Zbiornik Kozłowa Góra, inaczej nazywany Jeziorem Świerklaniec, to zbiornik zaporowy utworzony na rzece Brynica, nieco na wschód od Świerklańca i Kozłowej Góry, stąd nazwa. Zbiornik Kozłowa Góra powstał w latach 1933-39, na terenach dawnego pogranicza rosyjsko-pruskiego, dla celów militarnych. Do dzisiaj w jego okolicy znajduje się wiele schronów Obszaru Warownego „Śląsk”.
Po wojnie, na przełomie lat 40- i 50-tych XX wieku, w związku z niedoborami wody w regionie górnośląskim, zbiornik przekształcono na rezerwuar wody pitnej, powstała tu wówczas stacja uzdatniania wody.
Brzegi zbiornika są urozmaicone, jego południowy kraniec stanowi betonowa tama, a od strony zachodniej biegnie ziemno-betonowy wał. Brzegi północny i wschodni są naturalne, na północy znajduje się ujście Brynicy z trzcinowiskami, a od wschodu płaski brzeg stanowią podmokłe łąki.
Zbiornik w Świerklańcu to ostoja ptactwa wodnego - ważne miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków, również z polskiej Czerwonej Księgi, w tym bąka, rybitwy białowąsej, sieweczki obrożnej itp. Ponadto swój mały raj mają tu wędkarze. Wał w zachodniej części to wspaniałe miejsce spacerowe, z dala od zgiełku miasta, w towarzystwie przyrody. W pobliżu jest też piękny park pałacowy w Świerklańcu.
Zbiornik Kozłowa Góra
ul. Leśna, ul. Brynicka, Świerklaniec, Wymysłów
Świerklaniec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.