Kamieniołom Blachówka

 Kamieniołom Blachówka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kamieniołom Blachówka - lokalizacja

Kamieniołom Blachówka znajduje się w Suchej Górze, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, niemal przy głównej drodze. Od drugiej strony ogranicza go Rezerwat Segiet z piękną buczyną i całoroczny kompleks narciarski Sport Dolina Bytom.

Miejsce to nazywane bywa "śląskim kanionem". Czemu? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia 🙂

Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Sportowa Dolina w kamieniołomie
Sportowa Dolina w kamieniołomie

Górnictwo na tym terenie

Miejsce to leży na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), nazwanej tak nie bez powodu. Od wieków było to centrum eksploatacji. Wydobywano tu oczywiście srebro kruszcowe, ale również galenę, w której dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. Pozostałością po tej działalności jest system podziemnych chodników i komór zamieszkiwanych przez nietoperze. Udostępnione dla turystów fragmenty podziemi tarnogórskich to oczywiście Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Wielki kanion
Wielki kanion
Blachówka
Blachówka

Powstanie kamieniołomu Blachówka

Sam kamieniołom powstał nie tak dawno, eksploatację dolomitu rozpoczęto tu nieco ponad 100 lat temu, a zakończono ją w 1990 roku. Od tego czasu ten rozległy obszar ponownie opanowała natura, pozwalając cieszyć się mieszkańcom i turystom ciekawym przyrodniczym zakątkiem, w którym odpocząć można od zgiełku pobliskich miast. Naturalna sukcesja roślin sprawia, że kamieniołom jest coraz bardziej zarośnięty, a drzewa oplotły całe dno tej wielkiej dziury w ziemi. 

A dno i ściany kamieniołomu tworzą pomarańczowe dolomity, pięknie lśniące w chylącym się słońcu. Dno kamieniołomu poorane jest licznymi szczelinami, co wygląda zjawiskowo! W dnie kamieniołomu znajduje się nawet wejście do podziemi, ale pozostaje zakratowane, gdyż jakiś szaleniec podpalił... nietoperze hibernujące w podziemiach! Pamiętajmy, że to cenny świat przyrody i uszanujmy to miejsce. W końcu jesteśmy tu gośćmi.

 Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka - śląski kanion

Kamieniołom jest bardzo widokowym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, polecam spacerek w tym malowniczym zakątku. Adrenalina pojawiająca się podczas spoglądania w przepaść - bezcenne 🙂 Polecam jednak bardzo dużą ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci. Zdarzały się już tutaj wypadki śmiertelne!

Śląski kanion - Blachówka
Śląski kanion - Blachówka
 Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Dojście najłatwiejsze od ulicy Lazarówka
Można też dojść łatwo i szybko od strony ulicy Kopalnianej, gdzie przed wąską ścieżką można zostawić bezpłatnie samochód. Tędy można zejść na niższe piętra kamieniołomu
Parking: niezorganizowany, przy drodze lub ścieżce

Kamieniołom Blachówka
ul. Strzelców Bytomskich, Lazarówka, Bytom
ul. Kopalniana, Tarnowskie Góry

Noclegi w Tarnowskich Górach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Kamieniołom Blachówka
Blachówka
Sport Dolina Bytom
(4.7 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 21)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024