Pałac w Ostromecku. Pałac Stary i Nowy w otoczeniu pięknego parku

Pałac w Ostromecku leżącym niedaleko Bydgoszczy to piękny kompleks pałacowy z zabytkowym parkiem w Dolinie Dolnej Wisły. Stoją tu 2 zabytkowe pałace, należące początkowo do rodziny Schonborn, a od 1890 do 1945 roku do rodziny von Alvensleben.
Pałac Stary
Tzw. Pałac Stary to wielkopańska rezydencja w stylu warszawskiego rokoko. Tworzy ją barokowy pałac Mostowskich nazywany też Myśliwskim, a to dlatego, że niegdyś odbywały się tu pikniki kończące polowania. Zbudowany około 1730 roku w stylu saskiego rokoka. Stoi na wysokiej skarpie, nad Wisłą. To mniejsza budowla w kompleksie, kameralna i zaciszna.

To Bogdan Teodor Mostowski, kasztelan płocki przebudował tu skromny dwór szlachecki w dwukondygnacyjny budynek wraz z ogrodem, a jego syn, Paweł Michał Mostowski, wojewoda pomorski, przekształcił budynek w ową wielkopańską siedzibę w stylu warszawskiego rokoka.
Obecnie jest to pałac trzykondygnacyjny, z mansardowym dachem. Elewacja jest przyozdobiona kolumnami, pilastrami, sztukaterią i reprezentacyjnymi oknami. Od strony północnej mieści się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na ogród włoski i piękną Aleję Lipową.

Pałac Stary jest udostępniony do zwiedzania odpłatnie, codziennie poza poniedziałkami. Zobaczysz tu imponującą Kolekcję Zabytkowych Fortepianów ze zbiorów Andrzeja Szwalbego. Z niemal wszystkimi formami fortepianów z XIX i I połowy XX wieku.
Pałac Nowy
Drugi pałac zespołu to Pałac Nowy, czyli okazała klasycystyczna budowla z 1840 roku, zbudowana dla Jakuba Martina Schönborna. Wg projektu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na placu Gendarmenmarkt w Berlinie. W 1912 roku do ostromeckiego pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz przepiękne ogrodowe tarasy. To wizytówka rezydencji w Ostromecku i jeden z najpiękniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

W sali balowej organizowane są liczne koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Pałac udostępniony jest do zwiedzania codziennie poza poniedziałkami. Jadalnie Pałacowe czynne są codziennie. Serwują m.in. dania oparte na historycznych regionalnych recepturach. W obiekcie czekają też pokoje gościnne.
Najnowszą atrakcję Pałacu Nowego stanowi wystawa „Huhuczny strych”. Prezentuje ona kolekcję 8 tys. sów, wykonanych z najróżniejszych materiałów. Towarzyszy jej udźwiękowienie, co potęguje niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Zabytkowy park
Pałace otacza wspaniały park w stylu angielskim, w którym kryje się też mauzoleum Schonbornów. Na uwagę zasługuje tu również unikatowy ogród włoski w stylu renesansowym. Obecnie pałace w Ostromecku są pięknie odremontowane.
Niedaleko parku pałacowego znajduje się też kościół Św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela z XIV wieku, z barokową wieżą.
Informacje praktyczne
Zespół pałacowy
ul. Parkowa, Ostromecko
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.
- JuraPark Solec Kujawski, odległość: 7.4 km
- Myślęcinek, odległość: 11.8 km
- Rynek w Bydgoszczy, odległość: 14.1 km
- Zamek Bierzgłowski, odległość: 17.4 km
- Kościół farny w Chełmnie, odległość: 26.6 km
- Ratusz w Chełmnie, odległość: 26.8 km
- Mury miejskie w Chełmnie, odległość: 27.1 km
- Brama Grudziądzka w Chełmnie, odległość: 27.1 km
- Kościół Św. Mikołaja w Chełmży, odległość: 27.2 km
- Jezioro Chełmżyńskie, odległość: 27.4 km