Dawna Kopalnia Bibiela

Bibiela

(4.3 głosów: 16)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bibiela to maleńka miejscowość w północnej części województwa śląskiego, leżąca na północ od Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Miejscowość na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać zupełnie nieciekawa, ale pośród lasów kryje ciekawe atrakcje. Bibiela to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, po leśnych duktach, wśród przyrody, z dala od zgiełku dużych miast.



Leśniczówka w Bibieli

Nieco przed centrum miejscowości Bibiela, w przysiółku Imielów stoi w lesie zabytkowa Leśniczówka, do której z drogi trzeba przejść pieszo około 150 m. Budynek jest obecnie własnością prywatną, otoczoną ogrodzeniem i można go oglądać tylko z odległości kilkudziesięciu metrów.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Jest to dawna Leśniczówka rodu Henckel von Donnersmarck, zbudowana  około 1890 roku. Słynny śląski ród posiadał okoliczne lasy, majątek w Śwerkańcu, fabrykę papieru w Kaletach i Pałac Myśliwski w Kaletach Zielone, służący podczas polowań. Również i ta drewniana efektowna Leśniczówka w Bibieli stanowiła ostoję podczas myśliwskich wypraw.



W latach 70. XX wieku Leśniczówka stała się azylem dla Edwarda Gierka, który pośród lasu miał tu swój basen i ogród. Stąd budynek bywa nazywany Gierkówką. Później Leśniczówka służyła samotnym matkom, była własnością Nadleśnictwa, a obecnie pozostaje w rękach prywatnych, otoczona płotem, chroniącym intymności właściciela.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Zatopiona Kopalnia Bibiela

Zatopiona Kopalnia to niecodzienna atrakcja, zagubiła się w lasach na północny zachód od Bibieli, gdzieś pomiędzy ulicami Szyndros i Stuletnia Droga, na tzw. Pasiekach. Prowadzą tu pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin do Kopalni. Trasa ma 13 km długości, ale nie trzeba jej pokonywać całej. Samochód można zostawić też w okolicach Bibieli i stamtąd ostatnie 2 km pokonać na rowerze lub pieszo. Zaś od Miasteczka Śląskiego do Kopalni prowadzi z ulicy Szyndros żółty szlak rowerowy Leśno Rajza, duktem leśnym to jest ponad 3 km na teren kopalni Bibiela. Dojazd samochodem zabroniony i niewskazany, gdyż leśnicy bardzo niechętnie widzą tu zmotoryzowanych turystów. Okolica jest podmokła i bywa bagnista, warto trzymać się wytyczonej trasy. 



Zatopiona Kopalnia Bibiela Pasieki to tajemnicze i wspaniałe miejsce, które powinien odwiedzić każdy eksplorator żądny przygód. Niegdyś, na przełomie XIX i XX wieku prężnie działała tu kopalnia rud żelaza Bibiela, która korzystała z 4 szybów i zatrudniała aż 700 pracowników. Trwało to około 30 lat i pewnego dnia nagle kopalnia zakończyła swą działalność, by do dzisiaj pozostawać jedynie mglistą pamiątką tamtych czasów. A wszystko zakończyło się w feralnym dniu 17 czerwca 1917 roku, kiedy to woda, będąca już wcześniej problemem, jak to zwykle ma miejsce w podziemnych wyrobiskach, nagle zalała wszystkie korytarze, maszyny górnicze, a nawet drogę dojazdową. Próbowano później jeszcze osuszyć kopalnię, ale bezskutecznie. W jednym dniu pracę straciło 700 górników.

Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela

Dzisiaj jest to miejsce dość odludne, choć piękne i warte odwiedzenia - małe, kolorowe  jeziorka otoczone bujną przyrodą, która wdziera się na stare fragmenty murów kopalnianych dając niesamowity widok. Znakowana trasa kolorem pomarańczowym pozwala odnaleźć w środku lasu to miejsce tętniące niegdyś życiem, wydarte przyrodzie, dziś ponownie pochłonięte przez naturę.

Mapa Bibieli z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Bibieli. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Bibiela noclegi

Bibiela to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Bibieli. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Bibiela Pasieki
Dawna Kopalnia Bibiela
Dawna Kopalnia Bibiela
Kopalnia Bibiela Pasieki
Las na tzw. Pasiekach
Bibiela Leśniczówka
Bibiela
50°29'19N, 18°59'55E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021