Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka

(4.7 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kamieniołom Blachówka - lokalizacja

Kamieniołom nazywany czasem "wielkim kanionem", zwykle jednak Blachówką, znajduje się w Suchej Górze, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, niemal przy głównej drodze. Od drugiej strony natomiast ogranicza go Rezerwat Segiet z piękną buczyną i całoroczny kompleks narciarski Sport Dolina Bytom.

Sportowa Dolina w kamieniołomie
Sportowa Dolina w kamieniołomie

Górnictwo na tym terenie

Miejsce to leżące na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), nazwanej tak nie bez powodu, od wieków było centrum eksploatacji. Wydobywano tu oczywiście srebro kruszcowe, ale również galenę, w której dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. Pozostałością po tej działalności jest system podziemnych chodników i komór zamieszkiwanych przez nietoperze. Udostępnione dla turystów fragmenty podziemi tarnogórskich to oczywiście Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.Wielki kanion
Wielki kanion
Blachówka
Blachówka

Powstanie kamieniołomu Blachówka

Sam kamieniołom powstał nie tak dawno, eksploatację dolomitu rozpoczęto tu około 100 lat temu, a zakończono ją w 1990 roku. Od tego czasu ten rozległy obszar ponownie opanowała natura, pozwalając cieszyć się mieszkańcom i turystom ciekawym przyrodniczym zakątkiem, w którym odpocząć można od zgiełku pobliskich miast. W dnie kamieniołomu znajduje się nawet wejście do podziemi, ale pozostaje zakratowane, gdyż jakiś szaleniec podpalił... nietoperze hibernujące w podziemiach!

Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka - Wielki kanion

Kamieniołom jest bardzo widokowym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, polecam spacerek w tym malowniczym zakątku. Adrenalina pojawiająca się podczas spoglądania w przepaść - bezcenne 🙂 Polecam jednak ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, bo zdarzały się już tutaj wypadki śmiertelne!

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Dojście najłatwiejsze od ulicy Lazarówka
Parking: niezorganizowany, przy drodze lub ścieżce

Adres

Kamieniołom Blachówka
ul. Strzelców Bytomskich, Lazarówka, Bytom/Tarnowskie Góry

GPS: 50°24'41N, 18°51'52E

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Blachówka
Sport Dolina Bytom
Tarnowskie Góry Bytom Górny Śląsk
Normalna
czynne cały rok wstęp bezpłatny kamieniołomy
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022