Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°29'35" N, 18°44'51" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Grudziądzkie spichrze usytuowane na wiślanej skarpie, wznoszącej się w stronę ruin zamku krzyżackiego, tworzą piękną i charakterystyczną panoramę miasta, znaną w całej Polsce!Historia spichlerzy

W średniowieczu Grudziądz, dzięki położeniu przy rzece i żyznej ziemi chełmińskiej, stał się znaczącym ośrodkiem handlu zbożem, toteż w latach 1346-65 rozpoczęto budowę spichlerzów mających służyć jako pomieszczenia magazynowe. Ciąg wysokich spichlerzy zastąpił istniejący tu wcześniej mur ceglany, tak więc budowle te zostały włączone w system obronny miasta.

Grudziądz spichrze
Grudziądz spichrze

Mur obronny

Wszystkie spichlerze są ustawione kalenicowo stanowiąc mur obronny o przeszło 20 m wysokości. Te stojące od strony Wisły wzmocnione zostały dodatkowo szkarpami. Nie ustrzegło ich to jednak przed zniszczeniami, dlatego gotyckie cegły w większości budynków ostały się jedynie w przyziemiu, górne partie natomiast pochodzą z późniejszych wieków (XVI-XVIII).

We wnętrzach zachowały się pierwotne konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Na przełomie XIX i XX wieku kilka spichrzy przebudowano na cele mieszkalne. W 1907 roku na wysokości dawnego kolegium jezuickiego (Ratusz) wybudowano zejście nad Wisłę, gdzie Błoniami Nadwiślańskimi można spacerować wzdłuż tej zabytkowej zabudowy i podziwiać tą wspaniałą panoramę, która jeszcze lepiej prezentuje się z drugiego brzegu rzeki.

Spichrze
ul. Spichrzowa, Błonia Nadwiślańskie, Grudziądz

Spichrze Grudziądz
Spichrze Grudziądz


Grudziądz Brama Wodna

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

ryko koszarski Weekendowy turysta 42 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-03-10 na

Atrakcyjnie wyglądają.Utrudnione zwiedzanie.Wspaniały widok znad Wisły.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020