Śląski Ogród Zoologiczny Park Śląski
Promenada Ziętka 7, Chorzów
tel. 32/ 793-71-66
http://zoo.silesia.pl/

50°16'51" N, 18°59'29" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • V-IX pn-nd: 9.00-19.00
  • IV-XI pn-nd: 9.00-16.00
  • Bilety: IV-X normalny 20 zł, ulgowy 10 zł
  • XI-III normalny 15 zł, ulgowy 5 zł

Zoo w Chorzowie - lokalizacja

Wejście główne do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie znajduje się od ulicy Katowickiej, przy głównej promenadzie olbrzymiego i słynnego Parku Śląskiego w Chorzowie. Warto zwiedzić chorzowskie zoo, gdyż dostarcza niezapomnianych wrażeń, szczególnie dzieciom, a od kilku lat intensywnie się zmienia i oferuje zwierzętom coraz ciekawsze i bardziej przyjazne wybiegi.Zwierzęta w chorzowskim zoo

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym spotkasz przedstawicieli około 300 gatunków zwierząt. Do najciekawszych należą: słonie, żyrafy, antylopy, zebry, pocieszne małpy, tygrysy syberyjskie, lwy i inne "koty". Od niedawna śląskie zoo słynie z dużej liczby gepardów, w 2013 roku było ich aż 5, mają obszerne wybiegi we wschodniej części zoo, koło budynków dyrekcji.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

W 2015 roku powstał też nowy, piękny dom dla gepardów, a obecnie (przełom 2019/2020) urodziły się tutaj młode. Niedaleko mieszkają kangury oraz emu. Blisko stąd do akwarium, w którym prócz niesamowicie kolorowych rybek zobaczysz olbrzymiego żółwia i potężne sumy.

Przy wybiegu dla słoni rozlewa się Staw Kormoranów z ptactwem różnej maści, a trochę dalej wybiegi niedźwiedzi brunatnych, które zimą udają się na spoczynek i nie można ich wówczas oglądać.

panda mała
wybieg dla gibonów
gibon


Nowe wybiegi i Pingwinarium

Chorzowski Ogród Zoologiczny z każdym rokiem planuje nowe inwestycje. W ostatnich latach przygotowano nowe pawilony dla żyraf, nowe wspaniałe wybiegi dla tygrysów, gepardów, gibonów, nosorożców i krokodyli z tropikalnym klimatem. Po remoncie jest wybieg dla słoni. Na przełomie 2019 i 2020 powstało pingwinarium dla pingwinów Humboldta, których nie było w zoo przez ostatnie 40 lat! Na wiosnę 2020 roku mają się pojawić na nowym wybiegu, gdzie będzie je można podglądać pod wodą oraz na skalnej plaży. 

Wiadomo też już, że wkrótce ruszą prace nad nowym wybiegiem dla irbisów czyli panter śnieżnych i bardzo dobrze, bo teraz te wspaniałe zwierzęta są nie dość wyeksponowane, ale przede wszystkim nie mają odpowiednich warunków bytowych, na jakie zasługują. Wierzę, że nowy wybieg będzie dla nich świetnym miejscem życia, a turyści otrzymają możliwość podziwiania tych niezwykle rzadkich zwierząt, których zobaczenie w naturze pozostaje tylko w sferze marzeń. Nawet na filmach przyrodniczych jest to rzadkość.

lew i lwica w chorzowskim zoo
lew i lwica w chorzowskim zoo


Dinozaury w chorzowskim Zoo

Unikatem w skali kraju, a nawet Europy jest skalna Kotlina Dinozaurów, gdzie stoją ku uciesze najmłodszych olbrzymie okazy tych kopalnych gadów. To świetne miejsce na sesję zdjęciową, chwilowy odpoczynek czy piknikowy posiłek. Kotlina w 2012 roku została nieco odnowiona.

Zoolandia w śląskim Zoo

Dzieciom z pewnością spodoba się też Mini Zoo, gdzie można pogłaskać małego koziołka, owieczkę czy króliczka. Są tu też kuce, papużki, świnki morskie i wietnamskie. Małe zagrody, płotki, milusie zwierzaki czekające na głaskające małe rączki. Tylko tutaj, w żadnym innym miejscu w Zoo, możesz karmić zwierzęta, tylko kupioną karmą. Twojemu dziecku na pewno się tutaj spodoba, tym bardziej, że teraz powstał tu również park linowy i plac zabaw dla dzieci. Zimą Zoolandia nie jest dostępna dla zwiedzających.

Zoo w Chorzowie
Zoo w Chorzowie

Żywa Szopka w Zoo

Od kilku lat na wprost wejścia głównego do chorzowskiego Zoo w okresie Świąt Bożego Narodzenia powstaje żywa Szopka, ze Świętą Rodziną, Królami i zwierzętami. To dodatkowa atrakcja dla dzieci. W tym czasie Zoo można zwiedzać w promocyjnej cenie.

Infrastruktura Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Infrastruktura Zoo jest dobrze rozwinięta, jest gdzie zjeść, załatwić się czy kupić np. baterie no i oczywiście mnóstwo pluszowych małpek, dmuchanych żyrafek itd. Najlepiej w kasie zaopatrzyć się, oprócz biletu w plan ogrodu, wtedy na pewno nie pominiemy żadnej atrakcji. Dodatkowo orientację ułatwiają tablice informacyjne, pojawiły się też liczne, ciekawe tablice edukacyjne.

Pingwinarium, autor Śląski Ogród Zoologiczny
surykatka
żyrafy

Przejście przez wszystkie pawilony w Zoo zajmie około 2-3 godzin, ale warto spędzić tu znacznie więcej czasu, obcując ze zwierzętami, których na co dzień nie mamy okazji oglądać na żywo. Śląski Ogród Zoologiczny należy do Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (EAZA) i jest jednym z największych Zoo w Polsce.

Zalety
  • duży obszar Zoo z wieloma gatunkami zwierząt
  • powstające nowe wybiegi przyjazne zwierzętom i turystom
  • gastronomia na miejscu
Wady
  • brak parkingu przy Zoo
  • niektóre wybiegi jeszcze nie spełniają nowoczesnych wymogów

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Zaraz obok wejścia do Zoo w Chorzowie, również na terenie Parku Śląskiego, znajduje się wejście do najstarszego rodzinnego parku rozrywki w Polsce, które dziś po wielkiej przemianie nosi nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. To dawne Wesołe Miasteczko, które powstało w latach 50. XX wieku i obecnie wśród wielu nowoczesnych atrakcji oferuje też odnowione, kultowe już atrakcje z tamtych lat.

gepard Irbis dom nosorożców Nowy dom gepardów Małpiarnia w Chorzowie gepard w zoo chorzów nowe tropikalne pomieszczenia Zoo w Chorzowie amadyna zebrowata zoo chorzów zoo w chorzowie ptasznik Zoo w Chorzowie Zoo w Chorzowie

Chorzów noclegi

Chorzów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-11-26 na
Coraz nowocześniejsze zoo, które intensywnie się rozwija, poprawiając wybiegi na nowocześniejsze i bardziej przyjazne dla zwierząt, świetne miejsce na rodzinną wycieczkę
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021