Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Góra Chełmska w Chełmie

Chełm Bazylika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Góra Chełmska inaczej nazywana Górą Katedralną, Górą Zamkową czy Grodziskiem to wyjątkowe miejsce w Chełmie. Wznosi się w centralnej części miasta i stanowi jego najstarszą część. To kredowe wzniesienie dało nazwę całemu ośrodkowi który właśnie tutaj począł wyrastać.

Gród obronny istniał tu już we wczesnym średniowieczu, w X wieku, a w XIII stuleciu stał tutaj zamek królewski Daniela Romanowicza. Od tego też czasu trwa tutaj kult chrześcijański. Badania archeologiczne odkryły istnienie kamiennego, wapiennego palatium i cerkwi poświęconej Św. Janowi Złotoustemu. W XIV wieku król Kazimierz Wielki wystawił tu murowaną wieżę obronną.

Chełm Góra Chełmska
Chełm Góra Chełmska

Zabytki na Górze Chełmskiej

W miejscu dawnego grodziska stoi dziś sztucznie usypany kopiec o wysokości około 15 metrów. Nosi nazwę Kopca Niepodległości, na którym stanął Krzyż Jubileuszowy poświęcony w 1998 roku. Od 1983 roku całe wzniesienie stanowi pomnik przyrody.

Na wzgórzu stoi dziś XVIII-wieczna, katolicka Bazylika Narodzenia NMP, która powstała jako unicka cerkiew, a ta stanęła w miejscu cerkwi prawosławnej z XVI wieku. Obok Sanktuarium wznosi się wysoka dzwonnica oraz klasztor.

Chełmska Góra
Chełmska Góra

Góra Chełmska
ul. Lubelska, Chełm

Noclegi w Chełmie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Chełm
Chełm
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.7 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 14)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Anna Kupracz
Cudowne miejsce z pełną łask ikoną matki Bożej
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024