Opis Wielkopolski

Wielkopolska, nazywana z łacińskiego Maior Polonią czyli właśnie Wielką Polską, to ciekawy i bardzo cenny historycznie region, w którym rodziły się początki polskiej państwowości o czym przypomina niezmiennie Szlak Piastowski. Wielkopolska leży w centralnej części kraju, w jego zachodniej części, w dolinie Warty, z centralnie usytuowanym Poznaniem - stolicą krainy.Wielkopolska to kraina jezior - rozlewają się tutaj liczne malownicze zbiorniki Pojezierza Wielkopolskiego, wśród których powstały rezerwaty przyrody, co czyni ten region arcyciekawy dla miłośników natury. Nie sposób nie wymienić tutaj cudnej Doliny Baryczy, która objęta jest ochroną w formie parku krajobrazowego.

Zamek Królewski
Zamek Królewski

Ale i licznych zabytków nie brakuje w Wielkopolsce, turystów oczarują tutejsze zamki, pałace, stare dworki i folwarki, a także obiekty sakralne - stare katedry i drewniane kościółki. Dlatego Wielkopolska bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów z Polski i z zagranicy.

Miejscowości w Wielkopolsce

Stolicą regionu jest Poznań z historycznym Ostrowem Tumskim, przepięknym Ratuszem oraz dwoma zamkami - Królewskim i Cesarskim, ale to bynajmniej nie jedyne wspaniałe miasto w tej okolicy. Koniecznie poznać trzeba też Gniezno z katedrą będącą Matką Polskich Katedr, Kalisz okrzyknięty najstarszym miastem w Polsce, Kórnik z niecodziennym zamkiem, Pobiedziska z pierwszym w Polsce parkiem miniatur czy Szamotuły z zamkiem i kolegiatą. Sławę zyskały też niewielkie Pola Lednickie leżące nad Jeziorem Lednickim, i choć miejscowość powstała dopiero w 2013 roku, znana jest w całej Polsce dzięki słynnej Bramie Rybie, która gromadzi co roku młodych Chrześcijan. O krok stąd do Ostrowa Lednickiego, gdzie prawdopodobnie odbył się Chrzest Polski.

Poznań Ratusz
Szlak Piastowski - Ostrów Tumski w Poznaniu


Zamki, dworki i pałace

Wielkopolska stoi pałacami i dworkami. Niektóre z nich zostały ładnie odremontowane i udostępnione dla turystów, jak okazały Pałac w Rogalinie, Zamek w Kórniku, Zamek w Gołuchowie czy Dwór w Grzybnie. Inne przerodziły się w luksusowe hotele i restauracje, jak pałac w Krześlicach. Są i takie, które zapomniane, w gęstwinie zarośniętych parków, schowały się przed światem ze wstydu i czekają na lepsze czasy, by i one mogły pokazać swój dawny blask.

Muzea i skanseny Wielkopolskie

Region ten z racji bogatej historii obfituje w ciekawe Muzea, które opowiadają o przeszłości tego miejsca, jego skarbach czy to materialnych czy przyrodniczych. Wybrane muzea:

Brama Poznania
Brama Poznania


- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie

Genius Loci
Genius Loci

- Muzeum Narodowe w Poznaniu

- Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Mieszko i Bolesław w Złotej Kaplicy zwanej też Kaplicą Królów
wnętrze Katedry w Poznaniu
Katedra w Gnieźnie

- Brama Poznania

- Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu - jedyne takie w Polsce

- Muzeum Przyrodnicze i Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie

- Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

- Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku koło Kalisza

Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi Gnieźnieńskie

- Skansen Pszczelarstwa w Swarzędzu

- Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi Gnieźnieńskie

- Gród Pobiedziska

- Wielkopolski Park Etnograficzny

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Ostrów Lednicki
wyspa Ostrów Lednicki

- Muzeum Kolejnictwa w Wolsztynie

- Muzeum Kolejnictwa w Zbąszyniu

Lednica
Lednica
niczym chatka krasnoludków Wielkopolski Park Etnograficzny Brama Ryba Rezerwat Archeologiczny w Gieczu Romański kościół w Gieczu Kaliski Gród Piastów Kaliski Gród Piastów Kalisz Ratusz Kórnik zamek Kórnik Antonin pałac Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska Wielkopolska

Wielkopolska noclegi

Wielkopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wielkopolsce. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wielkopolska na blogu

Zdjęcie Wielkopolska zabytkami stoi
Wielkopolska zabytkami stoi
Wielkopolska czyli Maior Polonia to początek Polski! To tutaj wszystko się zaczęło, pierwszy król, Chrzest Polski, pierwsze biskupstwo, grody królewskie. Słynny Ostrów Lednicki nad Lednicą, udostępniony dziś dla turystów - prawdopodobne miejsce Chrztu, katedra w Gnieźnie - Matka Polskich Katedr, Katedra w Poznaniu na Ostrowie Tumskim, gdzie spoczywają pierwsi władcy polscy - książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, …
Wokół turystyki · 2015-05-13 09:12:25

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021