Kamieniołom nazywany czasem "wielkim kanionem", zwykle jednak Blachówką, znajduje się w Suchej Górze, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, niemal przy głównej drodze. Od drugiej strony natomiast ogranicza go Rezerwat Segiet z piękną buczyną i całoroczny kompleks narciarski Dolomity Sportowa Dolina.
Miejsce to leżące na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), nazwanej tak nie bez powodu, od wieków było centrum ekploatacji. Wydobywano tu oczywiście srebro kruszcowe, ale również galenę, w której dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. Pozostałością po tej działalności jest system podziemnych chodników i komór zamieszkiwanych przez nietoperze. Udostępnione dla turystów fragmenty podziemi tarnogórskich to oczywiście Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.
Sam kamieniołom powstał nie tak dawno, ekploatację dolomitu rozpoczęto tu około 100 lat temu, a zakończono ją w 1990 roku. Od tego czasu ten rozległy obszar ponownie opanowała natura, pozwalając cieszyć się mieszkańcom i turystom ciekawym przyrodniczym zakątkiem, w którym odpocząć można od zgiełku pobliskich miast.
W dnie kamieniołomu znajduje się nawet wejście do podziemi, ale pozostaje zakratowane, gdyż jakiś szaleniec podpalił... nietoperze hibernujące w podziemiach!
Kamieniołom jest bardzo widokowym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, polecam spacerek w tym malowniczym zakątku. Adrenalina pojawiająca się podczas spoglądania w przepaść - bezcenne 🙂 Polecam jednak ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, bo zdarzały się już tutaj wypadki śmiertelne!
Kamieniołom Blachówka
ul. Strzelców Bytomskich, Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.