Dawna Kopalnia Bibiela

Bibiela

(4.1 głosów: 19)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bibiela to maleńka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, leżąca na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Miejscowość na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie nieciekawa, ale pośród lasów kryje ciekawe atrakcje. Bibiela to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, po leśnych duktach, wśród przyrody, z dala od zgiełku dużych miast.

Leśniczówka w Bibieli

Nieco przed centrum miejscowości Bibiela, w przysiółku Imielów stoi w lesie zabytkowa Leśniczówka, do której z drogi trzeba przejść pieszo około 150 m. Budynek jest obecnie własnością prywatną, otoczoną ogrodzeniem i można go oglądać tylko z odległości kilkudziesięciu metrów. Jest to dawna Leśniczówka rodu Henckel von Donnersmarck, zbudowana  około 1890 roku. Słynny śląski ród posiadał okoliczne lasy, majątek w Świerklańcu, fabrykę papieru w Kaletach, którą w wodę zaopatrywał staw Zielona i Pałac Myśliwski w Kaletach Zielone, służący podczas polowań. Również i ta drewniana efektowna Leśniczówka w Bibieli stanowiła ostoję podczas myśliwskich wypraw. W latach 70. XX wieku Leśniczówka stała się azylem dla Edwarda Gierka, który pośród lasu miał tu swój basen i ogród. Stąd budynek bywa nazywany Gierkówką. Później Leśniczówka służyła samotnym matkom, była własnością Nadleśnictwa, a obecnie pozostaje w rękach prywatnych, otoczona płotem, chroniącym intymności właściciela.



Bibiela Leśniczówka
Bibiela Leśniczówka

Zatopiona Kopalnia Bibiela i kolorowe jeziorka

Zatopiona Kopalnia to niecodzienna atrakcja, zagubiła się w lasach na północny zachód od Bibieli, gdzieś pomiędzy ulicami Szyndros i Stuletnia Droga, na tzw. Pasiekach. Prowadzą tu pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin do Kopalni. Trasa ma 13 km długości, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Samochód można zostawić też w okolicach Bibieli i stamtąd ostatnie 2 km pokonać na rowerze lub pieszo. Zaś od Miasteczka Śląskiego do Kopalni prowadzi z ulicy Szyndros żółty szlak rowerowy Leśno Rajza, duktem leśnym to jest ponad 3 km na teren kopalni Bibiela. Dojazd samochodem zabroniony i niewskazany, gdyż leśnicy bardzo niechętnie widzą tu zmotoryzowanych turystów. Okolica jest podmokła i bywa bagnista, warto trzymać się wytyczonej trasy. 

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki to tajemnicze i wspaniałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy eksplorator żądny przygód. Niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku prężnie działała tu kopalnia rud żelaza Bibiela, która korzystała z 4 szybów i zatrudniała aż 700 pracowników. Trwało to około 30 lat i pewnego dnia nagle kopalnia zakończyła swą działalność, by do dzisiaj pozostawać jedynie mglistą pamiątką tamtych czasów. A wszystko zakończyło się w feralnym dniu 17 czerwca 1917 roku, kiedy to woda, będąca już wcześniej problemem, jak to zwykle ma miejsce w podziemnych wyrobiskach, nagle zalała wszystkie korytarze, maszyny górnicze, a nawet drogę dojazdową. Próbowano później jeszcze osuszyć kopalnię, ale bezskutecznie. W jednym dniu pracę straciło 700 górników.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Dzisiaj jest to miejsce dość odludne, choć piękne i warte odwiedzenia - małe, kolorowe  jeziorka otoczone bujną przyrodą, która wdziera się na stare fragmenty murów kopalnianych dając niesamowity widok. Znakowana trasa kolorem pomarańczowym pozwala odnaleźć w środku lasu to miejsce tętniące niegdyś życiem, wydarte przyrodzie, dziś ponownie pochłonięte przez naturę.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Noclegi w Bibieli

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Bibiela - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Bibieli

Turyści najczęściej odwiedzają: Dawna kopalnia Bibiela - kolorowe jeziorka Pasieki, a potem Pałac myśliwski w Bibieli i .

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Bibiela Pasieki
Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Kopalnia Bibiela Pasieki
Las na tzw. Pasiekach
Bibiela
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Co warto zobaczyć w Bibieli?

Poniżej jest lista najpopularniejszych atrakcji, wg oceny naszych użytkowników!

Wasze opinie

Klausiu
Trudny dostęp do zatopionej kopalni i otaczających ją "kolorowych jeziorek" jest ze względu na małą ilość zwiedzających wielką zaletą. Ze względu na sentyment jaki mam do tej okolicy (wychowywałem się na Bibieli) bywam tak regularnie i zawsze jest to magiczne przeżycie.
Lukaszz
Miejsce zaniedbane i trudno dostępne
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023