Grudziądz

Ratusz w Grudziądzu

(4 głosów: 27)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia Kolegium

Jezuici przybyli do Grudziądza w 1622 roku za sprawą Jana Działyńskiego. Budowę kolegium rozpoczęto w połowie XVII wieku, a po wojnie szwedzkiej kontynuowano ją w latach 1680-99, by ostatecznie ukończyć w 1725 roku. Kolegium Jezuickie inaczej nazywane Kolegium Działyńskich odegrało ważną rolę polonizacyjną w Grudziądzu, było bowiem znaczącym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym.Kolegium jako Ratusz

Po kasacie zgromadzenia w 1781 roku budynek wykorzystywany był jako gimnazjum, a w latach 1816-97 znajdowało się tutaj seminarium nauczycielskie. W 1897 roku zakupił go Magistrat i do dziś kolegium pełni rolę Ratusza - siedziby władz miejskich.

Zabytki Kolegium

Późnobarokowa budowla wypełnia całą pierzeję ulicy Ratuszowej, wejście zdobi zamknięty półkoliście portal, do którego prowadzą dwubiegowe schody z podestem. We wnętrzach zachowały się sklepienia kolebkowo-krzyżowe, w korytarzach wsparte są one na szerokich gurtach. Warto zwrócić uwagę na sklepienie w sieni, bowiem znajduje się tu polichromia z I połowy XVIII wieku z malowaną iluzjonistycznie kopułą, wazonami kwiatowymi w narożach i dewocyjnymi inskrypcjami w kartusikach.W skrzydle zachodnim mieści się dawny refektarz ze zwierciadlanym sklepieniem z lunetami o bogatej stiukowej dekoracji. Pośrodku sklepienia widnieje pokaźny plafon z grupą aniołów adorujących Serce Chrystusa, a w medalionach przedstawienia emblematyczne. Dawniej refektarz był salą posiedzeń, obecnie pełni funkcje reprezentacyjne.

Hejnał na wieży Ratuszowej

Z barokowej wieży Ratusza, zrekonstruowanej po pierwotnej, spalonej w 1919 roku, codziennie w południe rozbrzmiewa grudziądzki hejnał kompozycji Stanisława Szpuleckiego. Kolegium przylega od zachodu do późnobarokowego kościoła pojezuickiego Św. Franciszka Ksawerego, a z drugiej strony rozciągają się grudziądzkie spichrze.Ratusz - Kolegium Jezuickie
ul. Ratuszowa, Grudziądz

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:30–15:30
  • wtorek: 07:30–17:00
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:00–13:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°29'36N, 18°44'54E
22 czerwiec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Michał
18 lipiec 2021 22:00
Co w tym budynku jest ciekawego? Nic, jeden z wielu w kraju.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację