W pięknym Chełmnie mury miejskie zachowały się w bardzo dobrym stanie i do dzisiaj można oglądać ich całkiem spore fragmenty oraz kilka efektownych bram i baszt.Historia murów w Chełmnie

Ceglane mury obronne wznoszono tu od połowy XIII do połowy XIV wieku, w miejscu pierwotnych umocnień drewniano-ziemnych. Podczas kolejnych wieków obwarowania były podwyższane i uzupełniane. W II połowie XIX wieku dla ułatwienia komunikacji miejskiej rozebrano dwa odcinki murów i 5 bram.

Mury miejskie w Chełmnie obejmowały ponad 20 baszt, z których 17 zachowało się w pełni, a 6 we fragmentach. U wylotu głównych ulic miasta znajdowało się dodatkowo 7 bram, a od strony wschodniej, gdzie występuje teren nizinny dostęp do miasta zabezpieczono fosą. Główny wjazd do miasta od strony pn-wsch prowadził poprzez Bramę Grudziądzką i w jej przedłużeniu ulicą Grudziądzką, zaś od południa znajdowała się Brama Tkacka (zwana też Sukienniczą) zamykająca ulicę Tkacką (ul. 22-Stycznia). Obie bramy położone były nad fosą i posiadały pierwotnie mosty zwodzone. Kolejne bramy to Toruńska (Brama Ducha Świętego), Brama Mostowa, Brama Franciszkańska (zwana też Bramą Bosych i Bramą Biskupią), Brama Rybacka oraz Brama Wodna (Malowana).

Chelmno Brama Grudziądzka
Chelmno Brama Grudziądzka

Bramy w Chełmnie

Brama Grudziądzka (zwana dawniej Grubińską) to jedna z bram, której nie rozebrano w XIX wieku. Zbudowana pod koniec XIII wieku, powiększona o przedbramie w XIV wieku. Część właściwa zbudowana jest na planie zbliżonym do kwadratu, mieści przejazd o półkolistej arkadzie. Około 1620 roku nadbudowano nad nią kaplicę zwaną "Na Bramce", związaną z kultem Matki Boskiej Chełmińskiej. Kaplicę wieńczy szczyt manierystyczny z około 1620 roku z warsztatu niderlandzko-gdańskiego.

Brama Merseburska znajduje się u wylotu dzisiejszej ulicy Dominikańskiej, w obrębie zespołu klasztornego, jest to prawdopodobnie najstarsza brama miejska, w XIV wieku straciła na znaczeniu, została zamurowana i przeznaczona na kaplicę.

Baszty udostępnione do zwiedzania

Baszta Panieńska (al. 3 Maja) - od 1999 roku stała się siedzibą "Zastępu Rycerskiego z Chełmna". Można w niej zobaczyć zdeponowany oręż rycerski, kopie broni średniowiecznej, chorągwie i proporce - własność prywatną i "Zastępu". Stowarzyszenie "Zastęp Rycerski z Chełmna" ma na celu propagowanie historii Chełmna oraz Ziemi Chełmińskiej (szczególnie średniowiecznej) - tradycji i kultury rycerskiej a zwłaszcza historii rycerstwa tzw. "żywiołu polskiego" zamieszkującego Ziemię Chełmińską pod panowaniem Zakonu Krzyżackiego. Zastęp uczestniczy w turniejach organizowanych na terenie całego kraju a także w inscenizacji historycznej na Polach Grunwaldu. Jest aktywnym członkiem Kapituły Rycerstwa Polskiego - organu honorowego ustalającego reguły i kodeks współczesnego rycerstwa. Jest organizatorem Turnieju Rycerskiego Bractw Zaprzyjaźnionych o "Złotą Jaszczurkę", w którym uczestniczy corocznie ponad 120 rycerzy reprezentujących 15 bractw z kraju. Podczas turnieju, na terenie Rycerskiej Osady Średniowiecznej przy ul. Kościelnej, odbywają się tradycyjne zmagania punktowe i nagradzane m.in. turniej walk pieszych, łuczniczy, oszczepniczy, na "machinach mistrza Pagińskiego", plebejski oraz inscenizacja oblężenia murów, próba ich zdobycia i bitwa.

Baszta Prochowa została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, w XV wieku została zamurowana i podwyższona. Służyła w średniowieczu jako magazyn sprzętu wojennego i miejsce wyrobu prochu. Po remoncie, w latach 1977-83 była tymczasową siedzibą Muzeum Regionalnego. Obecnie mieści się tu ekspozycja stała "Z pradziejów Chełmna i okolic" oraz skromna ekspozycja etnograficzna.

Chełmno baszta
Chełmno baszta


Chełmno mury miejskie

Chełmno noclegi

Chełmno to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021