Rynek w Tarnowskich Górach uchodzi za jeden z ładniejszych placów centralnych na całym Górnym Śląsku, głównie za sprawą pięknego Ratusza, górującego ponad placem.
Historia Rynku w Tarnowskich Górach
Tarnogórski Rynek uformował się w II połowie XVI wieku. Jego kształt jest nieregularny, trapezowaty, a wynika to z faktu, że w śródmieściu gwarkowie czyli górnicy prowadzili prace górnicze i budowali domy obok szybów wydobywczych, a nie według ustalonego porządku. Dwa szyby na Rynku zamieniono na miejskie studnie, z których jedna została odtworzona w latach 50. XX wieku i do dziś zdobi płytę Rynku, w jej zachodniej części.

Niedaleko tej studni, przy podcieniach stanęła w 2015 roku właśnie rzeźba Gwarka, jedna z kilku w mieście, która nawiązuje do dawnej, górniczej historii miasta.
Ratusz
Neorenesansowy, okazały Ratusz w Tarnowskich Górach pochodzi z 1898 roku i stoi przy południowej pierzei Rynku. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, zbudowany z czerwonej cegły klinkierowej, granitu i piaskowca. Trudno się z tym nie zgodzić, odnowiony stanowi prawdziwą ozdobę tego pięknego placu.



Zabytki na Rynku
W pobliżu Ratusza, pod numerem Rynek 1 zachował się zabytkowy Dom Sedlaczka z historyczną Winiarnią. Obecnie mieści on Muzeum Miejskie. Uroku temu miejscu dodają również zabytkowe domy podcieniowe z pięknymi arkadami, dającymi przyjemny chłód w upalne dni.
Na Rynku stoi również efektowny Kościół Ewangelicki, pamiątka po czasach, kiedy protestanci dominowali w mieście. Rynek tarnogórski ma swój niepowtarzalny urok, a teraz, kiedy zniknęły po 10 latach kopuły piwne, prezentuje się jeszcze ładniej.















Tarnowskie Góry noclegi
Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!