Kościół Rozesłania Apostołów w Chełmie

Kościół Rozesłania Apostołów w Chełmie

Kościół Rozesłania Apostołów w Chełmie to późnobarokowa, trzynawowa świątynia murowana, będąca okazałą ozdobą miasta. Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu został ufundowany w 1417 roku przez króla Polski Władysława Jagiełłę za zasługi Chorągwi Białego Niedźwiedzia z Chełma w bitwie pod Grunwaldem.Potem w 1585 roku stanął kościół murowany, rozebrany w 1754 roku. W latach 1753-63 zbudowano obecny kościół, z fundacji Marianny i Andrzeja Wolskich oraz Wacława Rzewuskiego. Kościół w Chełmie projektował słynny włoski architekt Paweł Antoni Fontana.

Chełm
Chełm

Świątynia cudem uniknęła zniszczeń w ciągu swej historii, ale była wiele razy remontowana.

Muzeum parafialne

Na terenie kościelnym dostępne jest Muzeum, którego zwiedzanie rozpoczyna się od Loży Zachodniej, znajdującej się po prawej stronie świątyni. Prowadzą do niej kręcone, metalowe schody. Ponadto Muzeum prezentuje wiele eksponatów z różnych epok istnienia kościoła, m.in. XVII-wieczny obraz „Św. Augustyn zwalcza heretyków” malowany na desce, drewniane tabernakulum z 1756 roku, liczne chorągwie, relikwiarze i inne zabytki. Muzeum powstało pod koniec 2010 roku.

Chełm Podziemia Kredowe
Chełm Podziemia Kredowe


W pobliżu znajduje się też wejście do Chełmskich Podziemii Kredowych.

Kościół Rozesłania Apostołów
ul. Lubelska 55, Chełm
tel. 82/ 565-56-40
nowosad.andrzej@wp.pl
http://rozeslanie.plChełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021