Zdjęcia Bałtowa (1)

Bałtów to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego, nad rzeką Kamienna, wśród wapiennych skał.Po odkryciu w Bałtowie tropów dinozaurów powstał tu w 2004 roku Park Jurajski - jako jeden z pierwszych w Polsce - obecnie największa atrakcja Bałtowa. Ale na Parku się nie skończyło, Bałtów rozwija się błyskawicznie i staje się niesamowicie atrakcyjny dla turystów, popularyzując ten region w całej Polsce.

Intensywnie rozwija się tu questing - nowy sposób zwiedzania polegający na przemierzaniu nieoznakowanych ścieżek wg map i ulotek, po drodze rozwiązując zadania i zagadki, aż do odnalezienia skarbu. Turyści bardzo polubili ten sposób poznawania Bałtowa i jego okolic. Ponadto już wkrótce pojawią się tu zawodowi bajarze i scenariusze gier terenowych.

Atrakcje w Bałtowie

- JuraPark Bałtów, Bałtów 8a - park powstał w związku z odnalezionymi na tym obszarze wieloma skamieniałymi tropami dinozaurów, dziś JuraPark to jedna z wizytówek regionu świętokrzyskiego. Prócz rekonstrukcji dinozaurów w autentycznych rozmiarach, zwiedzić można Muzeum, odwiedzić Zwierzyniec Bałtowski z różnymi gatunkami zwierząt, Krainę Koni, Park Rozrywki, a zimą Szwajcarię Bałtowską ze stokiem narciarskim i Wioską Świętego Mikołaja.- Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Bałtowie - zabytkowa budowla z XVII wieku, rozbudowana na początku XX wieku, wewnątrz zobaczyć można ciekawe malowidła Franciszka Woronia - ucznia Jana Matejki oraz rzeźbę Matki Boskiej Bolesnej - patronki świątyni. Zachowały się też zabytkowe elementy wyposażenia starszego kościoła w Bałtowie , którego ruiny widoczne są na wzgórzu.

- Pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie - okazała budowla z XIX wieku, zaprojektowana na wzór włoskich pałaców. Otacza ją park krajobrazowy kryjący również zabudowania gospodarcze, sam pałac jednak obecnie niszczeje.

- Młyn wodny w Bałtowie - stoi nieopodal Parku Jurajskiego, na rzece Kamiennej, budowla z XIX wieku, młyn nadal jest czynny

- Obszar Chronionego Krajobrazu w Bałtowie - rejon Doliny Kamiennej ze stromymi, wapiennymi zobaczami doliny

- Spływ tratwami na rzece Kamienna (kwiecień - październik) - wspaniałe przeżycie, gdyż Kamienna tworzy tu malowniczy przełom, a dodatkowo płynąc meandrami podziwiać można wspaniałą okolicę pełną przyrody. Trasa spływu rozpoczyna się u stóp położonego na wzgórzu pałacu w Bałtowie, w przystani "Gierczakówka", skąd 12-osobowa tratwa rusza w ponad godzinny spływ. Spływ kończy się na przystani "Przy Młynie", niedaleko Parku Jurajskiego.

Oficjalna strona Bałtowa

Bałtów atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Czy wiesz, że?

JuraPark Bałtów to największy kompleks turystyczny w Polsce (2013). Zimą działa tu Stacja Narciarska "Szwajcaria Bałtowska" obejmująca 4 niebieskie trasy zjazdowe z 2 wyciągami orczykowymi i nową koleją krzesełkową oraz szkółkę narciarską. Stacja jest jedną z nowocześniejszych ośrodków dla narciarzy w województwie świętokrzyskim. Kolej krzesełkowa składa się z 56 kanap 4-osobowych. Na szczyt może wwieźć 2400 osób/h. Kolej stoi wzdłuż trasy o długości 500 m. Narciarze mają do dyspozycji 4 trasy narciarskie, najdłuższa mierzy 700 m. Dla początkujących przygotowano 2 "ośle łączki". Szeroki zjazd, oświetlenie tras, ratrakowanie i sztuczne naśnieżanie zapewni komfort wszystkim narciarzom. Obok bałtowskiego stoku znajduje się baza noclegowa, serwis z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz gastronomia.

Ciekawostkę przesłał(a) malgorzata@jurapark.pl

Ponad 30 tys. turystów odwiedzających Bałtów w zeszłym roku skorzystało z questingu. Nieoznakowane ścieżki turystyczne, prowadzące m.in. śladami dinozaurów w Żydowskim Jarze czy opisujące miłosne perypetie księżnej Druckiej – Lubeckiej, okazały się turystycznym hitem świętokrzyskiej miejscowości. Questing to alternatywna forma turystyki, która stawia przed turystami wyzwanie odnalezienia skarbu. Wiosną w Bałtowie oddano do użytku 10 niezwykłych questów, po których podróżnik prowadzony jest za pomocą wskazówek zawartych w niecodziennej ulotce z mapą. Poszukując drogi do skrzynki ze schowaną w niej pieczątką, uczestnicy muszą wykonać szereg zadań i rozwiązać zagadki, które ściśle związane są z danym miejscem, jego topografią, historią lub kulturą.

Niedługo questy będzie można rozwiązywać na terenie całego Krzemiennego Kręgu, gdzie powstanie kolejnych 10 ścieżek. Dodatkowo na ich podstawie powstanie 10 scenariuszy grywalizacyjnych - nietypowych koncepcji zwiedzania opartych na mechanizmach znanych z różnych gier. Kolejną atrakcję mają stanowić storytellerzy – lokalni narratorzy, bajarze, którzy będą budować opowieści i przedstawiać historie oraz legendy związane z regionem.

Ciekawostkę przesłał(a) PLANET PR

Już wkrótce turyści w Bałtowie będą mogli  poczuć się jak bohaterowie gier komputerowych, przemierzyć ścieżki pasjonującego questu, a wieczorem posłuchać opowieści bajarza. Zwiedzanie oparte o questing, storytelling i grywalizację to nowość w naszym kraju.

Ciekawostkę przesłał(a) PLANET PR

W Bałtowie powstał pierwszy quest o Świętym Mikołaju. Dzieci, które marzą o spotkaniu Świętego Mikołaja, będą mogły odwiedzić jego dom i pracownię, a także dołączyć do jego świty. Specjalnie przygotowany, nieoznakowany szlak jest dostępny dla turystów przez całą zimę. Aby zostać jednym z elfów mali odkrywcy  będą musieli przejść trasę całego questu, poprawnie rozwiązać wszystkie zagadki na szlaku, a na końcu spełnić 7 dobrych uczynków. Quest rozpoczyna się obok Szwajcarii Bałtowskiej, prowadzi przez Krainę Koni,  aż do Wioski Świętego Mikołaja.

 

Ciekawostkę przesłał(a) PLANET PR

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

p.o
2013-06-14 20:08:56

spk

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: