Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka

(4.7 głosów: 19)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Kamieniołom Blachówka - lokalizacja

Kamieniołom nazywany czasem "wielkim kanionem", zwykle jednak Blachówką, znajduje się w Suchej Górze, na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, niemal przy głównej drodze. Od drugiej strony natomiast ogranicza go Rezerwat Segiet z piękną buczyną i całoroczny kompleks narciarski Sport Dolina Bytom.Sportowa Dolina w kamieniołomie
Sportowa Dolina w kamieniołomie

Górnictwo na tym terenie

Miejsce to leżące na Srebrnej Górze (347 m n.p.m.), nazwanej tak nie bez powodu, od wieków było centrum eksploatacji. Wydobywano tu oczywiście srebro kruszcowe, ale również galenę, w której dominuje ołów z domieszką srebra oraz galman z dużą zawartością cynku. Pozostałością po tej działalności jest system podziemnych chodników i komór zamieszkiwanych przez nietoperze. Udostępnione dla turystów fragmenty podziemi tarnogórskich to oczywiście Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga.

Wielki kanion
Wielki kanion
Blachówka
Blachówka

Powstanie kamieniołomu Blachówka

Sam kamieniołom powstał nie tak dawno, eksploatację dolomitu rozpoczęto tu około 100 lat temu, a zakończono ją w 1990 roku. Od tego czasu ten rozległy obszar ponownie opanowała natura, pozwalając cieszyć się mieszkańcom i turystom ciekawym przyrodniczym zakątkiem, w którym odpocząć można od zgiełku pobliskich miast. W dnie kamieniołomu znajduje się nawet wejście do podziemi, ale pozostaje zakratowane, gdyż jakiś szaleniec podpalił... nietoperze hibernujące w podziemiach!Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka
Kamieniołom Blachówka

Kamieniołom Blachówka - Wielki kanion

Kamieniołom jest bardzo widokowym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, polecam spacerek w tym malowniczym zakątku. Adrenalina pojawiająca się podczas spoglądania w przepaść - bezcenne 🙂 Polecam jednak ostrożność, szczególnie w przypadku dzieci, bo zdarzały się już tutaj wypadki śmiertelne!

Blachówka
Sport Dolina Bytom

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Dojście najłatwiejsze od ulicy Lazarówka
Parking: niezorganizowany, przy drodze lub ścieżce

Adres

Kamieniołom Blachówka
ul. Strzelców Bytomskich, Lazarówka, Bytom/Tarnowskie Góry

GPS: 50°24'41N, 18°51'52E

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°24'41N, 18°51'52E
01 marzec 2017
01 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Kamieniołom Blachówka na blogu

W Bytomiu prawie jak w górach :)

W niedzielę przywitała nas piękna, biała sportowa dolina w Bytomiu. To miejsce, w którym w sercu Górnego Śląska możesz pojeździć na nartach i sankach, nawet teraz, bo wyciąg i trasa od soboty działają! My nie skorzystaliśmy ze stoku Sport Doliny Bytom, ale pospacerowaliśmy po kamieniołomie i nacieszyliśmy się białym szaleństwem na okolicznych górkach, jakich tu nie brakuje 🙂

01 luty 2021 11:33
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację