Sokole Góry

Rezerwat Sokole Góry w Olsztynie

(4.7 głosów: 37)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Rezerwat Sokole Góry położony jest na południe od Olsztyna Jurajskiego w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje szereg wapiennych wzgórz porośniętych lasem. Biegnie tu znakowany na czerwono pieszy Szlak Orlich Gniazd. To idealne miejsce na spacery, ale też na wycieczki rowerowe czy wspinaczkę, bo sporo tutaj wielkich ostańców. Zadowoleni będą także grotołazi. Sokole Góry to popularny cel nie tylko weekendowych turystów, dzieci mogą się wyszaleć do woli, a psy rozkoszować spacerkiem. W ciepłe weekendy parking jest pełny, ale teren jest na tyle rozległy, że każdy znajdzie zakątek dla siebie. Przybywają tu również członkowie wielu klubów speleologicznych, a to dlatego, że nagromadziły się tutaj jaskinie. Spotkamy tu jaskinie niewielkie i łatwe do spenetrowania, ale i te o rozwinięciu pionowym, niebezpieczne do zwiedzania, wymagające profesjonalnego sprzętu i dużych umiejętności.

Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry
Sokole Góry

Jaskinie w Sokolich Górach

Wśród niebezpiecznych jaskiń pionowych, których nie polecam odwiedzać przypadkowym turystom jest Jaskinia Koralowa, o głębokości aż 30 m, z piękną i oryginalną szatą naciekową, od której wzięła się nazwa groty. Jeszcze głębsza jest Jaskinia Studnisko, o głębokości 75,5 m (najgłębsza jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej). Choć ich wejścia są prowizorycznie ogrodzone, radzę zachować ostrożność, szczególnie z dziećmi.Ciekawa jest tu również Jaskinia Pod Sokolą Górą, wyjątkowo chłodna ze względu na swoją morfologię. Jako, że wytworzył się tutaj arktyczny mikroklimat, zachowały się w obiekcie reliktowe gatunki chrząszczy. Jaskinie, które nie stworzą problemów w zwiedzaniu to Jaskinia Olsztyńska czy Jaskinia Komarowa. Ta pierwsza uchodziła niegdyś za jedną z piękniejszych jaskiń w Polsce, z przepiękną i bogatą szatą naciekową, jednak eksploatacja kalcytu doprowadziła do jej dewastacji. Dziś jaskinia w niczym nie przypomina dawnego cuda natury.

jaskinia w Sokolich Górach, Magdalena
jaskinia w Sokolich Górach, Magdalena
Zalety
  • bliskość natury
  • obecność ładnych skałek
  • bezpłatny parking
  • wiaty piknikowe
  • teren za parkingiem bez samochodów, więc dzieci mogą się tutaj wybiegać do woli
  • fajne miejsce na spacer z psem
Wady
  • Czasem w ciepłe niedziele trudno znaleźć miejsce na parkingu, ale teren jest duży, więc na szlaku nie jest tak tłoczno

 

Atrakcje w okolicy

W Olsztynie warto też odwiedzić Górę Biakło czyli Jurajski Giewont, Góry Towarne czy jeziorko krasowe. Oczywiście w centrum miejscowości czekają ruiny zamku. Całkiem blisko stąd również do Rezerwatu Parkowe w Złotym Potoku.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy ulicy Kuhna, latem w weekendy bywa pełny
Główna ścieżka odchodząca od parkingu w dni suche jest dostępna dla wózków
Miejsce dostępne dla psów

Adres

Rezerwat Sokole Góry
dojście od ul. Kuhna, Olsztyn
Szlak Orlich Gniazd

GPS: 50°43'55N, 19°15'58E

Olsztyn Jurajski noclegi

Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sokole Góry
Sokole Góry
jaskinia pod Sokolą Górą, Magdalena
Sokole Góry, Magdalena
jaskinia koralowa, Magdalena
Sokole Góry, Magdalena
Jaskinie w Sokolich Górach, Magdalena
Sokole Góry z Biakła, Magdalena
Jura Krakowsko Częstochowska Olsztyn Jurajski
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny rezerwaty jaskinie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Sylwia
Polecamy przepiękne miejsce
numerek128@gmail.com
Bardzo fajne miejsce . Polecam.
Lucyna
bardzo fajne miejsce. Idealne na niedzielny wypad
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023