Grudziądz

Ratusz w Grudziądzu

(4 głosów: 27)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia Kolegium

Jezuici przybyli do Grudziądza w 1622 roku za sprawą Jana Działyńskiego. Budowę kolegium rozpoczęto w połowie XVII wieku, a po wojnie szwedzkiej kontynuowano ją w latach 1680-99, by ostatecznie ukończyć w 1725 roku. Kolegium Jezuickie inaczej nazywane Kolegium Działyńskich odegrało ważną rolę polonizacyjną w Grudziądzu, było bowiem znaczącym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym.Kolegium jako Ratusz

Po kasacie zgromadzenia w 1781 roku budynek wykorzystywany był jako gimnazjum, a w latach 1816-97 znajdowało się tutaj seminarium nauczycielskie. W 1897 roku zakupił go Magistrat i do dziś kolegium pełni rolę Ratusza - siedziby władz miejskich.

Zabytki Kolegium

Późnobarokowa budowla wypełnia całą pierzeję ulicy Ratuszowej, wejście zdobi zamknięty półkoliście portal, do którego prowadzą dwubiegowe schody z podestem. We wnętrzach zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe, w korytarzach wsparte są one na szerokich gurtach. Warto zwrócić uwagę na sklepienie w sieni, bowiem znajduje się tu polichromia z I połowy XVIII wieku z malowaną iluzjonistycznie kopułą, wazonami kwiatowymi w narożach i dewocyjnymi inskrypcjami w kartusikach.W skrzydle zachodnim mieści się dawny refektarz ze zwierciadlanym sklepieniem z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji. Pośrodku sklepienia widnieje pokaźny plafon z grupą aniołów adorujących Serce Chrystusa, a w medalionach przedstawienia emblematyczne. Dawniej refektarz był salą posiedzeń, obecnie pełni funkcje reprezentacyjne.

Hejnał na wieży Ratuszowej

Z barokowej wieży Ratusza, zrekonstruowanej po pierwotnej, spalonej w 1919 roku, codziennie w południe rozbrzmiewa grudziądzki hejnał kompozycji Stanisława Szpuleckiego. Kolegium przylega od zachodu do późnobarokowego kościoła pojezuickiego Św. Franciszka Ksawerego, a z drugiej strony rozciągają się grudziądzkie spichrze.Ratusz - Kolegium Jezuickie
ul. Ratuszowa, Grudziądz

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:30–15:30
  • wtorek: 07:30–17:00
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:00–13:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Ratusz w Grudziądzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Grudziądza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°29'36N, 18°44'54E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Michał
Co w tym budynku jest ciekawego? Nic, jeden z wielu w kraju.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021