Początek Pochodu Historycznego, Anna Piernikarczyk

Dni Tarnogórskich Gwarków to impreza, która przyniosła szczególną sławę i rozgłos Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz samemu miastu Tarnowskie Góry.Gwarki organizowane są każdego września, już od 1957 roku. To impreza kulturalna obchodzona wedle starych tradycji górniczych, od początku zyskała ogromne uznanie jako święto związane ze śląskimi obyczajami i zwyczajami górniczego regionu tarnogórskiego. Na Gwarki przybywają mieszkańcy całego Górnego Śląska.

Sedlaczek - założyciel słynnej Winiarni

Obecnie Dni Gwarków to coroczny festyn poprowadzony na szeroką skalę, z udziałem sławnych gwiazd polskiej estrady. Przyciąga on rzesze ludzi. Scena główna znajduje się na Rynku, ale cała starówka podczas weekendu z Gwarkami zmienia się w wielki jarmark.

Pochód historyczny

Charakterystyczny element Dni Gwarków jest historyczny, barwny pochód, przechodzący w niedzielne południe ulicami Tarnowskich Gór. Jest on stylizowany na modę dawnych średniowiecznych igrców.

Pochód otwiera legendarny chłop Rybka, który znalazł pierwszy odłamek kruszczu - dawnego skarbu tego regionu i dobry duch górniczy - Skarbnik, który nawiedzał gwarków czyli górników pod ziemią. W gwarnym pochodzie uczestniczą historyczne postaci związane z początkami miasta, dawni gwarkowie, mieszczanie, rajcowie oraz sam burmistrz miasta. Na beczce wina jak zwykle podąża słynny Sedlaczek - założyciel popularnej winiarni.

Ponadto w korowodzie na koniach przebieża polska husaria wraz z królem Janem III Sobieskim, a w karocy wieziona jest jego piękność - Marysieńka. Są też wojska z różnych epok oraz przedstawiciele wszelkich grup kulturalnych z Tarnowskich Gór i okolic.

Gwarki kończą się wieczornym niedzielnym koncertem, podczas którego odbywa się pokaz laserów i sztucznych ogni. Zwykle Gwarki odbywają się w drugi weekend września.

cechy tarnogórskie

Dni Gwarków
Rynek i sąsiadujące ulice, Tarnowskie Góry

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°26'41" N, 18°51'20" E
Śląskie
2017-03-01
2020-01-28 13:46

Gwarki w Tarnowskich Górach na blogu

Zdjęcie Gwarki 2017
Gwarki 2017
Gwarki to coroczne święto miasta Tarnowskie Góry. W tym roku odbędą się one w dniach 8-10 września 2017. Będzie to jubileuszowa edycja, gdyż pierwsze Gwarki zorganizowano 60 lat temu! W programie koncertów m.in. Agnieszka Chylińska, Anna Wyszkoni oraz Cugowscy. Ważnym momentem będzie jak zwykle pochód gwarkowski, który rozpocznie się w …
Atrakcje · 2017-09-06 10:42:23
Zdjęcie Gwarki 2014
Gwarki 2014
5-7 września Tarnowskie Góry Zapraszamy na popularne Gwarki - wielkie święto miasta, liczące już ponad 50 lat! W tym roku na scenie na Rynku gościć będą m.in. w sobotę Elektryczne Gitary i w niedzielę T. Love. To główne gwiazdy występujące o godzinie 20.30. Wcześniej inne koncerty, kabarety, kramy, karuzele, po prostu wielki piknik! Na koniec niedzielnego wystę…
Atrakcje · 2014-08-26 09:15:18
Zdjęcie Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
6-8 września 2013 Zapraszamy w najbliższy weekend do Tarnowskich Gór - naszego rodzinnego miasta na trzydniową imprezę, ktora odbywa się już od ponad 50 lat na Rynku i pobliskich ulicach, a od kilku lat dodatkowo na zamku w Starych Tarnowicach. Podczas tych dni odbywają się koncerty, przyjeżdżają karuzele, jest jadło i napitek, a najwazniejszą część Gwarków stanowi historyczny pochó…
Atrakcje · 2013-09-05 13:57:31

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2012-09-15 na
Gwarki są zawsze we wrześniu, najczęściej w drugi weekend września. Zapraszam !