52°32'12" N
17°35'34" W
Wielkopolskie
2017-08-21 14:09:16
116m npm
Perełka
Katedra w Gnieźnie, Anna Piernikarczyk
Gniezno, Anna Piernikarczyk
Drzwi Gnieźnieńskie, Anna Piernikarczyk
Drzwi Gnieźnieńskie, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Relikwiarz Św. Wojciecha, Anna Piernikarczyk
wnętrze katedry, Anna Piernikarczyk
wnętrze katedry, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Prymas Wyszyński, Anna Piernikarczyk
Gniezno, Anna Piernikarczyk
Gniezno, Anna Piernikarczyk
Gniezno katedra, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Gniezno katedra, Danusia
Zdjęcia (20)

Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha, stojąca przy głównym deptaku to pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Koronowano tu pięciu pierwszych królów Polski. Katedra w Gnieźnie to olbrzymi gmach, całkowita jego długość to około 85 m, a wysokość nawy głównej to 22 metry. W fasadzie zachodniej wznoszą się dwie potężne wieże górujące nad miastem. Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium z relikwiami Św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem.Nawę główną i prezbiterium katedry w Gnieźnie otacza 14 kaplic kryjących nagrobki arcybiskupów. Przy wieży północnej znajduje się wejście do podziemi katedry, gdzie eksponowane są fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce.

Drzwi Gnieźnieńskie

Przy wieży południowej natomiast znajduje się dawne wejście główne do katedry, gdzie widoczne są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 roku zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie.

Drzwi składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia Św. Wojciecha. Niestety, żeby je zobaczyć, trzeba zapłacić. Sama katedra natomiast jest otwarta dla zwiedzających (poza Mszami Św.), można nawet wykonywać fotografie, co nie jest zbyt częste.Katedra w Gnieźnie nazywana Matką Polskich Katedr to jeden z nacenniejszych zabytków na Szlaku Piastowskim i Szlaku Romańskim.

Katedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha
ul. Kolegiaty, Gniezno

W okolicy zobacz koniecznie

Lednica - zdjęcie

Komentarze

Gość
2008-05-04 12:38:03
cześć wam gnieżniakom
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: