Bibiela

Zdjęcia Bibieli (3)

Bibiela to maleńka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, leżąca na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Miejscowość na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie nieciekawa, ale pośród lasów kryje ciekawe atrakcje. Bibiela to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, po leśnych duktach, wśród przyrody, z dala od zgiełku dużych miast.Leśniczówka w Bibieli

Nieco przed centrum miejscowości Bibiela, w przysiółku Imielów stoi w lesie zabytkowa Leśniczówka, do której z drogi trzeba przejść pieszo około 150 m. Budynek jest obecnie własnością prywatną, otoczoną ogrodzeniem i można go oglądać tylko z odległości kilkudziesięciu metrów.

Jest to dawna Leśniczówka rodu Henckel von Donnersmarck, zbudowana  około 1890 roku. Słynny śląski ród posiadał okoliczne lasy, majątek w Śwerkańcu, fabrykę papieru w Kaletach i Pałac Myśliwski w Kaletach Zielonej, służący podczas polowań. Również i ta drewniana efektowna Leśniczówka w Bibieli stanowiła ostoję podczas myśliwskich wypraw.W latach 70-tych XX wieku Leśniczówka stała się azylem dla Edwarda Gierka, który pośród lasu miał tu swój basen i ogród. Stąd budynek bywa nazywany Gierkówką. 

Później Leśniczówka służyła samotnym matkom, była własnością Nadleśnictwa, a dzisiaj (2013) pozostaje w rękach prywatnych, otoczona płotem, chroniącym intymności właściciela.

Zatopiona Kopalnia w Bibieli

Zatopiona Kopalnia to niecodzienna atrakcja, zagubiła się w lasach na północny zachód od Bibieli, gdzieś pomiędzy ulicami Szyndros i Stuletnia Droga. Na szczęści prowadzą tu pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Rynku w Miasteczku Śląskim, poprzez Jezioro Nakło Chechło i Żyglin do Kopalni. Trasa ma 13 km długości, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Samochód można zostawić w okolicach i Bibieli i stamtąd ostatnie 2 km pononać na rowerze lub pieszo. Dojazd samochodem zabroniony i niewskazany, gdyż leśnicy bardzo niechętnie widzą tu zmotoryzowanych turystów. Okolica jest podmokła i bywa bagnista, warto trzymać się wytyczonej trasy. 

Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki to tajemnicze i wspaniałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy eksplorator żądny przygód. Niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku prężnie działała tu kopalnia rud żelaza Bibiela, która korzystała z 4 szybów i zatrudniała aż 700 pracowników. Trwało to około 30 lat i pewnego dnia nagle kopalnia zakończyła swą działalność, by do dzisiaj pozostawać jedynie mglistą pamiątką tamtych czasów. A wszystko zakończyło się w feralnym dniu 17 czerwca 1917 roku, kiedy to woda, będąca już wcześniej problemem, jak to zwykle ma miejsce w podziemnych wyrobiskach, nagle zalała wszystkie korytarze, maszyny górnicze, a nawet drogę dojazdową. Próbowano później jeszcze oszuszyć kopalnię, ale bezskutecznie. W jednym dniu pracę straciło 700 górników.

Dzisiaj jest to miejsce zapomniane, choć piękne i warte odwiedzenia - małe jeziorka otoczone bujną przyrodą, która wdziera się na stare fragmenty murów dając niesamowity widok. Znakowana trasa kolorem pomarańczowym pozwala odnaleźć w środku lasu to miejsce tętniące niegdyś życiem, wydarte przyrodzie, dziś ponownie pochłonięte przez naturę...Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: