Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°29'36" N, 18°44'54" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 07:30–15:30
  • wtorek: 07:30–17:00
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:00–13:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Historia Kolegium

Jezuici przybyli do Grudziądza w 1622 roku za sprawą Jana Działyńskiego. Budowę kolegium rozpoczęto w połowie XVII wieku, a po wojnie szwedzkiej kontynuowano ją w latach 1680-99, by ostatecznie ukończyć w 1725 roku. Kolegium Jezuickie inaczej nazywane Kolegium Działyńskich odegrało ważną rolę polonizacyjną w Grudziądzu, było bowiem znaczącym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym.Kolegium jako Ratusz

Po kasacie zgromadzenia w 1781 roku budynek wykorzystywany był jako gimnazjum, a w latach 1816-97 znajdowało się tutaj seminarium nauczycielskie. W 1897 roku zakupił go Magistrat i do dziś kolegium pełni rolę Ratusza - siedziby władz miejskich.

Zabytki Kolegium

Późnobarokowa budowla wypełnia całą pierzeję ulicy Ratuszowej, wejście zdobi zamknięty półkoliście portal, do którego prowadzą dwubiegowe schody z podestem. We wnętrzach zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe, w korytarzach wsparte są one na szerokich gurtach. Warto zwrócić uwagę na sklepienie w sieni, bowiem znajduje się tu polichromia z I połowy XVIII wieku z malowaną iluzjonistycznie kopułą, wazonami kwiatowymi w narożach i dewocyjnymi inskrypcjami w kartusikach.

W skrzydle zachodnim mieści się dawny refektarz ze zwierciadlanym sklepieniem z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji. Pośrodku sklepienia widnieje pokaźny plafon z grupą aniołów adorujących Serce Chrystusa, a w medalionach przedstawienia emblematyczne. Dawniej refektarz był salą posiedzeń, obecnie pełni funkcje reprezentacyjne.Hejnał na wieży Ratuszowej

Z barokowej wieży Ratusza, zrekonstruowanej po pierwotnej, spalonej w 1919 roku, codziennie w południe rozbrzmiewa grudziądzki hejnał kompozycji Stanisława Szpuleckiego. Kolegium przylega od zachodu do późnobarokowego kościoła pojezuickiego Św. Franciszka Ksawerego, a z drugiej strony rozciągają się grudziądzkie spichrze.

Ratusz - Kolegium Jezuickie
ul. Ratuszowa, GrudziądzGrudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020