Ratusz w Grudziądzu

Grudziądz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

Historia Kolegium

Jezuici przybyli do Grudziądza w 1622 roku za sprawą Jana Działyńskiego. Budowę kolegium rozpoczęto w połowie XVII wieku, a po wojnie szwedzkiej kontynuowano ją w latach 1680-99, by ostatecznie ukończyć w 1725 roku. Kolegium Jezuickie inaczej nazywane Kolegium Działyńskich odegrało ważną rolę polonizacyjną w Grudziądzu, było bowiem znaczącym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym.

Kolegium jako Ratusz

Po kasacie zgromadzenia w 1781 roku budynek wykorzystywany był jako gimnazjum, a w latach 1816-97 znajdowało się tutaj seminarium nauczycielskie. W 1897 roku zakupił go Magistrat i do dziś kolegium pełni rolę Ratusza - siedziby władz miejskich.

Zabytki Kolegium

Późnobarokowa budowla wypełnia całą pierzeję ulicy Ratuszowej, wejście zdobi zamknięty półkoliście portal, do którego prowadzą dwubiegowe schody z podestem. We wnętrzach zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe, w korytarzach wsparte są one na szerokich gurtach. Warto zwrócić uwagę na sklepienie w sieni, bowiem znajduje się tu polichromia z I połowy XVIII wieku z malowaną iluzjonistycznie kopułą, wazonami kwiatowymi w narożach i dewocyjnymi inskrypcjami w kartusikach.

W skrzydle zachodnim mieści się dawny refektarz ze zwierciadlanym sklepieniem z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji. Pośrodku sklepienia widnieje pokaźny plafon z grupą aniołów adorujących Serce Chrystusa, a w medalionach przedstawienia emblematyczne. Dawniej refektarz był salą posiedzeń, obecnie pełni funkcje reprezentacyjne.

Hejnał na wieży Ratuszowej

Z barokowej wieży Ratusza, zrekonstruowanej po pierwotnej, spalonej w 1919 roku, codziennie w południe rozbrzmiewa grudziądzki hejnał kompozycji Stanisława Szpuleckiego. Kolegium przylega od zachodu do późnobarokowego kościoła pojezuickiego Św. Franciszka Ksawerego, a z drugiej strony rozciągają się grudziądzkie spichrze.

Ratusz - Kolegium Jezuickie
ul. Ratuszowa, Grudziądz

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:30–15:30
  • wtorek: 07:30–17:00
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:00–13:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Grudziądzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Michał
Co w tym budynku jest ciekawego? Nic, jeden z wielu w kraju.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024