Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°55'19" N, 22°13'20" E
Lubelskie
2016-10-10
2020-02-03 02:00

Opis Kraśnika

Kraśnik to jedno z największych i najstarszych miast województwa lubelskiego, leżące w malowniczej dolinie rzeki Wyżnicy, na skrzyżowaniu tras nr 19 (Kuźnica Białostocka – Lublin - Rzeszów), 74 (Sulejów - Kielce - Zamość - Zosin) i 833, około 50 km od stolicy regionu - Lublina.Historia Kraśnika

Pierwsze zapiski o Kraśniku pochodzą z początków XIII wieku i mówią o roku 1211, kiedy to Tatarzy usiłowali zdobyć miasto i drewniany zamek, jednak obrona pod wodzą Krystyna z Kraśnika skutecznie odparła ten atak. Kraśnik wielokrotnie zmieniał właścicieli, na początku XVII wieku miasto kupił hetman wielki koronny - Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej. Dziś Kraśnik jest ważnym ośrodkiem gospodarczym Lubelszczyzny, nazywany jest też Stolicą Polskiej Cegły, a ponadto stanowi zagłębie owoców, głównie malin.

Kraśnik kosciół Ducha Świętego
Kraśnik kosciół Ducha Świętego

Atrakcje w Kraśniku

Kraśnik kryje wiele zabytków, jak choćby kościół parafialny i klasztor kanoników czy ruiny zamku. Warto też odwiedzić tutejsze Muzea, ale główną atrakcją miasta jest zalew kraśnicki, wokół którego intensywnie rozwija się infrastruktura turystyczna, głównie związana ze sportami wodnymi.

Okolice Kraśnika to również wymarzone rejony dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. To właśnie tutaj początek bierze Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik - Lwów) oraz kończy trasę szlak z Kazimierza Dolnego. Od kilku lat organizowany jest tu Ogólnopolski Rajd Rowerowy Kraśnik - Lwów, w którym uczestniczą cykliści z Polski i zagranicy.

Kraśnik synagoga
Kraśnik MOSiR
Kraśnik - zespół klasztorny


Kraśnik to "Zielone Miasto", otaczają je piękne lasy i liczne zbiorniki wodne, chętnie wykorzystywane przez amatorów wędkowania. To fantastyczne położenie sprawiło, że utworzono tu Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu o niezwykłych walorach krajobrazowo - przyrodniczych, rozciągający się od zachodniego skłonu Roztocza po ujście Wyżnicy do Wisły pod Józefowem.

Osobliwością regionu jest nietypowe źródlisko uznane za pomnik przyrody nieożywionej, znajdujące się w pobliskiej miejscowości Łany. Źródło to ma stale wysoką temperaturę wody - zarówno zimą, jak i latem wynosi ona ponad 10°C, zauważyć można tu również liczne gejzery wybijające się ponad lustro wody, niespotykane na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.

Kraśnicka przyroda
Kraśnicka przyroda


Kraśnik noclegi

Kraśnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kraśniku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020