Zamek w Grudziądzu

Grudziądz - Wieża Klimek i ruiny zamku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Historia zamku w Grudziądzu

Początki grudziądzkiego zamku murowanego sięgają I połowy XIII wieku, kiedy to miasto należało do biskupa misyjnego w Prusach - Św. Chrystiana. Rozbudowa warowni przez Krzyżaków miała miejsce w latach 1255-99, tym samym jest to jeden z najstarszych zamków na terenie państwa krzyżackiego.

Zamek powstał na wysokim wzniesieniu i składał się z zamku właściwego, zajmującego najwyższą część wzgórza oraz z przedzamcza, łączącego się na południu z obwodem warownym miasta. W obrębie zamku głównego znajdowały się budynki mieszkalne i gospodarcze oraz usytuowana w narożniku pn-zach wieża nazywana "Klimek". Warownia otoczona była podwójnym murem i fosami, a od strony przedzamcza podwójnym parchamem. Z dawnego systemu obronnego zachowały się fragmenty bramy przedzamcza z przylegającym do niej gdaniskiem. W 1801 roku Fryderyk Wilhelm III nakazał rozbiórkę zamku. Ocalała wówczas jedynie wieża i resztki murów. "Klimek" przetrwał aż do 1945 roku, kiedy to Niemcy wysadzili go w powietrze, jednak istnieją plany jego odbudowy.

Na grudziądzkim zamku gościli królowie polscy: Kazimierz Jagiellończyk (1455), Zygmunt August (1552), Stefan Batory (1576), Zygmunt III Waza (1587, 1598, 1623 i 1626 r), Władysław IV (1635) oraz Jan III Sobieski. Ponadto przebywali tutaj król szwedzki Karol Gustaw (1656-57) oraz car Rosji Piotr I z małżonką (1711).

Odbudowana wieża zamkowa w Grudziądzu - grudzień 2014
Odbudowana wieża zamkowa w Grudziądzu - grudzień 2014


Zamek dzisiaj

Dzisiaj można oglądać jedynie niewielkie fragmenty murów zachowane z dawnego okazałego zamku oraz studnię o średnicy 2,5 m i głębokości 50 m. Z wyposażenia zamkowego ostał się wieloskrzydłowy ołtarz ze sceną Zaśnięcia NMP - tzw. Poliptyk Grudziądzki - jeden z najcenniejszych zabytków malarstwa średniowiecznego w Polsce. Ołtarz powstał około 1390 roku a podziwiać można go w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Góra Zamkowa, Grudziądz

Noclegi w Grudziądzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 42)
Twoja ocena
ryko koszarski

Byłem.Praktycznie nic nie ma. Troszkę murów i góra zamkowa.Po zamku ani śladu.Grudziądz jako miasto jest OK. Posiada interesującą cytadelę.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024