Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach

Przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach od 1976 roku znajduje się bardzo ciekawy Skansen Maszyn Parowych, w którym zobaczyć można zabytki myśli technicznej. Większość z kilkudziesięciu prezentowanych eksponatów służyła niegdyś do transportu, m.in. w lokalnym górnictwie. Maszyny pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Całość została wpisana na Listę Unesco.Maszyna parowa w Tarnowskich Górach

Jednym z ciekawszych eksponatów Skansenu jest ogromna maszyna parowa z 1907 roku, która odwadniała podziemne korytarze, gdyż woda od wieków była największym przeciwnikiem i koszmarem górników. Jest też kocioł parowy, zespół prądotwórczy parowy i inne relikty minionej epoki. Przy każdym obiekcie znajduje się tablica informacyjna.

Skansen Maszyn Parowych
Skansen Maszyn Parowych

Kolorowe parowozy

Dzieciom najbardziej w Skansenie podobają się kolorowe parowozy, niczym duże zabawki poustawiane tu i ówdzie. Warto wybrać się w taką podróż do przeszłości, do czasów naszych dziadków.

Kolejka skansenowa

Od niedawna na terenie Skansenu można przejechać się unikatową kolejką skansenową, bowiem jest ona jeszcze mniejsza niż kolejka wąskotorowa. Co ciekawe wozi nie tylko dzieci, ale i dorosłych, na niedługiej pętli po Skansenie, o długości około 0,5 km. To frajda i dodatkowa atrakcja tego kompleksu. Przejazd kosztuje 5 zł od osoby.Święto Pary

Święto Pary czyli festiwal dziedzictwa przemysłowego to ciekawy piknik rodzinny odbywający się we wrześniu na terenie Skansenu. Uruchamiane są wtedy zabytkowe maszyny parowe, łącznie z tą, która została tu sprowadzona z Wielkiej Brytanii w 1788 roku.

Skansen Maszyn Parowych przy Kopalni Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
Godziny zwiedzania: cały rok codziennie
Bilety: wstęp wolny, przejazdy kolejką 5 zł za 1 osobęSkansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach Skansen w Tarnowskich Górach Tarnowskie Góry Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych Skansen Maszyn Parowych

Tarnowskie Góry noclegi

Tarnowskie Góry to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145587 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021