Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
51°7'59" N, 23°28'17" E
Lubelskie
2016-03-14
2020-02-03 02:00

Opis Chełma

Chełm to piękne, historyczne miasto w województwie lubelskim, na wschodnim krańcu Polski, 25 km od granicy z Ukrainą i 50 km od granicy z Białorusią.Historia Chełma

Na terenach dzisiejszego Chełma osadnictwo istniało już od początku naszej ery. Żyła tu wówczas ludność kultury przeworskiej. W X wieku stał gród drewniano-kamienny. Obszar międzyrzecza Wieprza i Bugu wzmocniono natomiast siecią grodów nazwanych później Grodami Czerwińskimi.

Chełm Bazylika
Chełm Bazylika

W 981 roku tereny te z rąk lackich czyli polskich, przeszły we władanie księcia kijowskiego - Włodzimierza i do XIV wieku, z niewielkimi przerwami należały do Rusi Kijowskiej. W połowie XIII stulecia Król Daniel Halicki (Romanowicz) ustanowił w Chełmie swoją stolicę. Wybudował wówczas zamek oraz kaplicę. Od 1387 roku Chełm ponownie stał się polski.

Chełm od początku swego istnienia leżał na ziemiach pogranicza, co wyraźnie widoczne jest w jego dziejach, ale również w religii i zachowanych zabytkach sakralnych. Chełm na przestrzeni wieków był biskupstwem prawosławnym, greckokatolickim, rzymskokatolickim. Znajdowała się tu również gmina żydowska.

Chełm Bazylika
Chełm wnętrze bazyliki
Chełm dzwonnica


W 1648 roku Chełm został spalony przez Kozaków Bohdana Chmielnickiego. Jeszcze później Chełm znajdował się pod zaborem austriackim, w Księstwie Warszawskim, a od 1815 roku pod zaborem rosyjskim. 8 października 1939 roku wojska niemieckie zajęły miasto, a w 1940 roku utworzyły tu zamknięte getto dla ludności żydowskiej. Miasto wyzwolono w lipcu 1944 roku, co ciekawe przez pewien okres Chełm był nieformalną stolicą Polski.

Zabytki w Chełmie

- Podziemia kredowe, ul. Lubelska - unikatowa pozostałość górnictwa kredowego, częściowo udostępniona dla turystów

Chełm
Chełm


- Góra Chełmska, ul. Lubelska - wzgórze unickie zwane też Górą Katedralną, Górą Zamkową czy grodziskiem

- Barokowa Bazylika Narodzenia NMP w Chełmie, ul. Lubelska - powstała jako katedra unicka, obecnie katolicka Bazylika Mniejsza na Górze Chełmskiej

Chełm
Chełm

- Pałac biskupów unickich na wzgórzu unickim, ul. Lubelska (Góra Chełmska)

- Dzwonnica na wzgórzu unickim (można wejść na platformę widokową po zakupie biletu)

Chełm
Chełm Sanktuarium
Chełm

- Brama Uściługska (Zamkowa) na wzgórzu unickim

- Kopiec z krzyżem na wzgórzu unickim - sztucznie usypany kopiec o wysokości około 15 m, obecnie pomnik przyrody, kopiec powstał w miejscu dawnego grodziska obronnego z X wieku

Chełm Bazylika NMP
Chełm Bazylika NMP

- Kościół Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie, ul. Lubelska 55 - cenny zabytek

- Klasztor i Kolegium Pijarów przy kościele Rozesłania (Muzeum Miasta Chełma)

Chełm Góra Chełmska
Chełm Góra Chełmska

- Cerkiew Św. Jana Teologa, ul. Mikołaja Kopernika - konkatedra diecezji prawosławnej

Chełmska Góra Chełm Chełm Podziemia Kredowe Chełm Kościół Rozesłania Apostołów Chełm Cerkiew w Chełmie

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Chełmie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Chełm na blogu

Zdjęcie Chełm kredowy
Chełm kredowy
Chełm to ciekawe historycznie miasteczko leżące na wschodnich kresach Polski, za Lublinem. Burzliwe dzieje i wielokulturowość jest tutaj widoczna w zabytkach. Starczy powiedzieć, że obecne, efektowne Sanktuarium Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej początkowo było unicką cerkwią, a jeszcze wcześniej stała tu cerkiew prawosławna. Sama Góra Chełmska inaczej Zamkowa też jest niezwykle interesująca, już w X wieku istniało …
Wokół turystyki · 2016-03-15 08:55:45

Wasze opinie

Ramirez Nowicjusz 4 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-03-28 na

Zastanawia mnie mania pisania w internecie przez niektórych  na sredniej wielkości miasta "miasteczko" Miasteczko to może mieć 10 tysiecy mieszkanców a nie 65 jak w tym przypadku.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-08-22 na

Andrzeju,dokładnie o tym wiem, znam geografię Polski, ale opisałam to,co do tej pory dane mi było zobaczyć w tym regionie. Myślałam,że temu właśnie służyć ma ta dyskusja-promocji regionu lubelskiego,zamojskiego, chełmskiego. (Chełm, Zamość- wspomniałam przecież  i o  tych miastach) Nie sposób przecież zwiedzić i zobaczyć od razu wszystko,zwłaszcza ,gdy mieszka się 700 km dalej . Nie mniej jednak dziekuję Ci za pouczenie mnie w tej kwestii , udało Ci się skutecznie zniechęcić mnie do  dalszego wypowiadania się w tym temacie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-27 na

No bardzo ładnie :) im więcej konkretów tym lepiej i perełki architektoniczne i nowe atrakcje typu własnie kolejki turystyczne, to wszystko są istotne i na czasie informacje turystyczne

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020