Kamieniołom Blachówka

Zdjęcia (5)

Kamieniołom nazywany czasem "wielkim kanionem", zwykle jednak Blachówką, znajduje się w Suchej Górze, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, niemal przy głównej drodze. Od drugiej strony natomiast ogranicza go Rezerwat Segiet z piękną buczyną i całoroczny kompleks narciarski Dolomity Sportowa Dolina.Górnictwo na tym terenie

Miejsce to leżące na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), nazwanej tak nie bez powodu, od wieków było centrum ekploatacji. Wydobywano tu oczywiście srebro kruszcowe, ale również galenę, w której dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. Pozostałością po tej działalności jest system podziemnych chodników i komór zamieszkiwanych przez nietoperze. Udostępnione dla turystów fragmenty podziemi tarnogórskich to oczywiście Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Powstanie kamieniołomu

Sam kamieniołom powstał nie tak dawno, ekploatację dolomitu rozpoczęto tu około 100 lat temu, a zakończono ją w 1990 roku. Od tego czasu ten rozległy obszar ponownie opanowała natura, pozwalając cieszyć się mieszkańcom i turystom ciekawym przyrodniczym zakątkiem, w którym odpocząć można od zgiełku pobliskich miast.W dnie kamieniołomu znajduje się nawet wejście do podziemi, ale pozostaje zakratowane, gdyż jakiś szaleniec podpalił... nietoperze hibernujące w podziemiach!

Wielki kanion

Kamieniołom jest bardzo widokowym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, polecam spacerek w tym malowniczym zakątku. Adrenalina pojawiająca się podczas spoglądania w przepaść - bezcenne :) Polecam jednak ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, bo zdarzały się już tutaj wypadki śmiertelne!

Kamieniołom Blachówka
ul. Strzelców Bytomskich, Tarnowskie Góry

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: