Chełm Bazylika

Góra Chełmska w Chełmie

(4.8 głosów: 12)

Góra Chełmska inaczej nazywana Górą Katedralną, Górą Zamkową czy Grodziskiem to wyjątkowe miejsce w Chełmie. Wznosi się w centralnej części miasta i stanowi jego najstarszą część. To kredowe wzniesienie dało nazwę całemu ośrodkowi który właśnie tutaj począł wyrastać.Gród obronny istniał tu już we wczesnym średniowieczu, w X wieku, a w XIII stuleciu stał tutaj zamek królewski Daniela Romanowicza. Od tego też czasu trwa tutaj kult chrześcijański. Badania archeologiczne odkryły istnienie kamiennego, wapiennego palatium i cerkwi poświęconej Św. Janowi Złotoustemu. W XIV wieku król Kazimierz Wielki wystawił tu murowaną wieżę obronną.

Chełm Góra Chełmska
Chełm Góra Chełmska

Zabytki na Górze Chełmskiej

W miejscu dawnego grodziska stoi dziś sztucznie usypany kopiec o wysokości około 15 metrów. Nosi nazwę Kopca Niepodległości, na którym stanął Krzyż Jubileuszowy poświęcony w 1998 roku. Od 1983 roku całe wzniesienie stanowi pomnik przyrody.Na wzgórzu stoi dziś XVIII-wieczna, katolicka Bazylika Narodzenia NMP, która powstała jako unicka cerkiew, a ta stanęła w miejscu cerkwi prawosławnej z XVI wieku. Obok Sanktuarium wznosi się wysoka dzwonnica oraz klasztor.

Chełmska Góra
Chełmska Góra

Góra Chełmska
ul. Lubelska, ChełmChełm

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chełm
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
góry grodziska
51°7'53N, 23°28'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021