50°29'19" N, 18°59'55" E
Śląskie
2017-01-30
2020-03-16 13:25

Opis Bibieli

Bibiela to maleńka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, leżąca na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Miejscowość na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie nieciekawa, ale pośród lasów kryje ciekawe atrakcje. Bibiela to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, po leśnych duktach, wśród przyrody, z dala od zgiełku dużych miast.Leśniczówka w Bibieli

Nieco przed centrum miejscowości Bibiela, w przysiółku Imielów stoi w lesie zabytkowa Leśniczówka, do której z drogi trzeba przejść pieszo około 150 m. Budynek jest obecnie własnością prywatną, otoczoną ogrodzeniem i można go oglądać tylko z odległości kilkudziesięciu metrów.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Jest to dawna Leśniczówka rodu Henckel von Donnersmarck, zbudowana  około 1890 roku. Słynny śląski ród posiadał okoliczne lasy, majątek w Śwerkańcu, fabrykę papieru w Kaletach i Pałac Myśliwski w Kaletach Zielone, służący podczas polowań. Również i ta drewniana efektowna Leśniczówka w Bibieli stanowiła ostoję podczas myśliwskich wypraw.

W latach 70. XX wieku Leśniczówka stała się azylem dla Edwarda Gierka, który pośród lasu miał tu swój basen i ogród. Stąd budynek bywa nazywany Gierkówką. Później Leśniczówka służyła samotnym matkom, była własnością Nadleśnictwa, a obecnie pozostaje w rękach prywatnych, otoczona płotem, chroniącym intymności właściciela.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela


Zatopiona Kopalnia Bibiela

Zatopiona Kopalnia to niecodzienna atrakcja, zagubiła się w lasach na północny zachód od Bibieli, gdzieś pomiędzy ulicami Szyndros i Stuletnia Droga, na tzw. Pasiekach. Prowadzą tu pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin do Kopalni. Trasa ma 13 km długości, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Samochód można zostawić też w okolicach Bibieli i stamtąd ostatnie 2 km pokonać na rowerze lub pieszo. Zaś od Miasteczka Śląskiego do Kopalni prowadzi z ulicy Szyndros żółty szlak rowerowy Leśno Rajza, duktem leśnym to jest ponad 3 km na teren kopalni Bibiela. Dojazd samochodem zabroniony i niewskazany, gdyż leśnicy bardzo niechętnie widzą tu zmotoryzowanych turystów. Okolica jest podmokła i bywa bagnista, warto trzymać się wytyczonej trasy. 

Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki to tajemnicze i wspaniałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy eksplorator żądny przygód. Niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku prężnie działała tu kopalnia rud żelaza Bibiela, która korzystała z 4 szybów i zatrudniała aż 700 pracowników. Trwało to około 30 lat i pewnego dnia nagle kopalnia zakończyła swą działalność, by do dzisiaj pozostawać jedynie mglistą pamiątką tamtych czasów. A wszystko zakończyło się w feralnym dniu 17 czerwca 1917 roku, kiedy to woda, będąca już wcześniej problemem, jak to zwykle ma miejsce w podziemnych wyrobiskach, nagle zalała wszystkie korytarze, maszyny górnicze, a nawet drogę dojazdową. Próbowano później jeszcze osuszyć kopalnię, ale bezskutecznie. W jednym dniu pracę straciło 700 górników.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela


Dzisiaj jest to miejsce dość odludne, choć piękne i warte odwiedzenia - małe, kolorowe  jeziorka otoczone bujną przyrodą, która wdziera się na stare fragmenty murów kopalnianych dając niesamowity widok. Znakowana trasa kolorem pomarańczowym pozwala odnaleźć w środku lasu to miejsce tętniące niegdyś życiem, wydarte przyrodzie, dziś ponownie pochłonięte przez naturę.

Bibiela Pasieki Dawna Kopalnia Bibiela Dawna Kopalnia Bibiela Kopalnia Bibiela Pasieki Las na tzw. Pasiekach Bibiela Leśniczówka Bibiela

Bibiela noclegi

Bibiela to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bibieli. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021