Kościół farny w Chełmnie

Chełmno kościół farny
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Kościół Wniebowzięcia NMP czyli kościół farny w Chełmnie to jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza Wschodniego. To wybitne dzieło architektury gotyckiej stało się w średniowieczu wzorem dla innych kościołów Ziemi Chełmińskiej i państwa krzyżackiego, m.in. dla katedry w Królewcu.

Historia kościoła w Chełmnie

Kościół farny zbudowany został z fundacji Zakonu Krzyżackiego, a pierwszy raz wzmiankowany był w 1233 roku. Od XIII wieku przy kościele działała szkoła miejska i biblioteka, a w roku 1472 założono tu "studium particulare" (szkołę na poziomie wyższego gimnazjum). W roku 1519 fara została podniesiona do rangi kolegiaty.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chelmnie
Kościół Wniebowzięcia NMP w Chelmnie


Sanktuarium Maryjne

Po roku 1649 świątynia stała się Sanktuarium Maryjnym. Wówczas w kaplicy północnej - Matki Boskiej Chełmińskiej umieszczono otoczony kultem cudowny obraz Matki Boskiej Chełmińskiej.

Kościół farny jest budowlą ściśle orientowaną (na osi wschód-zachód) składającą się z wydłużonego prezbiterium, trójnawowego halowego korpusu oraz masywnej fasady zachodniej o dwóch nierównej wysokości wieżach.

Chełmno kościół farny
Chełmno kościół farny

Wyposażenie świątyni

Na ścianach prezbiterium oraz naw bocznych widoczne są fragmenty polichromii gotyckich, a przy filarach ustawiono gotyckie rzeźby Apostołów. W nawie północnej mieści się gotycka płyta nagrobna Lamberta Longusa z 1319 roku.

Wystrój kościoła reprezentuje różne style - gotycki, renesansowy, barokowy i rokokowy. Na szczególną uwagę zasługuje tu barokowy ołtarz główny, dzieło Macieja Rodte, z obrazem Wniebowzięcia NMP. Cenne są również barokowe ołtarze boczne i rokokowe (w jednym z nich przechowywane są jedyne w Polsce północnej relikwie Św. Walentego), ambona oraz pochodzący z końca XVII stulecia prospekt organowy.

Chelmno
Chelmno widok z wieży kościelnej
Fara w Chełmnie


Ciekawym zabytkiem w kościele farnym w Chełmnie jest zawieszona pod sklepieniem nawy głównej XVII-wieczna Meluzyna, to znaczy głowa jelenia ufundowana przez Bractwo Św. Huberta. Głowa ta pełni funkcję higrometru.

Wieża widokowa

Wieża kościoła farnego w Chełmnie jest udostępniona dla turystów, a z jej szczytu podziwiać można wspaniałą panoramę miasta i okolicy.

Fara w Chełmnie widziana z Rynku
Fara w Chełmnie widziana z Rynku

Kościół Wniebowzięcia NMP
ul. Franciszkańska 8, Chełmno
 

Noclegi w Chełmnie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 23)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

W końcu miasto zakochanych 😉

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024