Jezioro Przeczyckie - malowniczy zalew koło Siewierza

Jezioro Przeczyckie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Jezioro Przeczyckie, inaczej Zalew Przeczycko - Siewierski to malowniczy zbiornik, który rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstał w 1963 roku jako sztuczny zbiornik, po spiętrzeniu wód Czarnej Przemszy. Wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy też oczywiście mieszkańcom bliższych i dalszych okolic jako miejsce letniej rekreacji. Idealnie nadaje się też na spacery i przejażdżki rowerowe również poza sezonem.

Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie

Ośrodki nad Jeziorem Przeczyckim

Uprawia się tu wędkarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne i sporty motorowodne. Można tutaj pospacerować wałem czy np. ulicą Spacerową w Tuliszowie. Prowadzi tu rzadko uczęszczana droga asfaltowa, z której można zejść nad samą taflę wody jeziora. To malowniczy i spokojny fragment jeziora, gdzie spotkaliśmy ptactwo wodne.Ponadto nad zalewem powstało kilka plaż i ośrodków:

 • Przystań Siewierz Jeziorna - czeka tu plaża, a dodatkowo wypożyczalnia sprzętu wodnego i możliwość szkoleń żeglarskich,
  Siewierz, Plac Róży Wiatrów
 • Kemping Boguchwałowice z restauracją pizzerią Laguna
  Boguchwałowice, ul. Biała
 • Champion Aktywny Wypoczynek - szkolenia i obozy żeglarskie
  Boguchwałowice, ul. Kormoranów 1
 • Smażalnia Ryb Bumerang
  Boguchwałowice, ul. Parkowa 70
 • Gościniec Paradise - restauracja bankietowa z noclegami
  Przeczyce, ul. 21-go Stycznia 50a
Zalew Przeczycki
Zalew Przeczycki

Zalew Przeczycki - lokalizacja

Zalew powstał w powiecie będzińskim, na terenie gmin Siewierz (w części wschodniej) i Mierzęcice (w części zachodniej). Jezioro rozlewa się na długości około 4 km, a jego maksymalna szerokość to 1,5 km. Maksymalna głębokość to około 9 m, natomiast głębokość średnia wynosi ponad 4 m.

Przyroda Zalewu Przeczyckiego

Poza rekreacją i funkcją przeciwpowodziową, Zalew Przeczycko-Siewierski ma także sporą wartość przyrodniczą. Rosną tutaj takie interesujące rośliny, jak rdest ziemnowodny, rdestnica pływająca, moczarka kanadyjska, rogatek sztywny czy sit rozpierzchły. Wędkarze w wodach jeziora mogą liczyć na szczupaki, leszcze oraz liny. 

Co ciekawe, w okolicy zbiornika znajdziesz pozostałości umocnień Obszaru Warownego Śląsk, które powstały w latach 30. XX wieku. Część tych fortyfikacji została zalana wodami zalewu.Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie
Zalew Przeczycki
Zalew Przeczycki

Dojazd nad Jezioro Przeczyckie

Zalew rozlewa się przy ważnych trasach komunikacyjnych: 

 • drodze A1 Warszawa - Katowice
 • trasie Zawiercie - Gliwice

Łatwo i szybko dojedziesz tu z Katowic (około 30 km), Częstochowy (około 40 km) oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice (około 6 km).

Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!

Jezioro Przeczyckie
Jezioro Przeczyckie

Atrakcje w okolicy

Blisko znad jeziora do centrum Siewierza, gdzie czekają ruiny zamku dostępne bezpłatnie w sezonie turystycznym, zabytkowy kościół czy Izba Pamięci. A dalej otwiera się Jura Krakowsko-Częstochowska z niezliczoną ilością atrakcji - zamkami, skałkami czy jaskiniami.Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Niektóre ośrodki czynne są tylko w sezonie turystycznym

Jezioro Przeczyckie
ul. Jeziorna, Siewierz
ul. Spacerowa, Tuliszów
ul. Biwakowa, Boguchwałowice - tama
ul. Biała, Boguchwałowice - kemping i restauracja Laguna

Noclegi w Siewierzu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zalew Przeczycko-Siewierski
Zalew Przeczycko-Siewierski
Jezioro Przeczyckie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 3)
Twoja ocena
Jola
Ale ładne miejsce!!!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024