Grudziądz. Najpiękniejsza panorama spichlerzy w Polsce!

Widokówka Grudziądza zza rzeki jest wręcz kultowa. Ten widok magnetyzuje, zapewniam! A to miasto potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagających miłośników historii, architektury i klimatycznych zakątków. Grudziądz położony jest malowniczo nad Wisłą, na pograniczu Pomorza i Kujaw, stanowiąc wschodnią granicę Ziemi Chełmińskiej. Zachwyca nie tylko kozacką panoramą spichrzy, ale także bogatą ofertą atrakcji, również nad wodą. Co czeka tu na Ciebie?

Dojazd do Grudziądza
Dojazd do Grudziądza jest wyjątkowo prosty i wygodny. Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju. Łatwo dojedziesz tu zarówno samochodem, jak i transportem publicznym. Bliskość autostrady A1 sprawia, że można tu bez problemu dotrzeć z Gdańska, Łodzi czy Warszawy. Popularne są też połączenia autobusowe, m.in. z FlixBusem, który oferuje tanie bilety. Rezerwacja jest szybka i wygodna, a autobus dowiezie Cię bezpośrednio do centrum miasta. Grudziądz posiada także dogodne połączenia kolejowe z większymi miastami regionu. To również najmniejsze miasto w Polsce z samodzielną siecią tramwajową. Tramwaje przejeżdżają przez sam rynek.

Atrakcje Grudziądza - miejsca warte zobaczenia. Mapa atrakcji
Zabytków i atrakcji w Grudziądzu nie brakuje. Stare miasto jest bardzo urokliwe i co krok kryje ciekawą budowlę. Ulica Spichrzowa to klimatyczny zaułek miasta, ale warto też pospacerować promenadą nadwiślańską, po drugiej stronie magazynów zbożowych. Polecają się tu również malownicze trasy rowerowe, jezioro czy marina. Zobacz najpiękniejsze atrakcje Grudziądza!
Spichlerze w Grudziądzu
Spichrze nad Wisłą to najbardziej rozpoznawalny symbol Grudziądza. Monumentalny ciąg ceglanych spichrzy, wznoszonych od XIV wieku, tworzy na skarpie jedną z najpiękniejszych panoram w Polsce. Te średniowieczne budowle magazynowe świadczą o dawnej roli Grudziądza jako ważnego portu handlowego na Wiśle. Wyróżniają się solidną konstrukcją i są pomnikiem historii Polski.
Od strony Starego Miasta spichlerze w Grudziądzu mają zaledwie dwie kondygnacje, od strony rzeki nawet sześć. To potężne magazyny zbożowe, niezwykle ważne w dawnych czasach, ale ich masywne przypory świadczą również o funkcjach obronnych, jakie pełniły. Wieczorem, dzięki iluminacji, prezentują się jeszcze bardziej malowniczo. To naprawdę warto zobaczyć!




Brama Wodna w Grudziądzu - element dawnych murów obronnych
Brama Wodna to jedyna zachowana z czterech bram miejskich z XIV wieku w Grudziądzu. Jej ceglane, gotyckie mury harmonijnie wpisują się w panoramę spichrzy. To właśnie tędy wnoszono towary transportowane Wisłą, dawną „autostradą” handlową Europy. To cenny element średniowiecznych murów miejskich.

Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu
W jednym ze spichrzy mieści się Muzeum Handlu Wiślanego Flis, oddział w Grudziądzu. To nowoczesne, multimedialne muzeum, które opowiada fascynującą historię handlu zbożem i życia nad Wisłą. To miejsce, gdzie można poczuć ducha dawnych czasów i dowiedzieć się, jak ogromne znaczenie miało zboże, dawny skarb, dla rozwoju miasta.



Deptak na ul. Spichrzowej i pomnik Ułan z panną
Od strony miasta poprowadzono klimatyczny deptak wzdłuż tych zbożowych magazynów. Szczególnie urokliwy w okolicach ul. Reja, gdzie można odpocząć w kawiarni Fado cafe. Wyżej stoi pomnik ułana z panną z przewrotnym napisem: “Bo serce Ułana, gdy położysz je na dłoni, na pierwszym miejscu panna, przed nią tylko koń”. Ale konia na pomniku nie ma, a dziewczyna się załapała.

Grudziądzki kościół św. Mikołaja
Bazylika św. Mikołaja to najstarszy kościół w mieście. Jego budowę rozpoczęto w 1286 roku. Gotycka bryła i barokowe wnętrza z XVIII-wiecznym ołtarzem zachwycają każdego miłośnika sakralnej architektury. Przy wejściu uwagę przykuwa gotycka, XIII-wieczna chrzcielnica. Stoi przy pomniku ułana i to koło niego może zejść schodami w dół, na drugą stronę magazynów.

Nadwiślański trakt spacerowy
Nadwiślański trakt spacerowy ciągnący się po drugiej stronie spichrzy, od strony Wisły, to niezwykle widokowe miejsce. Ślicznie zagospodarowane i kończące się na grudziądzkiej warowni.

Wieża Klimek i pozostałości zamku krzyżackiego w Grudziądzu
Na wzgórzu ponad miastem zachowały się ruiny zamku krzyżackiego z XIII wieku. Cały ten teren z pozostałościami zamku został w 2014 roku ładnie zrewitalizowany i ciekawie zagospodarowany dla mieszkańców i turystów, z platformą widokową oraz kawiarnią z panoramą Wisły, miasta i cudnymi zachodami słońca. Odbudowana wieża Klimek pełni dziś rolę dodatkowego punktu widokowego. Co cenne, wstęp wolny. Panorama Grudziądza i doliny Wisły z tego miejsca zapiera dech w piersiach.




Stare Miasto i Rynek w Grudziądzu
Grudziądzki rynek ozdobiony jest zabytkowymi kamienicami, w tym najstarszą „Pod Łabędziem” z przełomu XVI i XVII wieku. Na rynku stoi też ławeczka z Kopernikiem, a przez plac kursuje tramwaj.
Pomnik i mural z Mikołajem Kopernikiem
Kopernik na tych terenach jest bardzo popularny, ale w tym mieście rysuje nam się trochę w innym świetle. Nie jako astronom, a jako finansista, ekonomista. Bo to właśnie tutaj wygłosił swój traktat o monecie. Poza ławeczką na rynku znajdziesz tuż za rynkiem spory jego pomnik, który spogląda na mural z tym człowiekiem renesansu.



Twierdza Grudziądz i Cytadela
Miłośnicy historii nie mogą przegapić Twierdzy Grudziądz, w tym Cytadeli. To jedna z najpotężniejszych pruskich fortyfikacji, choć przed zwiedzaniem warto sprawdzić, czy jest otwarta.
Plaże i Rekreacja nad Jeziorem Rudnickim
Latem warto odwiedzić miejską plażę piaszczystą nad Jeziorem Rudnickim Wielkim. To miejsce idealne do wypoczynku. Znajdziesz tu strzeżone kąpielisko, piaszczystą plażę, wypożyczalnię sprzętu wodnego, place zabaw, pomosty i możliwość organizacji ognisk. Na plażę dojeżdża miejski autobus, a cała infrastruktura jest dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych.
Aktywny wypoczynek: marina, szlaki piesze i trasy rowerowe
Dla miłośników aktywnego wypoczynku Grudziądz przygotował kilkanaście szlaków pieszych, tras rowerowych oraz możliwość lotów widokowych motolotnią lub samolotem. Przy ulicy Portowej, niedaleko Brzeźnej czeka również marina z wypożyczalnią rowerów i możliwością wypłynięcia na rzekę.

Noclegi w Grudziądzu. Gdzie spać i gdzie zjeść?
Wspomniałam już o niezwykłej i bardzo klimatycznej kawiarni Fado Cafe. Mieści się przy spichrzach, przy ulicy Reja i stanowi najbardziej niesamowity, kolorowy zakątek miasta. Z dużą ilością kwiatów, ozdób i światełek. Wypijesz tu smaczną kawę, herbatę, ale też zjesz smakowite desery, w tym najlepszą w mieście bezę. Ponad kawiarnią mieści się fantastyczny apartament Stary Spichlerz. Miejsce jest niesamowite, mieliśmy przyjemność tutaj spać i gorąco Wam polecam. To całe mieszkanie, z łazienką i kuchnią, jest przestronne, bardzo wygodne, dobrze wyposażone i efektownie zaaranżowane.



Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Nasz film
Stworzyliśmy film przedstawiający 5 najpiękniejszych, naszym zdaniem, miast województwa kujawsko-pomorskiego. W zestawieniu znalazł się również Grudziądz. Zapraszamy!
Krótka Historia Grudziądza
Historia Grudziądza sięga czasów pierwszych Piastów i działalności misyjnej na terenach Prus, jako że właścicielem Grudziądza oraz całej Ziemi Chełmińskiej był wówczas biskup misyjny Chrystian. Już w X wieku istniał tu gród warowny, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1065 roku. W XIII wieku miasto znalazło się pod panowaniem Krzyżaków, którzy w 1291 roku nadali mu prawa miejskie. Grudziądz szybko rozwinął się jako ważny ośrodek handlu zbożem, co zapewniło mu bogactwo i znaczenie na mapie Polski. Kupcy Grudziądzcy je skupowali i było magazynowane w grudziądzkich spichlerzach, które do kupców należały. Było magazynowane luzem, rozsypywano je i to nie na całej kondygnacji, żeby w czasie zimy można było przerzucać z jednej części na drugą, żeby ziarna były cały czas w ruchu. Po roztopach w kwietniu, kiedy zaczynał się sezon spławu, można było spichlerze opróżniać i zboże sprzedać po dobrej cenie do portu morskiego w Gdańsku. Wykorzystywano bardzo prostą siłę, czyli grawitację. Zrzucano zboże z jednej kondygnacji na najniższe przez szyby, czy też demontowano konstrukcję podłóg. W środku były leje połączone z rynnami spustowymi i zboże również siłą grawitacji były zrzucane na nadwiślański brzeg, bardzo prosto i szybko.
Przez wieki miasto było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, a jego zabytki są żywym świadectwem burzliwej przeszłości. Dziś Grudziądz to miasto pełne uroku, historii i niezwykłych widoków. Zapewnia spokój, brak tłumów i autentyczną atmosferę. To idealny kierunek na weekendowy wypad, zarówno dla miłośników historii, jak i osób szukających relaksu nad wodą. Jeśli jeszcze nie znasz Grudziądza, koniecznie wpisz go na swoją listę miejsc do odwiedzenia. Grudziądz po latach naszej nieobecności bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Nie jest duży, zdecydowanie cichy i bez tłumów. Czaruje i wciąż rozkwita. W okolicy zobaczysz kolejne wspaniałe grody konstelacji dobrych miejsc kujawsko-pomorskiego, jak Toruń, Chełmno, czy Bydgoszcz.

Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Jura Krakowsko Częstochowska, odległość: 18.7 km
- Złoty Potok, odległość: 10.3 km
- Ogrodzieniec, odległość: 18.3 km
- Żarki, odległość: 7.4 km
- Olsztyn Jurajski, odległość: 20.7 km
- Zawiercie, odległość: 14.5 km