Rezerwat Segiet

Anna Piernikarczyk
Rezerwat Segiet
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Rezerwat Segiet rozciąga się na północnych terenach Bytomia i południowych Tarnowskich Gór. W pobliżu Kopalni Srebra i Kamieniołomu Blachówka w Bytomiu. Właśnie spod tych atrakcji najłatwiej dostać się do segieckiego lasu oraz z dzielnicy Repty Śląskie. Geograficznie to już Garb Tarnogórski tworzący tu wyniosłość zwaną Srebrną Górą, o wysokości 347 m n.p.m. Obszar ten wraz z innymi pozostałościami górnictwa srebra został wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO

Rezerwat powstał w 1953 roku. Dojedziesz tu ulicą Żeromskiego, Małą albo Blachówka. Samochód możesz zostawić na poboczu szutrowej drogi.

Rezerwat Segiet
Rezerwat Segiet

Tereny pogórnicze

Występujące w tej okolicy związki żelaza oraz cynku i ołowiu z domieszką srebra, sprawiły, że rozwinęło się tutaj kopalnictwo rud tych metali. Już w XIII wieku gwarkowie czyli górnicy wydobywali z ziemi prostymi narzędziami galman, galenę i srebro. Było tak przez wieki. Ślady tej działalności dziś są tu widoczne, w postaci lejów i usypisk rumoszu. Tak niszczono las na Garbie Tarnogórskim. Nie tylko drzewa były przeszkodą w wydobyciu, ale też drewna używano jako opału do wytopu kruszców. 

Pierwotne drzewostany bukowe, dębowe i grabowe ostały się tylko gdzieniegdzie, większość zastąpiono sztucznie nasadzonymi świerkami i sosnami. Na dzisiejszym terenie Rezerwatu Segiet natomiast cudownie prezentuje się buczyna, powstała jako efekt naturalnej sukcesji na obszarze dawnych wyrobisk górniczych. Buki osiągają tu wysokość  nawet 40 m, a wiek sięga 150 lat.

Fauna i flora Rezerwatu Segiet

Swym obszarem rezerwat objął pozostałość Lasu Segieckiego, tworzonego przez buczyny, głównie buczynę storczykową, powstałą na glebach rędzinach typowych dla tutejszych dolomitów. Prócz wiekowych buków i krzewów rośnie tu około 100 gatunków roślin, w tym chronione m.in. wawrzynek wilczełyko, lepiężnik przylaszczka, szczawik zajęczy czy lepiężnik biały

Bogactwu flory towarzyszy bogactwo fauny - od owadów: chronione chrząszcze biegacze, trzmiele, biedronki, barwne motyle, przez płazy: żaby, ropuchy, kumaki nizinne, rzekotki drzewne i gady: żmije, jaszczurki poprzez większe - ptaki: kukułki, wilgi, gile, sowy, myszołowy, dzięcioły, pustułki, kowaliki, gęsiorki, do największych - ssaków: kuna domowa, ryjówka, lis, dzik, sarna.

Rezerwat Segiet
Rezerwat Segiet

Ścieżka dydaktyczna Las Segiecki

Na terenie Rezerwatu Segiet wyznaczona jest ścieżka dydaktyczna "Las Segiecki", która ma na celu pokazać to, co w tym rejonie najciekawsze, najcenniejsze i najbardziej wartościowe. Ścieżka Las Segiecki prowadzi doliną potoku, nad leśnymi stawami oraz przez punkt widokowy nad kamieniołomem "Blachówka". Długość ścieżki to około 3,8 km, znajdziesz tu 8 przystanków z tablicami informacyjnymi. Jej początek znajduje się na przedłużeniu ul. Blachówka i leśną drogą prowadzi do lasu na stok Srebrnej Góry, w kierunku Rept (dzielnica Tarnowskich Gór). Oznakowana jest jako biały kwadrat ze skośnym żółtym paskiem (na czarno oznaczone jest odgałęzienie do punktu widokowego).

Rezerwat Segiet
Rezerwat Segiet

Srebrny Szlak Tarnogórski

To kolejny szlak biegnący przez rezerwat. Początek bierze przy tarnogórskim dworcu PKP, skąd prowadzi przez deptak czyli ulicę Krakowską i rynek do Parku Kunszt, a dalej przez Srebrną Górę i rezerwat do Kopalni Srebra. Długość całego Srebrnego Szlaku to 10,7 km. Przez rezerwat biegną też trasy rowerowe. Tym samym Rezerwat Segiet to kolejne miejsce na Górnym Śląsku idealne na świetny wypoczynek - rower czy spacer wśród ciszy i zieleni. Wszystko na wyciągnięcie dłoni.

Szlaki w Rezerwacie
Szlaki w Rezerwacie

Atrakcje w okolicy

Rezerwat rozciąga się koło zabytkowej Kopalni Srebra oraz kamieniołomu Blachówka zwanym wielkim kanionem. Tuż przy samym rezerwacie wznosi się hałda popłuczkowa - pomarańczowa górka dolomitu z rudą żelaza. To nic innego, jak odpady po wydobyciu rud cynku, ołowiu i srebra w dawnej Kopalni Fryderyk. Za to wygląda bardzo malowniczo i można na nią szybko i dość łatwo wejść. Na górze czekają ławeczki i ładne widoki.

Rezerwat Segiet i hałda popłuczkowa
Rezerwat Segiet i hałda popłuczkowa

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny na poboczu szutrowej drogi

Rezerwat Segiet
ul. Długa i Żeromskiego z Rept
ul. Mała spod Kopalni Srebra
ul. Blachówka z Kamieniołomu

Noclegi w Bytomiu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Hałda w Tarnowskich Górach
(4.6 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie