Kraśnik

Kraśnik

(4.1 głosów: 40)

Kraśnik to jedno z największych i najstarszych miast województwa lubelskiego, leżące w malowniczej dolinie rzeki Wyżnicy, na skrzyżowaniu tras nr 19 (Kuźnica Białostocka – Lublin - Rzeszów), 74 (Sulejów - Kielce - Zamość - Zosin) i 833, około 50 km od stolicy regionu - Lublina.Historia Kraśnika

Pierwsze zapiski o Kraśniku pochodzą z początków XIII wieku i mówią o roku 1211, kiedy to Tatarzy usiłowali zdobyć miasto i drewniany zamek, jednak obrona pod wodzą Krystyna z Kraśnika skutecznie odparła ten atak. Kraśnik wielokrotnie zmieniał właścicieli, na początku XVII wieku miasto kupił hetman wielki koronny - Jan Zamoyski, włączając je do Ordynacji Zamojskiej. Dziś Kraśnik jest ważnym ośrodkiem gospodarczym Lubelszczyzny, nazywany jest też Stolicą Polskiej Cegły, a ponadto stanowi zagłębie owoców, głównie malin.

Kraśnik kosciół Ducha Świętego
Kraśnik kosciół Ducha Świętego

Atrakcje w Kraśniku

Kraśnik kryje wiele zabytków, jak choćby kościół parafialny i klasztor kanoników czy ruiny zamku. Warto też odwiedzić tutejsze Muzea, ale główną atrakcją miasta jest zalew kraśnicki, wokół którego intensywnie rozwija się infrastruktura turystyczna, głównie związana ze sportami wodnymi.Okolice Kraśnika to również wymarzone rejony dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. To właśnie tutaj początek bierze Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (Kraśnik - Lwów) oraz kończy trasę szlak z Kazimierza Dolnego. Od kilku lat organizowany jest tu Ogólnopolski Rajd Rowerowy Kraśnik - Lwów, w którym uczestniczą cykliści z Polski i zagranicy.

Kraśnik synagoga
Kraśnik synagoga

Kraśnik to "Zielone Miasto", otaczają je piękne lasy i liczne zbiorniki wodne, chętnie wykorzystywane przez amatorów wędkowania. To fantastyczne położenie sprawiło, że utworzono tu Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu o niezwykłych walorach krajobrazowo - przyrodniczych, rozciągający się od zachodniego skłonu Roztocza po ujście Wyżnicy do Wisły pod Józefowem.Osobliwością regionu jest nietypowe źródlisko uznane za pomnik przyrody nieożywionej, znajdujące się w pobliskiej miejscowości Łany. Źródło to ma stale wysoką temperaturę wody - zarówno zimą, jak i latem wynosi ona ponad 10°C, zauważyć można tu również liczne gejzery wybijające się ponad lustro wody, niespotykane na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.

Kraśnik MOSiR
Kraśnik - zespół klasztorny
Kraśnicka przyroda

Kraśnik noclegi

Kraśnik to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kraśniku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°55'19N, 22°13'20E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021