W Biskupinie leżącym na trasie nr 5 z Poznania do Bydgoszczy znajduje się bardzo ciekawa atrakcja - zrekonstruowany gród biskupiński, położony na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Na jego terenie powstało Muzeum Archeologiczne - bardzo licznie przyciągające turystów. Wiedzie tędy Szlak Piastowski.
Fragmenty prehistorycznego grodu odnalazł tu przypadkowo miejscowy nauczyciel - Walenty Szwajcer, w efekcie czego miejsce to stało się jednym z najbardziej znanych rezerwatów archeologicznych w Polsce, gdzie nieustannie prowadzi się intensywne badania naukowe.

Gród w Biskupinie
Osada, której zrekonstruowany fragment dzisiaj dostępny jest dla turystów, powstała prawdopodobnie około 700 lat p.n.e. Była to owalna osada założona na niewielkiej wyspie, otoczona drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości około 6 m, ponad którym górowała wieża strażnicza z bramą wjazdową.
W pobliżu tej bramy mieścił się główny plac - miejsce zebrań i targów. Dalej stały drewniane chaty ustawione w rzędach. Każdy rząd budynków pokrywał wspólny dach, pokryty trzciną. Wnętrze domów dzieliło się na dwie części - izbę główną z paleniskiem i łożem dla całej rodziny oraz przedsionek dla zwierząt.

W biskupińskim grodzie żyło około 600-800 mieszkańców, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem - tkactwem, garncarstwem, odlewami z brązu i żelaza, ale również myślistwem, rybołówstwem czy zbieractwem. Ponadto hodowano konie, bydło, kozy, owce, świnie, z zagrodach były też psy.
Dziś zrekonstruowaną osadę w Biskupinie można podziwiać jadąc przez Pałuki Ciuchcią Żnińską.



Festyn Archeologiczny
Od kilkunastu lat we wrześniu na terenie Grodu w Biskupinie Muzeum organizuje niezwykle ciekawy Festyn Archeologiczny. Trwa on około tygodnia i odbywają się tu wówczas niezwykle ciekawe imprezy z atrakcjami dla dzieci i prelekcjami.
Na Festynie zobaczyć można dzieła rękodzielników oraz interesujące wystawy tematyczne. Animatorzy prowadzą też konkursy dla dzieci i młodzieży. W każdym roku Festynowi przyświeca inne motto, np. Polska Piastów czy Bogowie Wojny. Warto odwiedzić Biskupin szczególnie podczas barwnego Festynu.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: 09:00–16:00
- wtorek: 09:00–16:00
- środa: 09:00–16:00
- czwartek: 09:00–16:00
- piątek: 09:00–16:00
- sobota: 09:00–16:00
- niedziela: 09:00–16:00
Adres
Gród w Biskupinie - Muzeum Archeologiczne
Biskupin 17, Gąsawa
tel. 52/ 302-50-55
www.biskupin.pl
GPS: 52°47'19N, 17°44'41E
Biskupin noclegi
Biskupin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami



