Spichrze w Grudziądzu

Grudziądz spichrze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Grudziądzkie spichrze usytuowane na wiślanej skarpie, wznoszącej się w stronę ruin zamku krzyżackiego, tworzą piękną i charakterystyczną panoramę miasta, znaną w całej Polsce!

Historia spichlerzy

W średniowieczu Grudziądz, dzięki położeniu przy rzece i żyznej ziemi chełmińskiej, stał się znaczącym ośrodkiem handlu zbożem, toteż w latach 1346-65 rozpoczęto budowę spichlerzów mających służyć jako pomieszczenia magazynowe. Ciąg wysokich spichlerzy zastąpił istniejący tu wcześniej mur ceglany, tak więc budowle te zostały włączone w system obronny miasta.

Grudziądz spichrze
Grudziądz spichrze


Mur obronny

Wszystkie spichlerze są ustawione kalenicowo stanowiąc mur obronny o przeszło 20 m wysokości. Te stojące od strony Wisły wzmocnione zostały dodatkowo szkarpami. Nie ustrzegło ich to jednak przed zniszczeniami, dlatego gotyckie cegły w większości budynków ostały się jedynie w przyziemiu, górne partie natomiast pochodzą z późniejszych wieków (XVI-XVIII).

We wnętrzach zachowały się pierwotne konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Na przełomie XIX i XX wieku kilka spichrzy przebudowano na cele mieszkalne. W 1907 roku na wysokości dawnego kolegium jezuickiego (Ratusz) wybudowano zejście nad Wisłę, gdzie Błoniami Nadwiślańskimi można spacerować wzdłuż tej zabytkowej zabudowy i podziwiać tą wspaniałą panoramę, która jeszcze lepiej prezentuje się z drugiego brzegu rzeki.

Spichrze
ul. Spichrzowa, Błonia Nadwiślańskie, Grudziądz

Spichrze Grudziądz
Spichrze Grudziądz

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Grudziądzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grudziądz Brama Wodna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 42)
Twoja ocena
ryko koszarski

Atrakcyjnie wyglądają.Utrudnione zwiedzanie.Wspaniały widok znad Wisły.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024