Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach

Zdjęcia (19)

Przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach od 1976 roku znajduje się bardzo ciekawy Skansen Maszyn Parowych, w którym zobaczyć można zabytki myśli technicznej. Większość z kilkudziesięciu prezentowanych eksponatów służyła niegdyś do transportu, m.in. w lokalnym górnictwie. Maszyny pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Całość została wpisana na Listę Unesco.Maszyna parowa w Tarnowskich Górach

Jednym z ciekawszych eksponatów Skansenu jest ogromna maszyna parowa z 1907 roku, która odwadniała podziemne korytarze, gdyż woda od wieków była największym przeciwnikiem i koszmarem górników. Jest też kocioł parowy, zespół prądotwórczy parowy i inne relikty minionej epoki. Przy każdym obiekcie znajduje się tablica informacyjna.

Kolorowe parowozy

Dzieciom najbardziej w Skansenie podobają się kolorowe parowozy, niczym duże zabawki poustawiane tu i ówdzie. Warto wybrać się w taką podróż do przeszłości, do czasów naszych dziadków.Kolejka skansenowa

Od niedawna na terenie Skansenu można przejechać się unikatową kolejką skansenową, bowiem jest ona jeszcze mniejsza niż kolejka wąskotorowa. Co ciekawe wozi nie tylko dzieci, ale i dorosłych, na niedługiej pętli po Skansenie, o długości około 0,5 km. To frajda i dodatkowa atrakcja tego kompleksu. Przejazd kosztuje 5 zł od osoby.

Święto Pary

Święto Pary czyli festiwal dziedzictwa przemysłowego to ciekawy piknik rodzinny odbywający się we wrześniu na terenie Skansenu. Uruchamiane są wtedy zabytkowe maszyny parowe, łącznie z tą, która została tu sprowadzona z Wielkiej Brytanii w 1788 roku.

Skansen Maszyn Parowych przy Kopalni Srebra
ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
Godziny zwiedzania: cały rok codziennie
Bilety: wstęp wolny, przejazdy kolejką 5 zł za 1 osobę

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: