Postać Anioła to niejako symbol jurajskiego Olsztyna. Skąd to się wzięło? Ano w Olsztynie koło Częstochowy, przy tutejszym kościele, istniało niegdyś Bractwo Aniołów Stróżów, dzięki któremu rozwinęła się tradycja anielska. W świątyni powstała kaplica Świętych Aniołów, a także i ściany całej budowli zdobią liczne postaci aniołów.
O tradycji tej przypomina dziś Pan Jan Wewiór - słynny miejscowy rzeźbiarz i artysta. To on jest twórcą znanej w szerokiej okolicy ruchomej Szopki "Jurajskie Betlejemowo", udostępnionej do zwiedzania w jego chacie przy olsztyńskim Rynku.
Sławi on Anioły w Olsztynie i poza nim i sam wierzy, że ma swego Anioła Stróża - przyjaciela. Pan Jan stworzył olbrzymiego, 7-metrowego Olsztyńskiego Anioła Stróża, wyrzeźbionego z drewna, który wita turystów wjeżdżających do Olsztyna.
Na jego wzór i nie tylko wychodzi spod jego ręki każdego roku sporo małych drewnianych aniołków, które nie tylko zdobią jego chatę, ale można je też kupić u niego czy w kiosku z pamiątkami pod zamkiem.
Olsztyński Anioł Stróż
ul. Żwirki i Wigury, Olsztyn
Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.