Jezioro Przeczyckie - malowniczy zalew koło Siewierza
Jezioro Przeczyckie, inaczej Zalew Przeczycko - Siewierski to malowniczy zbiornik, który rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstał w 1963 roku jako sztuczny zbiornik, po spiętrzeniu wód Czarnej Przemszy. Wykorzystywany jest w celach przeciwpożarowych, ale służy też oczywiście mieszkańcom bliższych i dalszych okolic jako miejsce letniej rekreacji. Idealnie nadaje się też na spacery i przejażdżki rowerowe również poza sezonem.
Ośrodki nad Jeziorem Przeczyckim
Uprawia się tu wędkarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne i sporty motorowodne. Można tutaj pospacerować wałem czy np. ulicą Spacerową w Tuliszowie. Prowadzi tu rzadko uczęszczana droga asfaltowa, z której można zejść nad samą taflę wody jeziora. To malowniczy i spokojny fragment jeziora, gdzie spotkaliśmy ptactwo wodne.
Ponadto nad zalewem powstało kilka plaż i ośrodków:
- Przystań Siewierz Jeziorna - czeka tu plaża, a dodatkowo wypożyczalnia sprzętu wodnego i możliwość szkoleń żeglarskich,
Siewierz, Plac Róży Wiatrów - Kemping Boguchwałowice z restauracją pizzerią Laguna
Boguchwałowice, ul. Biała - Champion Aktywny Wypoczynek - szkolenia i obozy żeglarskie
Boguchwałowice, ul. Kormoranów 1 - Smażalnia Ryb Bumerang
Boguchwałowice, ul. Parkowa 70 - Gościniec Paradise - restauracja bankietowa z noclegami
Przeczyce, ul. 21-go Stycznia 50a
Zalew Przeczycki - lokalizacja
Zalew powstał w powiecie będzińskim, na terenie gmin Siewierz (w części wschodniej) i Mierzęcice (w części zachodniej). Jezioro rozlewa się na długości około 4 km, a jego maksymalna szerokość to 1,5 km. Maksymalna głębokość to około 9 m, natomiast głębokość średnia wynosi ponad 4 m.
Przyroda Zalewu Przeczyckiego
Poza rekreacją i funkcją przeciwpowodziową, Zalew Przeczycko-Siewierski ma także sporą wartość przyrodniczą. Rosną tutaj takie interesujące rośliny, jak rdest ziemnowodny, rdestnica pływająca, moczarka kanadyjska, rogatek sztywny czy sit rozpierzchły. Wędkarze w wodach jeziora mogą liczyć na szczupaki, leszcze oraz liny.
Co ciekawe, w okolicy zbiornika znajdziesz pozostałości umocnień Obszaru Warownego Śląsk, które powstały w latach 30. XX wieku. Część tych fortyfikacji została zalana wodami zalewu.
Dojazd nad Jezioro Przeczyckie
Zalew rozlewa się przy ważnych trasach komunikacyjnych:
- drodze A1 Warszawa - Katowice
- trasie Zawiercie - Gliwice
Łatwo i szybko dojedziesz tu z Katowic (około 30 km), Częstochowy (około 40 km) oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice - Pyrzowice (około 6 km).
Polecam ranking: Śląskie jeziora - zobacz najpiękniejsze zbiorniki wodne na Górnym Śląsku!
Atrakcje w okolicy
Blisko znad jeziora do centrum Siewierza, gdzie czekają ruiny zamku dostępne bezpłatnie w sezonie turystycznym, zabytkowy kościół czy Izba Pamięci. A dalej otwiera się Jura Krakowsko-Częstochowska z niezliczoną ilością atrakcji - zamkami, skałkami czy jaskiniami.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Niektóre ośrodki czynne są tylko w sezonie turystycznym
Jezioro Przeczyckie
ul. Jeziorna, Siewierz
ul. Spacerowa, Tuliszów
ul. Biwakowa, Boguchwałowice - tama
ul. Biała, Boguchwałowice - kemping i restauracja Laguna
Noclegi w Siewierzu
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Park w Świerklańcu, odległość: 17.1 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 19 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 23.4 km
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 24.6 km
- Okiennik Wielki na Jurze, odległość: 24.9 km
- Zamek Ogrodzieniec, odległość: 25.2 km
- Szlak Orlich Gniazd, odległość: 25.2 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 25.3 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 26.6 km
- Zamek Bobolice, odległość: 28.5 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!