Spichrze w Grudziądzu

53°29'35" N
18°44'51" W
Kujawsko-pomorskie
2015-06-22 13:06:56
30m npm
Ważna
Zdjęcia (4)

Grudziądzkie spichrze usytuowane na wiślanej skarpie, wznoszącej się w stronę ruin zamku krzyżackiego, tworzą piękną i charakterystyczną panoramę miasta, znaną w całej Polsce!Historia spichlerzy

W średniowieczu Grudziądz, dzięki położeniu przy rzece i żyznej ziemi chełmińskiej, stał się znaczącym ośrodkiem handlu zbożem, toteż w latach 1346-65 rozpoczęto budowę spichlerzów mających służyć jako pomieszczenia magazynowe. Ciąg wysokich spichlerzy zastąpił istniejący tu wcześniej mur ceglany, tak więc budowle te zostały włączone w system obronny miasta.

Mur obronny

Wszystkie spichlerze są ustawione kalenicowo stanowiąc mur obronny o przeszło 20 m wysokości. Te stojące od strony Wisły wzmocnione zostały dodatkowo szkarpami. Nie ustrzegło ich to jednak przed zniszczeniami, dlatego gotyckie cegły w większości budynków ostały się jedynie w przyziemiu, górne partie natomiast pochodzą z późniejszych wieków (XVI-XVIII).

We wnętrzach zachowały się pierwotne konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Na przełomie XIX i XX wieku kilka spichrzy przebudowano na cele mieszkalne. W 1907 roku na wysokości dawnego kolegium jezuickiego (Ratusz) wybudowano zejście nad Wisłę, gdzie Błoniami Nadwiślańskimi można spacerować wzdłuż tej zabytkowej zabudowy i podziwiać tą wspaniałą panoramę, która jeszcze lepiej prezentuje się z drugiego brzegu rzeki.

Spichrze
ul. Spichrzowa, Błonia Nadwiślańskie, GrudziądzW okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2017-03-10 22:44:58

Atrakcyjnie wyglądają.Utrudnione zwiedzanie.Wspaniały widok znad Wisły.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: