Malbork. Zamek krzyżacki i inne atrakcje, które warto zobaczyć w Malborku

Malbork
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Malbork w skrócie, czyli podpowiedzi dla Ciebie

  • Na zwiedzanie zamku zaplanuj około 3 godziny, bilety możesz kupić online
  • Zamek pięknie wygląda z drugiego brzegu, warto przejść Mostem Św. Wojciecha i zjeść w Tawernie U Flisaka, z cudnym widokiem
  • Gorąco polecam rejs Nogatem. Przystań mieści się pod zamkiem, to fajna przygoda i możliwość podziwiania pięknego Starego Miasta z tafli wody
  • Zobacz bramy miejskie: Garncarską i Mariacką oraz fragmenty murów, to elementy średniowiecznego systemu obronnego
  • Dla rodzin z dziećmi polecam DinoPark z ruchomymi dinozaurami i smokami oraz żywymi zwierzątkami
  • Tani parking miejski znajdziesz przy Bramie Garncarskiej, przy ulicy Piłsudskiego (blisko zamku)

Malbork to miasto bardzo popularne, malowniczo ulokowane w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat, pomiędzy Tczewem i Elblągiem. Zyskało sławę głównie dzięki potężnej twierdzy krzyżackiej. Nie ma w Polsce równej sobie, a i na świecie trudno podobną znaleźć! To kolos, który od czasów średniowiecza do dziś wywiera ogromne wrażenie! Zamek Marii, bo tak tłumaczy się Marienburg, ma dziś dobrze ponad 700 lat, obejmują go mury obronne, ciągnące się na długości ponad 5 km i złożony jest z 3 kompleksów. Był najbardziej ekskluzywną rezydencją tamtych czasów!

Malbork
Malbork

Atrakcje w Malborku, czyli co warto zobaczyć nad Nogatem

Malbork w szerokim świecie znany jest głównie z gotyckiego zamku krzyżackiego. Dlatego zwiedzanie często kończy się na majestatycznym zamku, który pozostawili po sobie zakonnicy. Warownia czaruje duchem średniowiecza oraz onieśmiela rozmachem i ogromem. Ale czy sam Malbork nie zasługuje na Twoją uwagę? Po zwiedzeniu warowni udaliśmy się na miły spacer po tym zbyt często pomijanym mieście. A ma ono do zaoferowania więcej atrakcji turystycznych. Zapraszam na nasz przewodnik, w którym sprawdzisz, co warto zobaczyć w Malborku i okolicach.Malbork
Malbork

Zamek w Malborku

Malbork, największy zamek z błota na świecie. Czemu? Bo buduje go cegła, a ta robiona jest z gliny. Początkami istnienia malborska warownia sięga 1276 roku, kiedy to przybył tu i z czasem osiadł Zakon Krzyżacki, a dokładniej rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Nowe miasto i twierdzę nazwano od imienia Maryi "Marienburg", a polska nazwa to właśnie Malbork. Co ciekawe, w tym czasie ich stolica znajdowała się w Wenecji i dopiero w 1309 roku przenieśli ją tutaj. Od tego czasu zamek stale się rozbudowywał, do niespotykanych wcześniej, a nawet i później, rozmiarów.

Olbrzymi i piękny zamek krzyżacki w Malborku jest udostępniony dla turystów w postaci Muzeum Zamkowego w Malborku. Warto przyjść do kościoła zamku wysokiego czy kaplicy Św. Anny, dawnego miejsca pochówku wielkich mistrzów zakonu. Zamek ma dziś ponad 700 lat, zajmuje ponad 21 ha terenu, a obejmują go mury obronną ciągnące się na długości ponad 5 km. To musi robić wrażenie! Twierdza od 1997 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco, to prawdziwy unikat w skali świata.

Nie tylko z racji wielkości i rozmachu, z jakim go zbudowali Krzyżacy, ale też z powodu autentyczności tego miejsca. Tutaj poczujesz ducha czasu, zobaczysz wspaniałe stropy, mroczne zaułki, piękne widoki z wysokiej wieży, ale i poznasz realia życia tamtych lat. Przez Malbork przebiega Szlak Zamków Gotyckich. To niezwykle cenny zabytek, który gorąco Ci polecam. Zdecydowanie warto zwiedzić!
Adres: ul. Starościńska 1

Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork

Brama Garncarska w Malborku

Brama Garncarska to fragment systemu obronnego miasta z XIV wieku. Wybudował go jeszcze zakon krzyżacki. Dziś poza nią zachowała się też Brama Mariacka. Są one częściowo odnowione, lecz niestety niewykorzystane turystycznie. Gdzieniegdzie porozrzucane są też fragmenty ocalałych murów miejskich. Przy nich znajdują się multimedialne kioski w ramach Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji.
Adres: ul. PiłsudskiegoMalbork, Brama Garncarska
Malbork, Brama Garncarska
Malbork
Malbork

Brama Mariacka w Malborku

Brama Mariacka, zwana Sztumską, to kolejny element obwarowań miejskich z czasów średniowiecza
Adres: Aleja Rodła

Malbork Brama Mariacka
Malbork Brama Mariacka

Ratusz Staromiejski w Malborku

Ratusz Staromiejski to średniowieczna siedziba władz miasta. Stoi między zamkiem a Bramą Mariacką. Dziś mieści się tu Dom Kultury, choć to jeden z oddziałów Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Kolejny, czyli Szkoła Łacińska, znajduje się tuż obok, pod adresem Stare Miasto 42.
Adres: Stare Miasto 13

Malbork, Ratusz Staromiejski
Malbork, Ratusz Staromiejski

Muzeum Miasta Malborka

Za pomnikiem króla warto zajrzeć do ładnej willi z XIX wieku, bo w środku od 2018 zapraszają wystawy w ramach muzeum oraz Informacja Turystyczna. Wystawy są czasowe, my natrafiliśmy na ciekawostki o Mikołaju Koperniku z racji 500-lecia jego narodzin. Ponadto zobaczyliśmy wystawę o Żydach malborskich, a także o obozie jenieckim Stalag XX B.
Adres: ul. Kościuszki 54

Malbork, Muzeum
Malbork, Muzeum

Spichlerze w Malborku

W historycznym Malborku nad rzeką stały spichlerze. Przez lata przechodziły różne metamorfozy. Co ciekawe, podobno przetrwały one czas wojny i dopiero później zostały wyburzone. Dziś zostały odbudowane, nawiązując do ich dawnego wyglądu. Znacząco poprawiły wizerunek tej części miasta, bo prezentują się urokliwie. Mieszczą m.in. noclegi w formie apartamentów.
Adres: Stare Miasto 29Malbork
Malbork

Bulwar nad Nogatem im. Macieja Kilarskiego w Malborku

Od 2022 roku w mieście dostępny jest przyjemny deptak nad rzeką. Mogą tu spacerować turyści, odpoczywać miejscowi. Miejsce jest pełne uroku i stało się jedną z najlepszych atrakcji i ciekawych miejsc w mieście. U stóp potężnego zamku, idealne dla dzieci i dorosłych.

Malbork, Bulwar
Malbork, Bulwar

Rejs po Nogacie w Malborku

Nad szeroką odnogą Wisły, Nogatem, można wypłynąć w rejs, np. do Białej Góry. Poza twierdzą, to właśnie ta atrakcja Malborka najbardziej nas oczarowała. Rejs statkiem po Nogacie oferuje niezatarte wspomnienia oraz piękne widoki na stare miasto. My skorzystaliśmy z firmy Malbork & Żuławy, która przystań ma pod samym zamkiem. Wycieczka kosztuje 25 zł od osoby (2023).
Adres: Przystań przy B. im. Macieja Kilarskiego 

Malbork
Malbork
Malbork
Malbork

Kąpielisko miejskie w Malborku

Nad rzeką pod twierdzą można też zaznać plażowania i kąpieli. Piaszczysta plaża pozwala na chwilę letniego relaksu.
Adres: Bulwar

Dino Park w Malborku

Pierwszy na Pomorzu park ruchomych dinozaurów i smoków. Obecnie jest to bardzo ciekawe i pomysłowe miejsce rekreacji rodzinnej, gdzie poza ścieżką edukacyjną można też zobaczyć park smoków, wioskę jaskiniowców, jungle safari, odwiedzić muzeum skamieniałości czy zabawić się w kinie 5D oraz w parku linowym. A to nadal nie wszystkie atrakcje tego miejsca.
Adres: ul. Toruńska 61

Malbork DinoPark
Malbork DinoPark
Malbork DinoPark
Malbork DinoPark

Kościół Św. Jana Chrzciciela w Malborku

Ta późnogotycka świątynia pochodzi z XV wieku. Stoi w miejscu pierwszego kościoła w mieście, który początkami sięga schyłku XIII stulecia. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w 1319 roku. Obecna świątynia powstała na jej fundamentach, z wykorzystaniem fragmentów murów. To orientowana, gotycka budowla trójnawowa, pięcioprzęsłowa, choć pierwotnie sześcioprzęsłowa. Z rzędem płytkich kaplic międzyprzyporowych.We wnętrzu zachowały się elementy wystroju z różnych epok, od gotyku (np. chrzcielnica czy krucyfiks w kruchcie), poprzez renesans (m.in. epitafia), rokokowe (ołtarz Św. Stanisława Kostki) po neogotyckie (m.in. ołtarz główny, ambona czy witraże). To miejsce warto zwiedzić w Malborku, bo jest to jedna z najciekawszych atrakcji prócz twierdzy, a stoi bardzo blisko niej.
Adres: Stare Miasto 22

Malbork, kościół Św. Jana Chrzciciela
Malbork, kościół Św. Jana Chrzciciela
MalborkMalbork, kościół Św. Jana Chr
MalborkMalbork, kościół Św. Jana Chr

Kościół MB Nieustającej Pomocy w Malborku

Dawny kościół Św. Jerzego z XV wieku
Adres: ul. Słowackiego 76

Park Linowy Jumpy Park w Malborku

Jumpy Park to jeden z największych parków linowych w Polsce, czynny w sezonie turystycznym
Adres: ul. Parkowa

Malbork
Malbork

Dworzec Kolejowy w Malborku

Dworzec kolejowy to zabytkowa, efektowna budowla ceglana zbudowana w 1852 roku. Składa się z kilku brył z piętrowym poddaszem, portal od strony placu jest wykonany z piaskowca. Wnętrza dworca są częściowo otynkowane, a częściowo wyłożone boazerią. Podłogi są wykonane z ceramiki. W oknach poczekalni znajdują się witraże przedstawiające herby okolicznych miast. Stropy są drewniane, a w poczekalni rzeźbione
Adres: ul. Dworcowa

Pomnik króla Kazimierza Jagiellończyka w Malborku

Pomnik Jagiellończyka upamiętnia zwycięski wjazd polskiego króla do Malborka w 1457 roku, i rozpoczęcie tym samym tzw. "czasów polskich", które trwały 315 lat. Pomnik Jagiellończyka jest w całości wykonany z brązu i został odsłonięty w 2010 roku. Rzeźba przedstawia króla siedzącego na koniu i w ręku trzymającego berło.Co ciekawe, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku polskie wojsko nie zdobyło tutejszej twierdzy. Polacy rozsiedli się w tych przepastnych korytarzach dopiero 47 lat później, za sprawą syna Jagiełły, króla Kazimierza Jagiellończyka. Co prawda potężnej budowli nie zdobył, lecz kupił za około 670 kg złota. Taka jego ilość jest dziś warta około 180 mln zł.
Adres: ul. Kościuszki

Malbork, pomnik króla
Malbork, pomnik króla

Miniatura zamku malborskiego

Od niedawna w centrum miasta można podziwiać miniaturę zamku. Model krzyżackiej warowni powstał na betonowej konstrukcji, a detale wykonane są z cegły, kamienia i stali. To materiały zaczerpnięte z oryginalnej konstrukcji malborskiej warowni. Ostateczny kształt miniatury artysta konsultował z pracownikami Muzeum Zamkowego. Ta kopia zamku przybrała kształt i detale architektoniczne warowni z 1938 roku, dlatego możesz porównać zmiany, jakie nastąpiły w powojennej historii budowli.
Adres:. ul. Piłsudskiego (przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowskich)

Malbork, makieta
Malbork, makieta

Oblężenie Malborka

Oblężenie Malborka to najbardziej znane wydarzenie plenerowe miasta. Zjeżdżają tu wówczas tysiące turystów. Dzięki pięknej scenerii i rzetelnie odtworzonej inscenizacji, przeniesiesz się wówczas do czasów średniowiecznych wojen.

Malbork
Malbork

Gdzie zaparkować w Malborku?

My bardzo tanio parkowaliśmy na parkingu przy Bramie Garncarskiej, przy ulicy Piłsudskiego. Była to wiosna i znaleźliśmy miejsce bez problemu. Sprawdź najpierw to miejsce, zanim przyciągnie Cię drogi parking płatny naprzeciw, przy ulicy Sierakowskich, obok makiety.
Adres: ul. Piłsudskiego

Gdzie jeść w Malborku?

My smakowaliśmy specjałów z grilla w Karczmie u Flisaka. To świetne miejsce, oferujące też smaczne, lokalne piwo, a poza tym kawę i coś słodkiego. Najbardziej urzeka tu jednak cudny widok na malborski zamek, bo Karczma znajduje się po drugiej stronie Nogatu. Przy samym moście. I siedząc przy stoliku pod chmurką, masz przed oczyma cały zamek!W karczmie w Malborku
W karczmie w Malborku

Nasz film o atrakcjach Malborka

Zapraszam na nasz film o tym pięknym mieście.

Noclegi w Malborku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Malbork
Malbork
Zamek w Malborku zza Nogatu
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Malbork
Zamek w Malborku
dziedziniec zamku
Malbork
Zamek w Malborku
Malbork
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Zamek w Malborku
Malbork
W karczmie w Malborku
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork, rzeżba Maryi
Malbork
Malbork
Malbork, kaplica Św. Anny
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork, największy okap świata
Malbork, kościół zamkowy
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork
Malbork, Ratusz Staromiejski
Malbork
Malbork
Malbork, mury miejskie
Malbork, rejs po Nogacie
Malbork
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 292)
Twoja ocena
Avatar użytkownika nomadka12
nomadka12
Polecam, piękne miejsce
Avatar użytkownika Ewa
Ewa
Byłam w Malborku dwa lata temu gdy byliśmy na wczasach na Mazurach. Piękny, okazały . Bardzo długo czekaliśmy do kas .Ale warto było.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Malbork to bardzo ciekawe miejsce, zamek jest po prostu fantastyczny, tylko musisz liczyć się z tym, że jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Jeśli Ci to przeszkadza, wybierz termin po sezonie.
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Super zamek, profesionalne oprowadzanie wycieczek.
Avatar użytkownika perlator
perlator

Ogromny, zadbany, jest co oglądać

Avatar użytkownika Agnieszka
Agnieszka

pięknie, pięknie, wróce niebawem tam jeszcze raz (czwarty raz) 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024