Kościół Rozesłania Apostołów w Chełmie

Chełm Kościół Rozesłania Apostołów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Kościół Rozesłania Apostołów w Chełmie to późnobarokowa, trzynawowa świątynia murowana, będąca okazałą ozdobą miasta. Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu został ufundowany w 1417 roku przez króla Polski Władysława Jagiełłę za zasługi Chorągwi Białego Niedźwiedzia z Chełma w bitwie pod Grunwaldem.

Potem w 1585 roku stanął kościół murowany, rozebrany w 1754 roku. W latach 1753-63 zbudowano obecny kościół, z fundacji Marianny i Andrzeja Wolskich oraz Wacława Rzewuskiego. Kościół w Chełmie projektował słynny włoski architekt Paweł Antoni Fontana.

Chełm
Chełm


Świątynia cudem uniknęła zniszczeń w ciągu swej historii, ale była wiele razy remontowana.

Muzeum parafialne

Na terenie kościelnym dostępne jest Muzeum, którego zwiedzanie rozpoczyna się od Loży Zachodniej, znajdującej się po prawej stronie świątyni. Prowadzą do niej kręcone, metalowe schody. Ponadto Muzeum prezentuje wiele eksponatów z różnych epok istnienia kościoła, m.in. XVII-wieczny obraz „Św. Augustyn zwalcza heretyków” malowany na desce, drewniane tabernakulum z 1756 roku, liczne chorągwie, relikwiarze i inne zabytki. Muzeum powstało pod koniec 2010 roku.

Chełm Podziemia Kredowe
Chełm Podziemia Kredowe

W pobliżu znajduje się też wejście do Chełmskich Podziemii Kredowych.

Kościół Rozesłania Apostołów
ul. Lubelska 55, Chełm
tel. 82/ 565-56-40
nowosad.andrzej@wp.pl
http://rozeslanie.plNoclegi w Chełmie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 9)
Twoja ocena
mb
Urokliwa barokowa architektura, jeszcze fajniejsze polichromie pokrywające całe wnętrze. Lekki jak na barok ołtarz. Obiekt do zwiedzania i wyciszenia. Dla mnie ładniejszy niż bazylika. Warto obejrzeć
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024