Palma de Mallorca. Przewodnik po atrakcjach stolicy hiszpańskiej Majorki
- Palma de Mallorca to duże miasto
- Kryje wiele ciekawych zabytków, z których najważniejsze to katedra i zamek, dostępne odpłatnie
- Katedra znajduje się w sercu miasta, zaś zamek wznosi się poza centrum, na szczycie wzgórza, oferując piękny widok
- Miasto lepiej zwiedzać pieszo i przyjechać tu autobusem, jeśli śpisz poza miastem, bo są tu tylko płatne parkingi. Jest ich mało i nie należą do tanich
Stolica Majorki nazywa się Palma (Palma de Mallorca), stąd w mieście zobaczysz dużo palm. To efektowne i spore miasto, nazywane jest małą Barceloną. To największe miasto Balearów. Tłoczne, tętniące życiem, ale i miejscami klimatyczne. Łączy bogatą i długą historię z nowoczesnością. Trzeba się tutaj wybrać, zwiedzając Majorkę. Ale naszym zdaniem to nie jest najpiękniejsze miasto, jakie oferuje największa wyspa Hiszpanii. Bardziej urokliwe są Valldemossa, magiczny Fornalutx czy Alcudia.
Noclegi w Palmie
Zwiedzając Majorkę spaliśmy wszystkie noce w kurorcie El Arenal, sąsiadującym z Palmą. To ciekawe miejsce z zatoką i licznymi sklepami z pamiątkami, ale też wieloma restauracjami, bowiem tutaj lubi bawić się młodzież. Nie jest tutaj super cicho, a nasz nocleg Hostel Atlanta nie był też w wysokim standardzie. Powiedziałabym, że w średnim. Na plus jest ogólnodostępna i wyposażona kuchnia ze sprzętami (lodówką, kuchenką mikrofalową, tosterem) oraz pokój gier z bilardem, na minus trochę kiepska łazienka. Choć na booking widoczne są też pokoje w trochę wyższym standardzie.
W łóżku małżeńskim była poszewka zamiast kołdry, jedna (a lubię mieć własną), ale nie był to problem nawet w październiku, bo było ciepło, a poszewka była szeroka. Ręczniki mieliśmy wymieniane każdego dnia i był bardzo dobry kontakt z właścicielem, który był chętny do pomocy. Gdy przyjechaliśmy nocą pierwszego dnia, to w recepcji już nikogo nie było, ale klucz do pokoju czekał na nas w podpisanej kopercie. W porównaniu do innych noclegów na wyspie, tutaj było naprawdę tanio. Za 4 noce za 2 osoby zapłaciliśmy 900 zł.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Atrakcje w Palmie, stolicy Majorki. Co warto zwiedzić?
Na zwiedzanie Palmy najlepiej przeznaczyć cały dzień. Najlepiej poruszać się po niej pieszo. Choć to spore miasto, to można je obejść w 1 dzień, a atrakcji i ładnych miejsc tu nie brakuje. Na szczególną uwagę zasługuje monumentalna katedra i wyniosły zamek, a na zachód słońca ładnie nadaje się plaża. Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Palma de Mallorca!
Zamek Bellver (Castell de Bellver) - jedyny okrągły zamek Hiszpanii
Gotycki zamek powstał na początku XIV wieku za czasów króla Jakuba II, by podkreślić niezależność Majorki od hiszpańskich władców. W przeszłości bowiem Majorka była królestwem i miała czterech władców, trzech Jakubów i jednego Sancha.
Ta królewska rezydencja to jedyny okrągły zamek w całej Hiszpanii i jeden z nielicznych gotyckich w Europie. Jego mury kryją Muzeum Historii Miasta i ciekawe wystawy, przybliżające czasy panowania królów oraz historię miasta i Balearów, czyli grupy wysp, z których największą jest właśnie Majorka.
A czy wiesz, że nazwa zamku Bellver oznacza z katalońskiego piękny widok? Z baszty można podziwiać cudny widok na całe miasto, zatokę i góry w oddali. A skoro już o tym wspomniałam, Majorka jest dwujęzyczna. Obok hiszpańskiego językiem urzędowym jest tu właśnie kataloński. Stąd, niemal wszystkie napisy są przedstawione w dwóch wersjach. My na zamek szliśmy promenadą, mijając plażę i port. Zapewnia to piękne widoki!
Zwiedzanie zamku: Wstęp na zamek kosztuje 4 euro. Czynny jest codziennie za wyjątkiem poniedziałków, a w niedzielę wstęp jest bezpłatny.
Adres: Carrer Camilo José Cela, s/n, Ponent
Katedra La Seu - najważniejszy zabytek Palmy
Katedra w Palmie jest ogromna i niesamowita. Efektownie wyrasta ponad zatoką. Korzeniami sięga XIII wieku, a dokładniej 1229 roku. Budowa trwała blisko 400 lat! Wcześniej w tym miejscu stały świątynie islamska oraz rzymska.
To trzecia nawa pod względem wysokości na świecie. Jest wybitna i jest tutaj co podziwiać. W połowie XIX wieku została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi. W odbudowie uczestniczył Antonio Gaudi. On wymyślił ogromny baldachim nad ołtarzem, który symbolizuje koronę cierniową.
Ponad nim do środka wpuszcza światło ogromna gotycka rozeta, zwana “gotyckim okiem”. Pięknych dzieł sztuki jest tu bardzo dużo. Każda kaplica kryje wspaniały ołtarz. Na własne oczy trzeba zobaczyć wspaniałości, które powstawały przez setki lat istnienia tej najważniejszej świątyni na wyspie.
Zwiedzanie katedry: Wstęp kosztuje 10 euro, co jest niemało, ale można tu spędzić naprawdę sporo czasu. Droższy bilet obejmuje też wejście na tarasy widokowe. Aby uniknąć długich kolejek w kasie na miejscu, warto kupić bilet online. My nie zrobiliśmy tego z wyprzedzeniem, tylko na miejscu, stojąc w kolejce, więc mogliśmy ją szybko opuścić.
Adres: Plaça de la Seu, Centre
Pałac Almudaina w Palmie
Pałac Królewski Almudaina stoi obok katedry i tworzy z nią imponujący kompleks architektoniczny, choć powstał jeszcze wcześniej. Wybudowano go w czasach dominacji muzułmańskiej jako alkazar, czyli ufortyfikowany pałac. Zresztą nazwa Almudaina pochodzi od arabskiego słowa almudena, co oznacza fortecę. Później stał się rezydencją królów i do dziś jest miejscem spędzania urlopów hiszpańskiej Rodziny Królewskiej.
Zwiedzanie pałacu: dostępny dla turystów od wtorku do niedzieli. Wstęp kosztuje 7 euro, ale w środę i w niedzielę od 15.00 zwiedzanie pałacu jest bezpłatne.
Adres: Carrer del Palau Reial, Centre
Park nadmorski Parc de la Mar u stóp katedry
Parc de la Mar to obowiązkowy punkt spaceru w stolicy. To tutaj powstają najpiękniejsze zdjęcia z katedrą w tle. Ten malowniczy park nadmorski szczególnie malowniczo wygląda, gdy jest skąpany w promieniach popołudniowego słońca. W tafli wody mury świątyni odbijają się, tworząc magiczny obrazek.
Zwiedzanie parku: codziennie, wstęp bezpłatny
Adres: Av. de Gabriel Roca
Ogrody królewskie S’Hort del Rei
Obok katedry rozciągają się piękne ogrody S’Hort del Rei, co oznacza Sad Królewski w języku katalońskim. Kwitły tu bowiem kiedyś drzewa owocowe, a dodatkowo uprawiano warzywa. Dziś to ładne, zacienione miejsce i dobra okazja na ucieczkę od upału. Zobaczysz tu, w towarzystwie arkad i rzeźb, fontanny i śródziemnomorską roślinność - cyprysy, drzewa pomarańczowe czy akacje.
Zwiedzanie ogrodów: codziennie, wstęp bezpłatny
Palma - secesyjne kamienice w stylu Gaudiego
Przy okazji katedry wspomniałam o Antonio Gaudim. Twórczość tego secesyjnego architekta była źródłem inspiracji dla innych architektów, którzy w Palmie stworzyli niezwykłe budynki. Są one rozsypane po stolicy. Spacerując uliczkami miasta na pewno wpadną Ci w oko, bo trudno przejść obok nich bez emocji.
Koniecznie zobacz Parlament Balearów w dawnym Círculo Mallorquín. Na uwagę zasługują też Can Casasayas (adres: Costa de Can Santacília, 8, Centre) z Pensjonatem Menorquina. To dwa „bliźniacze” budynki na Plaça del Mercat. Pierwotnie miały być połączone przejściem nadziemnym, ale nigdy go nie zbudowano. Faliste linie fasady przywodzą na myśl gmach Casa Batlló w Barcelonie. Swoją drogą klimat tego placu bardzo mi się spodobał.
Gran Hotel (adres: Plaça de Weyler, 3, Centre) to kolejna secesyjna budowla na nieodległym Plaça Weyler, której nie możesz pominąć. Ma wyjątkowo imponujące elementy zdobnicze w charakterystycznym stylu art-nouveau. Rzeźby, motywy roślinne, ceramika czy balustrady z kutego żelaza.
Jeden z bardziej popularnych symboli secesji w tym mieście to Can Forteza Rey (adres: Plaça del Marquès del Palmer, 1, Centre). Te dwa sąsiadujące ze sobą budynki bardzo mocno przykuwają uwagę bogato zdobionymi fasadami. Różnorodne kolory ceramiki i mozaiki z połamanych płytek oraz wijące się balkony czy rzeźby i motywy kwiatowe na ścianach tworzą niezwykły efekt wizualny. Znajdują się kilkadziesiąt metrów od Placu Major.
Architektura tych budowli, jak i innych słynnych kamienic w Palmie naprawdę zachwyca i sprawia, że to miasto jest wyjątkowe. Każda z nich oferuje unikalne zdobienia, ale również i osobliwą bryłę. To wyróżnia to miasto spośród wszystkich, jakie dotąd nad Morzem Śródziemnym widzieliśmy. To naprawdę warto zobaczyć! Szlak secesyjny można pokonać pieszo w ciągu 2-3 godzin. To doskonała okazja, aby odkryć nie tylko architekturę, ale również bogatą historię i kulturę miasta.
Plac Major największy plac Palmy
Największy w mieście plac Major nie zrobił na nas bardzo pozytywnego wrażenia. Choć duży, to zabudowa jest tu bardzo monotonna, przez co niespecjalnie ciekawa. Praktycznie wygląda, jakby jeden identyczny budynek otoczył go z każdej strony. Wygląda to harmonijnie, ale totalnie nie porywa. W okolicy jednak sporo się dzieje, to jedno z tłoczniejszych miejsc w "małej Barcelonie". Sporo tu restauracji.
Ratusz i Olivera de Cort, czyli drzewo oliwne na Placa de Cort
O wiele bardziej przypadł nam do gustu znacznie mniejszy plac Placa de Cort, przy budynku ratusza (Ajuntament de Palma). Budowla też jest niesamowita. Zdobi ją piękny zegar oraz misterny okap dachu, a i wnętrze robi wrażenie. Natomiast zacne drzewo oliwne znane jako Olivera de Cort trafiło tu z gór Serra de Tramuntana (Sierra de Tramontana). Mówi się, że może mieć nawet 800 lat. Jego obwód to aż 7 metrów. Chciałam się do niego przytulić, ale niestety jest ogrodzone.
Adres: Plaça de Cort, 1, Distrito Centro
Gotycki kościół Św. Eulalii
Niedaleko Placa de Cort wyrasta inna efektowna budowla. To kościół Świętej Eulalii, notabene śliczne imię. Portal na fasadzie jest imponujący. To jeden z większych średniowiecznych kościołów w Palmie. Ma 3 nawy i kilkanaście kaplic.
Zwiedzanie kościoła: wstęp płatny
Adres: Plaça de Santa Eulàlia, 2, Distrito Centro
Pomnik Fryderyka Chopina
Na placu nieco na zachód wyrasta na cokole pomnik Chopina. Pamiętają o nim w Palmie, ale to Valldemossa na Majorce słynie z obecności tutaj Fryderyka Chopina ze swą miłością George Sand, z którą spędził tutaj zimę w latach 30. XIX wieku.
Adres: Plaça Frederic Chopin, 4, Centre
Budynek dawnej giełdy Llotja de Palma
La Llotja to wspaniały przykład gotyckiej architektury w stolicy. Zbudowano go w I połowie XV wieku i stał się siedzibą Kolegium Kupców. Dziś w jego wnętrzu prezezntowane są wystawy. Obiekt położony jest na placu blisko morza i otoczony jest wykwintnymi restauracjami.
Zwiedzanie: codziennie, wstęp bezpłatny
Adres: Plaça de la Llotja, 5, Centre
Arabskie Łaźnie Banys Arabs w Palmie
My nie odwiedziliśmy tej atrakcji, ale wiemy że może Cię zaciekawić. Pochodzą z X wieku i są ważnym śladem muzułmańskich czasów w stolicy wyspy. Powstały na wzór rzymskich łaźni i były miejscem rozrywki oraz wypoczynku. Oczywiście miały też pełnić funkcje rytualne, gdyż muzułmanie musieli obmyć ciało przed modlitwą.
Zwiedzanie łaźni: wstęp płatny 3 euro, czynne codziennie
Adres: Carrer de Can Serra 7, Centre
Plaża w Palmie
Na zachód słońca udaliśmy się na plażę w Palmie Platja de Can Pere Antoni. Jest piaszczysta, szeroka i całkiem przyjemna, choć nie zachwyca urodą tak, jak inne plaże, które zobaczyliśmy na wyspie. To po prostu ładne miejsce, idealnie nadające się na odpoczynek po całym dniu zwiedzania i podziwianie chylącego się słońca. Znajduje się przy promenadzie, przy Anima Beach Palma.
Zwiedzanie plaży: codziennie, wstęp bezpłatny
Aleja La Rambla w Palmie
La Rambla to bardzo efektowna i elegancka aleja. Jedna z piękniejszych ulic miasta. To swoiste odzwierciedlenie słynnej promenady z Barcelony. Tutaj podobnie ruch samochodowy odbywa się po obu stronach centralnie położonego deptaka, po którym spacerujesz wśród okazałych platanów, kafejek i straganów z kwiatami. Zimą to miejsce cudnie rozświetlają lampki świąteczne.
Zwiedzanie: codziennie, wstęp bezpłatny
Adres: La Rambla, Centre
Inne atrakcje turystyczne w Palmie
- Museo de Mallorca - Muzeum Majorki oferuje bogate zbiory dotyczące historii wyspy, w tym archeologię i sztukę dekoracyjną
- Es Baluard Museu d’Art Modern i Contemporani de Palma - muzeum nowoczesnej sztuki prezentuje prace zarówno hiszpańskich, jak i międzynarodowych artystów
- Promenada - prowadzi nad morzem i oferuje piękne widoki na zatokę, port i miasto. Spacerujesz tu wśród wielu palm
- Passeig del Born - ciekawa ulica z ekskluzywnymi sklepami
- Podwórka willi - warto zaglądać w otwarte podwórka, niektóre z domów to piękne wille, stworzone na włoski wzór
- Stare wiatraki w dzielnicy El Jonquet - zabytkowe obiekty, które ciekawie wyglądają w panoramie miasta
Mapa atrakcji Starego Miasta
Poniżej na mapie zaznaczyliśmy atrakcje Palmy i miejsca, gdzie jedliśmy. To zdecydowanie ułatwi Ci odnalezienie i zaplanowanie swojego spaceru po stolicy Majorki.
Nasz film o Majorce
Zapraszamy na nasz film z pobytu na Majorce w Hiszpanii. Pod koniec jest kilka minut poświęcone jej stolicy.
Co i gdzie zjeść w Palma de Mallorca?
Palma to duże miasto, więc nie sposób go zwiedzić bez przerwy. Na takie przyjemne przerwy poleca się mnóstwo kawiarni, barów i restauracji, które oferują tradycyjną kuchnię Majorki. My skusiliśmy się na kultową pijalnię czekolady, która ma XVII-wieczne korzenie. Nazywa się Ca'n Joan de s'Aigo (Carrer del Baró de Santa Maria del Sepulcre, 5, Centre). Jest ich kilka w mieście, my wybraliśmy najstarszą ich miejscówkę. Kupiliśmy tu ensaïmadę. To jest bardzo popularny specjał majorkański. Kupuje się je najczęściej w formie okrągłej, jak pizza, w podobnych pudełkach. To na wynos, na miejscu kupuje się albo mniejsze wersje okrągłe, albo ćwiartki. To ciasto, które może być samo, bez nadzienia albo z różnymi nadzieniami. w tej kawiarni zjadłam z dyniowym dżemem. Do tego gorąca czekolada. Była pyszna. Warto skosztować tu również kultowych migdałowych lodów. Słynie z nich to miejsce, podobnie, jak z migdałów ogólnie słynie cała Majorka. Mi niespecjalnie podeszły, to tak jakby po prostu zmrożone kawałki migdałów.
Z konkretów na Majorce warto skosztować paelli. To hiszpańskie danie, oparte na ryżu, z dodatkiem szafranu i podsmażane na metalowej patelni z dwoma uchwytami. Jest wiele odmian, paella może zawierać kawałki owoców morza, mięsa królika, drobiu czy różnych warzyw. My wzięliśmy sobie wersję zmiksowaną, czyli wszystko w jednym. Zjedliśmy ją w Cafe Paris (plac Major 1).
Bardzo popularne są też tapasy. To niewielkie przekąski z różnymi dodatkami. Skrywają mięso, warzywa, owoce morza, czy jajko. Spożywa się je zazwyczaj z alkoholem, np. czerwonym winem. Mogą być podawane na chlebie, ale niekoniecznie.
A skoro mowa o chlebie, polecamy też pamboli, czyli chleb z oliwą w dosłownym znaczeniu. To tradycyjna przekąska majorkańska, tak naprawdę znana już od starożytności. My skosztowaliśmy wersji z typową dla tego regionu kiełbasą Sobrasada. A wszystko popić można sangrią, napojem winnym z owocami. To również hiszpański przysmak.
Doskonałym miejscem na poznanie lokalnej kuchni jest w Palmie Mercat de l’Olivar. To tętniący życiem targ, gdzie można znaleźć świeże produkty lokalne oraz spróbować tradycyjnych tapas.
Dojazd i poruszanie się po Palma de Mallorca - auto, autobus, a może rower?
Palma, oferuje różnorodne opcje transportu, które umożliwiają wygodne zwiedzanie miasta. Wybór odpowiedniego środka transportu zależy od Ciebie.
Autobusem i pieszo
My mieszkaliśmy w sąsiednim kurorcie El Arenal i dojechaliśmy wygodnie autobusem linii 23 (2 euro za osobę, strefa 0, płaciliśmy gotówką, ale można było płacić za pomocą specjalnej aplikacji po logowaniu, autobusy niebiesko-zielone). W autobusach przyspieszonych (żółto-czerwonych) można płacić kartą i wtedy wychodzi ciut taniej, ale my mieliśmy przystanek naszej linii zaraz pod hostelem i jego wybraliśmy. Po czym pieszo spacerowaliśmy po mieście. Tak jest najwygodniej. Można też skorzystać z rozbudowanego systemu komunikacji miejskiej, np. z niebiesko-zielonych autobusów. My jednak woleliśmy przejść się uliczkami stolicy i poczuć jej klimat. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zamku, do którego doszliśmy promenadą nad morze, a później schodząc ze wzgórza weszliśmy do serca Starego Miasta.
Rowerem
Zarówno po Palmie, jak i całej wyspie porusza się wielu rowerzystów. Widzieliśmy też rowery, które można wypożyczać. Dla nas nie była to opcja, bo zwiedzaliśmy Palmę w 1 dzień, mieliśmy w planach wnętrza i byliśmy w kilku knajpkach, więc nie chcieliśmy, by rowery nam to utrudniały.
Samochód w Palmie i na Majorce
My na Majorce wypożyczyliśmy samochód w Fast24 - Wypożyczalnia Mallorca/Majorka, którą prowadzą Polacy. To był świetny wybór i polecamy, zwiedziliśmy tak wiele pięknych miejsc na wyspie, łatwiej i szybciej niż komunikacją publiczną. Ale do Palmy akurat wybraliśmy się autobusem. Dlatego, że Palma do jazdy samochodem jest trudna, jest dużo wąskich uliczek, a przede wszystkim oferuje bardzo mało parkingów i są one drogie. Tak naprawdę po zaparkowaniu i tak musiałbyś poruszać się pieszo.
Parkingi w Palmie
Jeśli jednak zdecydujesz się pojechać autem do stolicy, to podrzucamy 2 płatne parkingi. Pierwszy jest droższy, ale znajduje się w samym sercu miasta. Drugi znajduje się bliżej zamku:
- Aparcament Parc de la Mar, adres: Av. de Gabriel Roca
- Aparcament Marquès de la Sénia, adres: Carrer del Marquès de la Sènia, 32, Ponent
Przy okazji napiszę, że na Majorce możesz bezpłatnie stawać na miejscach oznaczonych białą linią. Niebieską linią wyznaczone są strefy płatnego parkowania, a żółte linie oznaczają zakaz parkowania. Tych miejsc unikaj, bo to ryzyko nie tylko mandatu, ale i odholowania, co już wiąże się z dużymi kosztami i problemami.
Kiedy na Majorkę czyli pogoda w Palmie
Majorka to wymarzone miejsce na przedłużenie wakacji. Latem panują tu uciążliwe upały i wszędzie są tłumy, dlatego warto wybrać się tutaj w miesiącach jesiennych. My odwiedziliśmy Palmę na początku października i codziennie było ciepło i słonecznie, choć momentami chmury zasłaniały niebo. Poranki i wieczory były już chłodne, choć niektórzy chodzili w koszulkach na ramiączkach do późnej nocy. W krótkim rękawku można było spacerować, jeśli nie jest się zmarzluchem. W ciągu dnia natomiast było bardzo ciepło i kąpaliśmy się w morzu. Latem opadów jest bardzo mało, w październiku mogą zdarzać się już częściej, ale nam nie padało ani przez moment, a byliśmy 5 dni.
Gdzie jeszcze warto pojechać?
Planujesz dalsze podróże? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami kolejnych miejsc, które zachwycają swoją historią, kulturą i pięknymi krajobrazami.
- Kutna Hora,
- Malta,
- Valldemossa na Majorce,
- Chester,
- Ołomuniec,
- Wenecja,
- Zamek Karlstejn,
- Scafell Pike,
- Czeski Kras,
- Czechy Środkowe,
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!