Bydgoszcz atrakcje. Wenecja Północy pełna ciekawych miejsc, sztuki, zieleni i kulinariów!

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-05-27
Bydgoszcz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Bydgoszcz zwana Bydzią pięknieje z roku na rok. To miasto nowoczesne, choć o bogatej historii, unikalne, z ciekawym, wyluzowanym klimatem. Nazywane jest Wenecją Północy, a to dlatego, że skrywa liczne kanały, rzeki, mostki, co tworzy bardzo urokliwy pejzaż miasta. Bydgoszcz leży nad Wisłą, nad Brdą, ale płynie tutaj również kanał bydgoski. Koniecznie zawitaj tu, pospaceruj malowniczymi zakątkami, rozsmakuj się w tym mieście sprawdź czy i Ciebie porwie!

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Dojazd do Bydgoszczy – jak dotrzeć do miasta?

Bydgoszcz jest świetnie skomunikowana z innymi polskimi miastami oraz z zagranicą. Do miasta można dotrzeć pociągiem, bo PKP Intercity oferuje bezpośrednie połączenia z Warszawy, Gdańska, Poznania czy Wrocławia. Kursują tu również autobusy dalekobieżne. Wygodnie będzie też samochodem, bo przez miasto przebiegają ważne drogi krajowe i ekspresowe. Dla podróżujących z dalszych zakątków dostępne jest lotnisko Bydgoszcz-Szwederowo, obsługujące loty krajowe i międzynarodowe. W samym mieście działa sprawna komunikacja miejska (tramwaje, autobusy), a centrum jest przyjazne dla pieszych i rowerzystów.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Atrakcje Bydgoszczy - co warto zobaczyć? Mapa atrakcji

Bydgoszcz to miasto pełne różnorodnych atrakcji, które zachwycą osoby szukające relaksu na łonie natury. Zadowoleni będą jednak też miłośnicy historii i architektury, szczególnie miłujący się w secesji, której śliczne przykłady znajdą przy ulicy Gdańskiej. Oto propozycje miejsc wartych odwiedzenia wraz z krótkimi opisami, które pozwolą docenić uroki tego miasta. Zobacz najlepsze atrakcje turystyczne Bydgoszczy!

Spichrze nad Brdą - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Charakterystyczne zabytkowe spichlerze w Bydgoszczy, stojące nad Brdą, stanowią dziś nie tylko wizytówkę, ale dosłownie logo Bydgoszczy. Dumnie i malowniczo odbijają swe oblicza w rzece i przyciągają uwagę przechodniów. Pochodzą z XVIII wieku. Kiedyś stały jeszcze 2 dodatkowe budynki, ale w 1960 roku spłonęły. Spichlerze nad Brdą mieszczą ciekawe ekspozycje muzealne. To świetne miejsce, by poznać historię miasta i zobaczyć dzieła sztuki związane z regionem.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Przechodzący przez rzekę - rzeźba balansująca - symbol Bydgoszczy

Chyba trudno znaleźć osobę w Polsce, która nie kojarzy tego słynnego pomnika. Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy to rzeźba balansująca, zawieszona na linie nad rzeką Brdą. W samym sercu Bydgoszczy. "Przechodzący" zawisnął w Bydgoszczy 1 maja 2004 roku dla upamiętnienia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Waży tylko 50 kg, a autorem tej niezwykłej rzeźby jest Jerzy Kędziora.

Fenomen rzeźby polega na tym, że postać stoi na linie rozpiętej ponad Brdą, pomiędzy jej dwoma brzegami. Tajemnica tkwi w przeniesieniu środka ciężkości poniżej poziomu liny. Dzięki temu rzeźba utrzymuje równowagę.

Jeszcze trochę symboliki. "Przechodzący" trzyma w ręku strzałę, a przewieszone ma sandały, nawiązuje to do innego słynnego pomnika bydgoskiego, czyli do Łuczniczki, która trzymając łuk odziana jest tylko w owe sandały. Ciekawostką jest też, że "Przechodzącemu" towarzyszy jaskółka. W języku niemieckim jaskółka to schwalbe. A Szwalbe to nazwisko założyciela Filharmonii Pomorskiej, wybitnego Bydgoszczanina, miłośnika muzyki, który jest "ojcem" wielu kulturalnych placówek w mieście.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Rejsy po Brdzie - atrakcje dla dzieci i dorosłych

Rejs statkiem po Brdzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć Bydgoszcz z perspektywy wody. Podczas wycieczki z przewodnikiem poznasz historię miasta i jego najciekawsze zakątki.

Bydgoski Stary Rynek - centrum starego miasta

Most przerzucony nad Brdą otwiera trakt do obszernego rynku. Wytyczył go król Kazimierz Wielki, a za jego czasów leżał na wyspie, bo otaczały go przekopane fosy. Bydgoszczanie w dowód wdzięczności postawili mu spory pomnik.
Rynek w Bydgoszczy
Rynek w Bydgoszczy
 

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Bydgoszcz zachwyca swoją Wyspą Młyńską – zielonym sercem miasta. Wejdziesz tu mostem nad plażą. Miejsce jest bardzo urokliwe, pełne klimatycznych kawiarni oraz muzeów. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych zakątów Bydgoszczy, otoczony Brdą i Młynówką. W XIX wieku powstały tu młyny i piekarnie, później rozbudowane do Młynów Rothera, które działały do 90. lat XX wieku.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Młyny Rothera

Młyny Rothera to odrestaurowany kompleks dawnych młynów zbożowych na Wyspie Młyńskiej. Stare młyny powstały w latach 1849-50, a dziś to nowoczesne centrum kultury, w którym odbywają się wystawy, koncerty i wydarzenia edukacyjne. Ich wnętrza i otoczenie to po prostu fajne miejsce dla mieszkańców i dla turystów. gdzie można pospacerować, usiąść i napić się kawy.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Opera Nova

Charakterystycznym punktem jest Opera Nova, składająca się z trzech kolistych budynków. Uzupełniona o kolejny. Obok polecam spacer wzdłuż bulwarów nad Brdą, nam przypadł do gustu fragment z zabytkowym Białym Spichlerzem z XVIII stulecia.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Katedra św. Marcina i Mikołaja - najstarszy zabytek w Bydgoszczy 

Katedra to najstarszy kościół, a zarazem najstarszy budynek w Bydgoszczy. Została wzniesiona w latach 1466-1502. Warty uwagi jest fakt, że fragmenty ściany północnej są znacznie starsze. Budowla sakralna stoi na Starym Mieście, w pobliżu rynku.

Katedra w Bydgoszczy
Katedra w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest bardzo zaskakujące. Odkryjesz tu wiele nieprawdopodobnych, acz prawdziwych opowieści, a na dodatek zrobisz własne mydło. Czy wiedziałeś, że pierwsze mydło powstało 2800 lat przed naszą erą, a później w tej dziedzinie wiele się zmieniło? W czasach starożytnych sportowcy nago występowali na arenie i smarowali się różnymi smarowidłami, a potem skrobali ze swojego ciała pot, naskórek i właśnie te smarowidła. Co dziwne, kobiety to zbierały i tworzyły z tego później kosmetyki. W średniowieczu naukowcy stwierdzili, że nasze pory w czasie mycia się poszerzają i cały brud wchodzi do naszego ciała, więc postanowiono się po prostu nie myć. Najgorzej w tym względzie wychodziła Francja, bo oni faktycznie całkowicie niemal zrezygnowali z mycia. Król podobno przez całe swoje życie mył się aż 4 razy, z czego raz zupełnie przypadkiem, bo wpadł do fontanny.

Muzeum Mydła
Muzeum Mydła

Łuczniczka - symbol miasta w Dzielnicy Muzycznej

Łuczniczka w Bydgoszczy, jak już wspomniała, odziana jest tylko w sandały. Postać nagiej kobiety budziła swego czasu sporo kontrowersji i wywoływała zgorszenie. Dlatego też pomnik można dziś podziwiać na uboczu, 1,5 km od rynku. W Parku Jana Kochanowskiego, w Dzielnicy Muzycznej, niedaleko Filharmonii Pomorskiej.

Bydgoszcz, Łuczniczka
Bydgoszcz, Łuczniczka

Murale w Bydgoszczy

Bydgoszcz to raj dla miłośników ulicznej sztuki. Zobaczysz tu ponad 50 murali. M.in. słynnego Andrejkowa. Jedna postać na jego muralu jest nam szczególnie bliska, bo jest związana ze Śląskiem. To Ociepka, malarz intuicyjny, który był nieformalnym guru grupy Janowskiej z Nikiszowca. Bardzo popularny i okazały jest Piotruś Pan. Szczególny zaś dla miasta jest mural z Kazimierzem Wielkim ze słynną łuczniczką. Wiąże się on z legendą miasta.

Bydgoszcz, mural Piotruś Pan
Bydgoszcz, mural Piotruś Pan

Drzewale w Bydgoszczy

Widziałeś kiedyś drzewal? To przykład fantastycznego streetartu. W Bydgoszczy litewski artysta Linas Domarackas tworzy takie niesamowite drzewale. Tak sobie je nazwaliśmy, bo ani to mural, ani to deskal, tylko właśnie malowidło w pniu drzew. Oczywiście wszystko jest zrobione ekologicznie, odpowiedzialnie. Drzewa najpierw są specjalnie przygotowane do tego, później jest naniesione malowidło i coś takiego pięknego zdobi nam miasto. Podobnych malowideł jest około 10 w mieście, np. w Parku Jana Kochanowskiego czy w Ostromecku przy pałacu starym, gdzie wymalowany jest wspomniany już Andrzej Schwalbe.

Drzewal w Bydgoszczy
Drzewal w Bydgoszczy

Pomnik Kazimierza Wielkiego

Kazik, czyli pomnik Kazimierza Wiekiego w Bydgoszczy przebija nawet Baśkę z Kielc, czyli pomnik Św. Barbary, ważący 2 tony. Ten w województwie kujawsko-pomorskim waży aż 3 tony. Jest tak ciężki, że wojsko musiało zostać zaangażowane, żeby go tutaj przewieźć. To jest najcięższy pomnik tego króla w całym naszym kraju.

Fordon

Bydgoszcz ma dwa rynki oddalone od siebie o 12 km. Kiedyś Fordon był osobną miejscowością, a dzisiaj to część miasta. I przy okazji taka spokojna alternatywa na zaciszne spacerki, zarówno na rynku z multimedialną fontanną, jak i po ładnie przygotowanej promenadzie nad Wisłą. Jak Toruń ma swoje Rybaki, tak Bydgoszcz ma swój Fordon.
Bydgoszcz, Fordon
Bydgoszcz, Fordon

Pałace Ostromecko

Ostromecko to malowniczy, zielony azyl z dala od miasta i zgiełku. Choć oddalony tylko 5 km od Bydgoszczy. Czekają tu 2 śliczne i zadbane pałace. Nowy i stary. Ten nowszy pochodzi z XIX wieku, z lat 1832-1840. Jego wnętrza można zwiedzać, przywodzą na myśl wystawne, a przy tym romantyczne rezydencje, które żyją. Dlatego, że w tych ślicznie zaaranżowanych salach i pokojach powstała restauracja i kawiarnia, a ponadto pokoje gościnne. Może nie jest to koniec świata, ale na pewno miejsce wytchnienia i cudownej zieleni wokół. W starym pałacu z XVIII wieku zobaczysz przeróżne i niezwykle cenne fortepiany, z których to miejsce słynie. Było to marzenie wybitnego Bydgoszczanina, Andrzeja Szwalbe, który, choć był prawnikiem, niezwykle przyczynił się do kulturalnej sfery życia miasta. To jego przedstawia drzewal na pniu pod starym pałacem. Chciał on, by Ostromecko stało się podmiejskim centrum kultury. Nazywał je “Bydgoskim Wilanowem” czy “Bydgoskimi Łazienkami”.

Chodźcie jeszcze na huhuczny strych. Zobaczycie tu obrazki Picassa, starożytną monetę, sowę z fajansów z Włocławka i wiele, wiele innych figurek i wizerunków sów, z porcelany angielskiej, meksykańskiej i wszelakiej innej. A wszystko w świetnej aranżacji. Jest to kolekcja, którą kiedyś gromadziło małżeństwo Boese. Gdy dowiedzieli się, że król Danii zbierał słonie, to pomyśleli, czemu oni nie mogliby sów i tak uzbierali około 8000 figurek i innych artefaktów związanych z tym symbolem mądrości. Później kolekcję podarowali pałacowi. Sowy ulokowały się na strychu pałacu nowego.
Ostromecko
Ostromecko
Pałace Ostromecko
Pałace Ostromecko
Pałac Ostromecko
Pałac Ostromecko
Pałace Ostromecko
Pałace Ostromecko

Inne atrakcje w Bydgoszczy

  • Barka Lemara - cumuje przy spichrzach i oferuje muzeum
  • Wieża Ciśnień Muzeum Wodociągów - zabytkowa wieża oferuje taras widokowy z panoramą miasta oraz interaktywne muzeum prezentujące historię bydgoskich wodociągów i ciekawostki techniczne
  • Zegar z czasem bydgoskim - nietypowa atrakcja na Starym Rynku pokazuje czas bydgoski, inny niż czas urzędowy
  • Exploseum - interaktywne muzeum powstałe na terenie dawnej fabryki materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej
  • Kanał Bydgoski i Muzeum Kanału Bydgoskiego - jeden z najstarszych kanałów żeglugowych w Polsce, łączący Brdę z Notecią, a zarazem dwie nasze najważniejsze rzeki: Wisłę i Odrę. Powstał w latach 1773-74. Spacer wzdłuż kanału to okazja do podziwiania pięknych widoków. Muzeum Kanału Bydgoskiego prezentuje ciekawe eksponaty i opowieści związane z wodnymi tradycjami miasta i historią żeglugi
  • Pomnik Trzy Gracje - stoi w sercu miasta, naprzeciw spichrzów
  • Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” – największy park miejski w Polsce
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - miejsce odpoczynku i edukacji wśród wielu ciekawych gatunków roślin. Ogród jest otwarty przez cały rok, stanowiąc zieloną oazę miasta
  • Park Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy - jeden z najpiękniejszych parków w Bydgoszczy. Leży w Dzielnicy Muzycznej i słynie głównie z rzeźby "Łuczniczki". Czekają tu również alejki, plac zabaw i liczne wydarzenia plenerowe. To idealne miejsce na spacer czy rodzinny wypoczynek
  • Makieta dawnej Bydgoszczy - unikalna atrakcja przedstawiająca wygląd miasta sprzed lat. Pozwala przenieść się w czasie i zobaczyć, jak zmieniło się miasto na przestrzeni wieków
  • Ogród Zoologiczny

W okolicy warto też odwiedzić niesamowity, zabytkowy Toruń, cudowny Grudziądz ze śliczną widokówką zza Wisły, zaciszne uzdrowisko Inowrocław czy perełkę architektoniczną zwaną miastem zakochanych, czyli Chełmno.

Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Drzewal w Ostromecku
Drzewal w Ostromecku

 

Gdzie zjeść w Bydgoszczy? Restauracje i kawiarnie

Restauracji, kawiarni i wszelkich knajpek w Bydgoszczy jest mnóstwo i to w różnych jej fragmentach. Z tego miasto słynie! Czekają na rynku, w jego okolicach, czy też na Wyspie Młyńskiej. Tutaj ugości Cię Karczma Młyńska, ulokowana w zabytkowym spichlerzu nad Brdą, z tradycyjną kuchnią polską i regionalną w wyjątkowej, historycznej scenerii. Na szybkie dania wpadaj do Burgito na Starym Rynku. To kuchnia meksykańska, smaczna i niedroga. Troszkę dalej od centrum poleca się Restauracja Czosnek i Oliwa przy ulicy Grudziądzkiej. To elegancka dwupiętrowa restauracja w industrialnym stylu, serwująca wykwintne dania kuchni światowej. Na kawę zasiedliśmy w Młynach Rothera, w Kawiarni Nowe Miejsce. Ładnie, z pysznymi deserami i w całkiem przystępnych cenach.

Pałace Ostromecko
Pałace Ostromecko

Noclegi w Bydgoszczy - gdzie się zatrzymać?

Bydgoszcz oferuje szeroką gamę noclegów, od luksusowych hoteli w centrum, przez butikowe pensjonaty, po przyjazne rodzinom apartamenty. My spaliśmy w bardzo przyjemnym City Hotel, który jak najbardziej polecamy. Położony jest w centrum miasta, na tyle blisko rynku, że można spokojnie spacerkiem dojść pieszo, ale na tyle w oddaleniu, że nocą było bardzo spokojnie. Pokój mieliśmy gustowny i przestronny, z wszelkimi udogodnieniami i prywatną łazienką. To, co nas bardzo ujęło, to śniadania hotelowe. Bardzo zróżnicowane, na wysokim poziomie. Było wszystko, czego można sobie zażyczyć, nawet koktajle co  nie zdarza się zbyt często. Wielki plus za to.

City Hotel
City Hotel
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Nasz film

Zachęcamy też do obejrzenia naszego filmu z 5 najpiękniejszymi miastami w województwie. Bydgoszcz, zupełnie przypadkowo, znalazła się na jego końcu.

Krótka historia Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim

Bydgoszcz to miasto o ponad 600-letniej historii, które swoje początki zawdzięcza nadaniu praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku. Przez wieki była ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym, zwłaszcza dzięki położeniu nad Brdą i Kanałem Bydgoskim. W XIX i XX wieku dynamicznie się rozwijała, zyskując status jednego z głównych miast regionu. Dziś Bydgoszcz łączy tradycję z nowoczesnością, zachwycając zarówno zabytkami, jak i tętniącym życiem kulturalnym.

Wyspa Młyńska
Wyspa Młyńska

Legenda o królu Kazimierzu Wielkim i Łuczniczce

Kazimierz Wielki ze słabości do kobiet słynął. No ale w pewnej dziewczynie zakochał się bez pamięci i myślał, że to już naprawdę to prawdziwe uczucie. Spotykali się, polubili, pokochali, wzajemnie nawet polowali. I kiedy pewnego razu król chciał tutaj wrócić z zamiarem podniesienia wsi do rangi miasta, okazało się niestety, że dziewczyna w międzyczasie zmarła. Wielka była żałość króla, ale tak jak postanowił, tak zrobił. Nadał wsi prawa miejskie, a na pamiątkę dziewczyny od jej imienia nazwał je Bydgoszczą. Nigdy więcej się tu później nie pojawił, by nie powiększać swojego bólu.

Bydgoszcz, mural Kazimierz
Bydgoszcz, mural Kazimierz

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz, Muzeum Mydła
Bydgoszcz
Bydgoszcz, mural Andrejkowa
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz, jatki
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Bydgoszcz, City Hotel
Pałac Stary Ostromecko
Bydgoszcz
Bydgoszcz
Młyny Rothera
(5 głosów: 1)
Twoja opinia jest dla nas ważna
Kujawsko-pomorskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie