Park Miejski w Tarnowskich Górach
Powszechna dziś na Górnym Śląsku rekultywacja obszarów pogórniczych, w Tarnowskich Górach miała miejsce już na początku XX wieku. Właśnie w taki sposób powstał Park Miejski, znajdujący się nieco na południowy zachód od Rynku, przy ul. Wyszyńskiego. Jego początki sięgają 1903 roku, kiedy do jego utworzenia przyczynili się burmistrz miasta Richard Otte oraz proboszcz pobliskiej fary Św. Apostołów Piotra i Pawła - ks. Franz Kokot. Park zaprojektowano na warpiach - pozostałościach po XIX-wiecznych kopalniach rud, stąd tak urozmaicona rzeźba parku, z wieloma pagórkami.
Atrakcje w Parku
W Parku Miejskim powstały alejki obsadzone wieloma gatunkami drzew i krzew rodzimych, a tu i ówdzie stanęły drewniane altanki i domki, w większości nie zachowane do dnia dzisiejszego, choć nadal możemy podziwiać jednego drewnianego grzybka, wieżę widokową na szczycie pagóra czy chatkę Baby Jagi, jak zwyczajowo się o niej mówi, w której latem można kupić lody. Ponadto jest staw z kamienną fontanną, muszla koncertowa, plac zabaw, spora góra saneczkowa oraz korty tenisowe.
Głazy narzutowe w parku
Wejście do Parku od strony miasta zdobią głazy narzutowe, z których największy o średnicy ponad 5 metrów stanowi pomnik przyrody. W 2013 roku alejki w parku miejskim otrzymały tabliczki z nowymi nazwami, nawiązującymi do górniczej przeszłości miasta. I tak pojawiły się: Promenada, Skrót Gwarków, Aleja Kaganków, Aleja Skarbka, Aleja Pod Wieżę, Aleja Dobrego Urobku, Aleja Karbidek i Aleja Sztygarów.
Informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatne miejsca postojowe wzdłuż parku
Park dostępny dla wózków
Park dostępny dla psów
Park Miejski
ul. Wyszyńskiego, Tarnowskie Góry
Noclegi w Tarnowskich Górach
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, odległość: 1.8 km
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, odległość: 3.2 km
- Park w Świerklańcu, odległość: 7.9 km
- Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, odległość: 16.4 km
- Kopalnia Guido w Zabrzu, odległość: 17.3 km
- Pałac w Siemianowicach Śląskich, odległość: 19.6 km
- Funzeum w Gliwicach, odległość: 21.4 km
- Pałac w Pławniowicach, odległość: 26.8 km
- Jezioro Pogoria, odległość: 27.2 km
- Nikiszowiec w Katowicach, odległość: 27.7 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!