Chełm Bazylika

Góra Chełmska w Chełmie

(4.7 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Góra Chełmska inaczej nazywana Górą Katedralną, Górą Zamkową czy Grodziskiem to wyjątkowe miejsce w Chełmie. Wznosi się w centralnej części miasta i stanowi jego najstarszą część. To kredowe wzniesienie dało nazwę całemu ośrodkowi który właśnie tutaj począł wyrastać.

Gród obronny istniał tu już we wczesnym średniowieczu, w X wieku, a w XIII stuleciu stał tutaj zamek królewski Daniela Romanowicza. Od tego też czasu trwa tutaj kult chrześcijański. Badania archeologiczne odkryły istnienie kamiennego, wapiennego palatium i cerkwi poświęconej Św. Janowi Złotoustemu. W XIV wieku król Kazimierz Wielki wystawił tu murowaną wieżę obronną.

Chełm Góra Chełmska
Chełm Góra Chełmska


Zabytki na Górze Chełmskiej

W miejscu dawnego grodziska stoi dziś sztucznie usypany kopiec o wysokości około 15 metrów. Nosi nazwę Kopca Niepodległości, na którym stanął Krzyż Jubileuszowy poświęcony w 1998 roku. Od 1983 roku całe wzniesienie stanowi pomnik przyrody.

Na wzgórzu stoi dziś XVIII-wieczna, katolicka Bazylika Narodzenia NMP, która powstała jako unicka cerkiew, a ta stanęła w miejscu cerkwi prawosławnej z XVI wieku. Obok Sanktuarium wznosi się wysoka dzwonnica oraz klasztor.

Chełmska Góra
Chełmska Góra

Góra Chełmska
ul. Lubelska, Chełm

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Chełm
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Kupracz
Cudowne miejsce z pełną łask ikoną matki Bożej
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023