Grudziądzkie spichrze usytuowane na wiślanej skarpie, wznoszącej się w stronę ruin zamku krzyżackiego, tworzą piękną i charakterystyczną panoramę miasta, znaną w całej Polsce!
Historia spichlerzy
W średniowieczu Grudziądz, dzięki położeniu przy rzece i żyznej ziemi chełmińskiej, stał się znaczącym ośrodkiem handlu zbożem, toteż w latach 1346-65 rozpoczęto budowę spichlerzów mających służyć jako pomieszczenia magazynowe. Ciąg wysokich spichlerzy zastąpił istniejący tu wcześniej mur ceglany, tak więc budowle te zostały włączone w system obronny miasta.

Mur obronny
Wszystkie spichlerze są ustawione kalenicowo stanowiąc mur obronny o przeszło 20 m wysokości. Te stojące od strony Wisły wzmocnione zostały dodatkowo szkarpami. Nie ustrzegło ich to jednak przed zniszczeniami, dlatego gotyckie cegły w większości budynków ostały się jedynie w przyziemiu, górne partie natomiast pochodzą z późniejszych wieków (XVI-XVIII).
We wnętrzach zachowały się pierwotne konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Na przełomie XIX i XX wieku kilka spichrzy przebudowano na cele mieszkalne. W 1907 roku na wysokości dawnego kolegium jezuickiego (Ratusz) wybudowano zejście nad Wisłę, gdzie Błoniami Nadwiślańskimi można spacerować wzdłuż tej zabytkowej zabudowy i podziwiać tą wspaniałą panoramę, która jeszcze lepiej prezentuje się z drugiego brzegu rzeki.
Spichrze
ul. Spichrzowa, Błonia Nadwiślańskie, Grudziądz

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Grudziądz noclegi
Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
