Jaskinia Olsztyńska czy Jaskinia Komarowa. Ta pierwsza uchodziła niegdyś za jedną z piękniejszych jaskiń w Polsce, z przepiękną i bogatą szatą naciekową, jednak eksploatacja kalcytu doprowadziła do jej dewastacji. Dziś jaskinia w niczym nie przypomina dawnego cuda natury.

jaskinia w Sokolich Górach
jaskinia w Sokolich Górach
Zalety
  • bliskość natury
  • obecność ładnych skałek
  • bezpłatny parking
  • wiaty piknikowe
  • teren za parkingiem bez samochodów, więc dzieci mogą się tutaj wybiegać do woli
  • fajne miejsce na spacer z psem
Wady
  • Czasem w ciepłe niedziele trudno znaleźć miejsce na parkingu, ale teren jest duży, więc na szlaku nie jest tak tłoczno

 

Atrakcje w okolicy

W Olsztynie warto też odwiedzić Górę Biakło czyli Jurajski Giewont, Góry Towarne czy jeziorko krasowe. Oczywiście w centrum miejscowości czekają ruiny zamku. Całkiem blisko stąd również do Rezerwatu Parkowe w Złotym Potoku.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy ulicy Kuhna, latem w weekendy bywa pełny
Główna ścieżka odchodząca od parkingu w dni suche jest dostępna dla wózków
Miejsce dostępne dla psów

Rezerwat Sokole Góry
dojście od ul. Kuhna, Olsztyn
Szlak Orlich Gniazd

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Sokole Góry
Sokole Góry
jaskinia pod Sokolą Górą
Sokole Góry
jaskinia koralowa
Sokole Góry
Jaskinie w Sokolich Górach
Sokole Góry z Biakła
(4.7 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 37)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika numerek128@gmail.com
numerek128@gmail.com
Bardzo fajne miejsce . Polecam.
Lucyna
bardzo fajne miejsce. Idealne na niedzielny wypad
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024