Kutna Hora. Atrakcje i zabytki prześlicznego miasta czeskiego, w cieniu Pragi!

Aktualizacja: 2024-07-17
Kutna Hora
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
 • Kutna Hora leży 70 km na wschód od Pragi, w Czechach Środkowych
 • Z Górnego Śląska jedzie się tu 5 godzin
 • Najlepsze atrakcje to gotycki kościół św. Barbary (płatny), Muzeum Srebra (płatne), włoski dwór i ossuarium, czyli kaplica czaszek (płatna) w dzielnicy Sedlec
 • Koniecznie przejdź deptakiem Św. Barbary, z 12 rzeźbami barokowymi, przypomina to nieco praski most Karola
 • Parkingi miejskie są płatne, ale można też znaleźć bezpłatne miejsca postoju
 • Zabytki Kutnej Hory wpisano na Listę UNESCO

Kutna Hora to przepiękne miasto w Czechach Środkowych, o bogatej historii, wspaniałych zabytkach i niezwykle uroczej architekturze. Leży około 70 km od Pragi i zachwyca cudownymi obrazkami i cennymi atrakcjami, które warto zobaczyć i zwiedzić. Jesteśmy oczarowani tym miastem, które wyrosło w średniowieczu na srebrze. Tym przyjemniej je poznawaliśmy i z większym zaciekawieniem, że to partnerskie miasto naszych Tarnowskich Gór. Oba miasta mają bardzo podobne początki i znalazły się na Liście UNESCO!

Kościół Św. Barbary
Kościół Św. Barbary

Noclegi w Kutnej Horze

Zwiedzając miasto spaliśmy 2 noce w Hotelu Garni Na Havlíčku. Idealnie położony naprzeciw włoskiego dworu i bardzo blisko rynku, pozwala poznawać uroki miasta do późnych godzin, bowiem wszędzie dojdziesz pieszo w parę minut. Można też dzięki temu napić się złotego trunku w licznych restauracjach, które kosztuje tu zaledwie 50 kc, czyli około 8 zł. Hotel jest bardzo spokojny, podobnie jak okolica, oferuje niewielkie pokoje, ale wyposażone we wszystko, co potrzebne, prywatną łazienkę z prysznicem, kawiarkę i lodówkę, a także smaczne śniadania. Dobrą opinią cieszy się też Hotel U kata, również położony blisko najważniejszych atrakcji.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Kutna Hora - zabytki i atrakcje, czyli miejsca, które warto zobaczyć!

Kutna Hora to niewielkie miasteczko, za to z dużą liczbą zabytków. Zaletą jest fakt, że wszędzie tu blisko. Niemal wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się na Starówce, w promieniu 500 metrów. Spotkasz tu całkiem sporo turystów i to z całego świata, ale nie ma tłumów i jest bardzo przyjemna, kameralna wręcz atmosfera. Zobacz najlepsze atrakcje Kutnej Hory!

Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora, Sedlec

Kościół Świętej Barbary, czyli średniowieczna świątynia budowana 500 lat

Kościół Św. Barbary to bardzo efektowna świątynia późnego gotyku. Śliczna zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Kościół wyrastał powoli, od XIV wieku, na barkach podziemnych pracowników. A kiedy srebra zaprzestano wydobywać, to przerwano budowę, dlatego kościół ukończono dopiero w ubiegłym stuleciu.

Kościół poświęcono Świętej Barbarze, patronce górników, która i u nas na Śląsku otaczana jest szczególną czcią. Tak po prawdzie, to legendarna postać, która za przyjęcie chrześcijaństwa została ścięta przez swego ojca.

Wnętrza świątyni dostępne są odpłatnie (180 kc). Polecamy gorąco, bo nas urzekły. Surowość lokalnego piaskowca oraz piękne naścienne malowidła przywodzą na myśl wspaniałe angielskie katedry, które uwielbiamy, np. w Chester. Co nietypowe, można tu wejść na obszerny chór, by podziwiać nie tylko rzeźby i prezbiterium z góry, ale również taras z pięknym widokiem na kościelne ogrody. Po wyjściu z kościoła możesz wstąpić do surowej kaplicy Bożego Ciała. Przy niej można zakupić lokalne wino i wejść kilkoma schodami na niewysoki punkt widokowy ponad winnicą. Obrazek stąd jest bardzo przyjemny dla oka!
Adres. ulica Barborská

Kutna Hora
Kutna Hora
Kościół Św. Barbary
Kościół Św. Barbary
Kutna Hora, kościół Św. Barbary
Kutna Hora, kościół Św. Barbary
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, kościół Św. Barbary
Kutna Hora, kościół Św. Barbary

Uliczka Św. Barbary przypomina most Karola w Pradze

Ten uroczy deptak prowadzi do głównej świątyni miasta i przypomina nieco słynny praski most Karola. Wiedzie wzdłuż wystawnego, białego gmachu dawnego jezuickiego kolegium. Spacerujesz tu z pięknym widokiem na kościół, a z tyłu za sobą podziwiać możesz włoski dwór i kościół Św. Jakuba. To wspaniała galeria z murem przyozdobionym przez 12 barokowych rzeźb. To jest najbardziej popularne miejsce, po którym musisz się przejść. W drugą stronę galeria wyprowadzi się niemal pod Muzeum Srebra.

Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, uliczka Św. Barbary
Kutna Hora, uliczka Św. Barbary
Ulica Św. Barbary
Ulica Św. Barbary

 

Czeskie Muzeum Srebra i średniowieczna kopalnia

Muzeum mieści się w dawnym zamku (palac Hradek). Trasa Srebrnego Szlaku podzielona jest na dwie części. Najpierw przewodnik opowiada o historii miasta. Ogromny kierat napędzany końmi to najważniejszy eksponat i zarazem oryginał z XVI wieku, ale pochodzi z innej kopalni, choć wiele podobnych maszyn pracowało tutaj przed wiekami. Najciekawsze jest jednak pod ziemią. 

Serce muzeum to dawna, średniowieczna kopalnia srebra, zwiedzana z przewodnikiem. Wszyscy dostają w ramach biletu fartuch oraz kask z czołówką, dzięki temu można poczuć się wyjątkowo. To bardzo przyjemny spacer w głąb ziemi, z ciekawymi opowieściami. Miejscami trzeba się schylać i wręcz przeciskać przez ciasny korytarz, który ma w najwęższych fragmentach około 40 cm szerokości i 120 cm wysokości. Jeśli to jest dla Ciebie dyskomfort, pozostań na powierzchni. To i tak wygodnie w porównaniu ze średniowieczną pracą górniczą wśród czarnych rud srebra. Była ona niebezpieczna, ale dobrze opłacana.
Adres: ulica Barborská 28

Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum
Kutna Hora, Muzeum

 

Dwór Włoski w Kutnej Horze

Włoski Dwór to dawna siedziba władców i królewska mennica. Tutaj, za sprawą Wacława II od XIV wieku wybijano Grosz Praski, oficjalną monetę Czech i Polski. Był to prekursor Euro.

W tym dworze również polscy magnaci namówili Czechów, by Władysław, syn Kazimierza Jagiellończyka, zasiadł na tronie. Władał też Węgrami i Chorwacją. Później królował tu również jego syn Ludwik. Do dziś w jego wnętrzach można podziwiać malowidło, które przedstawia starania Polaków. Ja jednak polecam Ci udać się przede wszystkim na tarasy pod dworem, bo stąd roztacza się najpiękniejszy moim zdaniem widok Kutnej Hory.
Adres: Plac Havlíčkovo 552/1

Kutna Hora, włoski dwór
Kutna Hora, włoski dwór
Kutna Hora
Kutna Hora

Ossuarium, czyli kaplica czaszek

Słynne ossuarium znajduje się w dzielnicy Sedlec, gdzie stoi dawne opactwo cystersów, które istniało, zanim jeszcze powstało miasto. To tutaj czeka na turystów tajemnicza i fantastyczna zarazem kaplica czaszek, czyli ossuarium, albo też ossarium czy kostnica kościoła cmentarnego Wszystkich Świętych. Jak się okazuje, tego typu obiekty dość często spotyka się w Czechach, dostępna jest również w Kudowie-Zdroju, ale ta w Kutnej Horze jest zdecydowanie najpiękniejsza, jaką kiedykolwiek widzieliśmy.

Wywołuje piorunujące wrażenie, a chyba jeszcze bardziej wówczas, gdy zwiedza się ją wieczorem, z mnichem, w blasku świec. Kaplicę zdobią czaszki i kości 60 000 ciał. Po zarazie pochowano tu 30 000 osób, kolejne 10 000 to zmarli podczas wojen husyckich. Cmentarz tak bardzo się rozrósł, że postanowiono go zlikwidować, a szczątki przenieść właśnie do ossarium. Niestety w kostnicy nie można wykonywać zdjęć, ale zdecydowanie warto to zobaczyć. Pokażemy Ci fotografie innego autora, oczywiście za pozwoleniem. Ossuarium dostępne jest odpłatnie, w ramach jednego biletu z pobliską katedrą.
Adres: ulica Zámecká 279, Sedlec
Bilety: 220 kc
Za zdjęcia wnętrz kaplicy czaszek dziękujemy: 
Żródło: Central Bohemia Tourist Board
Author: CzechTourism / Dalibor Kusák

Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora, Sedlec
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák
Autor: CzechTourism / Dalibor Kusák

 

Katedra Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela

W Sedlcu niedaleko ossuarium wyrasta katedra kutnohorska. Jest potężna i dostępna w ramach tego samego biletu co kaplica czaszek. Legenda mówi, że kościół Św. Barbary był tak wystawny, żeby właśnie z nią konkurować. I chyba mu się udało, bo katedra nie budzi aż takich emocji. Ale tutejszą ciekawostką jest możliwość przejścia ponad jej sklepieniem. Na poddaszu urządzono bowiem wystawę obrazów lokalnych artystów. Obok czeka bezpłatny parking, a między katedrą i kostnicą Centrum Informacyjne, gdzie można kupić bilet.
Adres:  U Zastávky 280, Sedlec
Bilety: 220 kc

Kutna Hora, katedra
Kutna Hora, katedra
Kutna Hora, katedra
Kutna Hora, katedra
Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora, Sedlec

 

Inne atrakcje Kutnej Hory

 • Rynek - centralny plac Starego Miasta, tzw. Plac Palackiego, z licznymi restauracjami i pubami
 • Kolumna morowa - kamienna, wysoka kolumna upamiętnia epidemię dżumy z 1713 roku, stoi na placu obok rynku
 • Kamienny dom - mieści muzeum, to efektowny budynek przy ulicy za kolumną morową
 • Studnia miejska - kamienna studnia z czasów, gdy w domach nie było jeszcze wody, to dzieło sztuki samo w sobie
 • Kościół Św. Jakuba - ciekawa i okazała budowla sakralna stojąca koło dworu włoskiego
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, studnia
Kutna Hora, studnia
Kutna Hora, kościół Św. Jakuba
Kutna Hora, kościół Św. Jakuba
Kutna Hora
Kutna Hora

Mapa atrakcji Kutnej Hory

Na mapie poniżej zamieściliśmy zaznaczone atrakcje miasta, abyś łatwiej do nich trafił i zaplanował swoją podróż do tego cudnego miasta.

Nasz film

Zachęcam do zobaczenia naszej relacji z pobytu w tym pięknym mieście.

Kutna Hora na Liście UNESCO

Architekturę miasta doceniono na świecie i w 1995 roku gotycki kościół Świętej Barbary wraz z innymi zabytkami miasta, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej również katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w dzielnicy Sedlec.

Wśród zabytków UNESCO znajduje się też kolumna w Ołomuńcu, który zwiedzaliśmy rok wcześniej. Tam postawiliśmy tezę, że to najpiękniejsze miasto w Republice Czeskiej. Kutna Hora może śmiało z nim konkurować, a jako, że jest zdecydowanie od niego mniejsza, na pewno wygrywa w kategorii małych miast!

Kutna Hora
Kutna Hora

Historia Kutnej Hory, czyli jak powstało miasto

Dzień jak co dzień, nic nie zapowiada nowej przygody, a tu pewien mnich odnajduje w ziemi bryłkę srebra. Tak zaczyna się historia Kutnej Hory. Coś Ci to przypomina? Nam zdecydowanie tak, historia niemal żywcem wyjęta z naszego rodzinnego miasta, Tarnowskich Gór. U nas też zaczęło się od takiego znaleziska, tylko szczęśliwcem był chłop Rybka. W obu miastach zapoczątkowało to srebrną gorączkę.

Górnictwo srebra rozpoczęło się tu już w XIII wieku, ale jego rozkwit nastąpił w kolejnym stuleciu. Znaczenie miasta wciąż rosło, konkurowało nawet z Pragą, aż stało się jednym z najbogatszych miast Europy. Nie ma się co dziwić, wszak 30% europejskiego srebra wyrywano właśnie w podziemiach Kutnej Hory. Opowiada o tym Czeskie Muzeum Srebra, które mieści się w dawnym zamku. W XVI wieku, woda zaczęła zalewać kopalnie, z czym górnicy nie potrafili sobie poradzić. Dziś srebro nadal tkwi pod wodą.

Król Wacław II, już na początku XIV stulecia zarządził reformę monetarną. Tak urodził się Grosz Praski, oficjalna moneta Czech i Polski. Ten srebrny pieniążek był najmocniejszą i najbardziej popularną monetą w całej Europie przez 2 stulecia. Dziś mówi się o nim prekursor Euro. A był wybijany we Włoskim Dworze w Kutnej Horze. Tutaj też polscy magnaci namówili Czechów, by Władysław, syn Kazimierza Jagiellończyka, zasiadł na tronie. Władał też Węgrami i Chorwacją. Później królował tu również jego syn Ludwik. Miało to miejsce w XV i XVI stuleciu.

Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora

Inne atrakcje w Czechach Środkowych

W Czechach Środkowych zdecydowanie warto też zwiedzić inne ciekawe miejsca. Na północ od Pragi roztacza się piękne i mało popularne skalne miasto Kokorinsko z Diabelskimi Głowami i Pokrywkami, a na południe od Pragi polecam zachwycający Czeski Kras i wspaniały Zamek Karlstejn.

Czeski Kras zwiedzaliśmy we współpracy z Czeską Organizacją Turystyczną. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kutna Hora, ponad winnicą
Kutna Hora, ulica Św. Barbary
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, Muzeum
Hotel Garni
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, kościół Św. Barbary
Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, Dom Kamienny
Kutna Hora
Kutna Hora, gotycki kościół
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora
Kutna Hora, Sedlec
Kutna Hora
Kutna Hora, kamienny dom
Kutna Hora, uliczka Św. Barbary
Kutna Hora
Kutna Hora
(5 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Asia
Ciągle nam nie po drodze te rejony 😉
Karolina z Rudeiczarne.pl
Z chęcią byśmy się tam wybrali, dawno nie byliśmy w tych okolicach 🙂
Anna Wszędobylska
Wygląda na bardzo ciekawe miasto do zwiedzania! Lubimy takie miejsca 🙂
Grzegorz z Podróże bez ości
Chętnie bym ją zwiedził 🙂
Kasia - Kasai.eu
Faktycznie piękne miasto 🙂
Przemek
Przepiękne miasto, może jakieś mury dla siebie tam znajdę 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024