Historia murów w Grudziądzu
Ceglane, średniowieczne mury miejskie powstały w Grudziądzu na początku XIV wieku, później kilkakrotnie je wzmacniano i podwyższano. W ich obwodzie znajdowały się cztery bramy: Toruńska (od południa), Wodna (od pd-zach), Łasińska (od północy) i Boczna (od wschodu).
Dodatkowo w odcinku wschodnim wzniesiono baszty a w narożniku pn-wsch basteje. Średniowieczne obwarowania w większości zlikwidowano w połowie XIX wieku, gdyż utrudniały rozwój miasta, zasypano również fosę. Spośród bram ostała się jedynie Brama Wodna rozpoczynająca trakt spacerowy wzdłuż spichlerzy aż do ruin zamku.
Mury miejskie dzisiaj
Dzisiaj najlepiej zachowane fragmenty murów wraz z międzymurzem i fosą oglądać można przy ulicy Klasztornej i Małogroblowej. Widoczne jest tam przyziemie czworobocznej baszty oraz niewielka czworoboczna wieżyczka, prawdopodobnie pozostałość XV-wiecznych urządzeń wodociągowych, tzw. Waserkunst. Ocalał też znaczny odcinek zewnętrznego obwodu muru oraz fosa wykorzystująca w tym miejscu kanał Trynki. Dawną fosą, w której urządzono trakt spacerowy, można przejść bezpośrednio nad Wisłę.
Mury miejskie
ul. Klasztorna, Aleja Biskupa Chrystiana, Grudziądz
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Grudziądz noclegi
Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!