Olsztyński Anioł. Tradycja anielska w Olsztynie

Aktualizacja: 2024-01-12
Olsztyński Anioł
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.9

Postać Anioła to niejako symbol jurajskiego Olsztyna. Skąd to się wzięło? Ano w Olsztynie koło Częstochowy na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, przy tutejszym kościele, istniało niegdyś Bractwo Aniołów Stróżów. Dzięki niemu rozwinęła się tradycja anielska. W świątyni powstała kaplica Świętych Aniołów, a także i ściany całej budowli zdobią liczne postaci aniołów. 

O tradycji tej przypomina dziś Pan Jan Wewiór, słynny miejscowy rzeźbiarz i artysta. To on jest twórcą znanej w szerokiej okolicy ruchomej Szopki "Jurajskie Betlejemowo", udostępnionej do zwiedzania w chacie przy olsztyńskim Rynku.

Olsztyński Anioł witający turystów
Olsztyński Anioł witający turystów

7-metrowy Anioł Stróż

Sławi on Anioły w Olsztynie i poza nim i sam wierzy, że ma swego Anioła Stróża, przyjaciela. Pan Jan stworzył olbrzymiego, 7-metrowego Olsztyńskiego Anioła Stróża, wyrzeźbionego z drewna. Wita on turystów wjeżdżających do Olsztyna. Na jego wzór i nie tylko wychodzi spod jego ręki każdego roku sporo małych drewnianych aniołków, które nie tylko zdobią jego chatę, ale można je też kupić u niego czy w kiosku z pamiątkami pod zamkiem w Olsztynie.

Informacje praktyczne

Olsztyński Anioł Stróż
ul. Żwirki i Wigury, Olsztyn

Noclegi w Olsztynie Jurajskim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(3.9 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.9 głosów: 8)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Michał
Figura i tyle nic wielkiego do podziwiania.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024