Rynek w Tarnowskich Górach uchodzi za jeden z ładniejszych placów centralnych na całym Górnym Śląsku, głównie za sprawą pięknego Ratusza, górującego ponad placem.Historia Rynku w Tarnowskich Górach

Tarnogórski Rynek uformował się w II połowie XVI wieku. Jego kształt jest nieregularny, trapezowaty, a wynika to z faktu, że w śródmieściu gwarkowie czyli górnicy prowadzili prace górnicze i budowali domy obok szybów wydobywczych, a nie według ustalonego porządku. Dwa szyby na Rynku zamieniono na miejskie studnie, z których jedna została odtworzona w latach 50. XX wieku i do dziś zdobi płytę Rynku, w jej zachodniej części.

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach

Niedaleko tej studni, przy podcieniach stanęła w 2015 roku właśnie rzeźba Gwarka, jedna z kilku w mieście, która nawiązuje do dawnej, górniczej historii miasta.

Ratusz

Neorenesansowy, okazały Ratusz w Tarnowskich Górach pochodzi z 1898 roku i stoi przy południowej pierzei Rynku. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, zbudowany z czerwonej cegły klinkierowej, granitu i piaskowca. Trudno się z tym nie zgodzić, odnowiony stanowi prawdziwą ozdobę tego pięknego placu.

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach


Zabytki na Rynku

W pobliżu Ratusza, pod numerem Rynek 1 zachował się zabytkowy Dom Sedlaczka z historyczną Winiarnią. Obecnie mieści on Muzeum Miejskie. Uroku temu miejscu dodają również zabytkowe domy podcieniowe z pięknymi arkadami, dającymi przyjemny chłód w upalne dni.

Na Rynku stoi również efektowny Kościół Ewangelicki, pamiątka po czasach, kiedy protestanci dominowali w mieście. Rynek tarnogórski ma swój niepowtarzalny urok, a teraz, kiedy zniknęły po 10 latach kopuły piwne, prezentuje się jeszcze ładniej.

Rynek w Tarnowskich Górach
Rynek w Tarnowskich Górach


Rynek w Tarnowskich Górach Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry - Rynek Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry zabytkowa studnia Tarnowskie Góry domy podcieniowe Tarnowskie Góry Rynek Tarnowskie Góry nocą Tarnowskie Góry Rynek w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Ratusz - Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry- podcienia Tarnowskie Góry Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021