Dni Tarnogórskich Gwarków to impreza, która przyniosła szczególną sławę i rozgłos Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz samemu miastu Tarnowskie Góry.
Gwarki organizowane są każdego września, już od 1957 roku. To impreza kulturalna obchodzona wedle starych tradycji górniczych, od początku zyskała ogromne uznanie jako święto związane ze śląskimi obyczajami i zwyczajami górniczego regionu tarnogórskiego. Na Gwarki przybywają mieszkańcy całego Górnego Śląska.
Obecnie Dni Gwarków to coroczny festyn poprowadzony na szeroką skalę, z udziałem sławnych gwiazd polskiej estrady. Przyciąga on rzesze ludzi. Scena główna znajduje się na Rynku, ale cała starówka podczas weekendu z Gwarkami zmienia się w wielki jarmark.
Charakterystyczny element Dni Gwarków jest historyczny, barwny pochód, przechodzący w niedzielne południe ulicami Tarnowskich Gór. Jest on stylizowany na modę dawnych średniowiecznych igrców.
Pochód otwiera legendarny chłop Rybka, który znalazł pierwszy odłamek kruszczu - dawnego skarbu tego regionu i dobry duch górniczy - Skarbnik, który nawiedzał gwarków czyli górników pod ziemią. W gwarnym pochodzie uczestniczą historyczne postaci związane z początkami miasta, dawni gwarkowie, mieszczanie, rajcowie oraz sam burmistrz miasta. Na beczce wina jak zwykle podąża słynny Sedlaczek - założyciel popularnej winiarni.
Ponadto w korowodzie na koniach przebieża polska husaria wraz z królem Janem III Sobieskim, a w karocy wieziona jest jego piękność - Marysieńka. Są też wojska z różnych epok oraz przedstawiciele wszelkich grup kulturalnych z Tarnowskich Gór i okolic.
Gwarki kończą się wieczornym niedzielnym koncertem, podczas którego odbywa się pokaz laserów i sztucznych ogni. Zwykle Gwarki odbywają się w drugi weekend września.
Dni Gwarków
Rynek i sąsiadujące ulice, Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.