Zamek w Nowem

Zamek w Nowem
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
3.8

Nowe od wczesnego średniowiecza było miejscem powstawania budowli obronnych, pierwszy wymieniony przez kronikarza Piotra z Dusburga drewniany kasztel istniał tutaj już w XIII wieku, w miejscu dzisiejszego zamku. Pomoć zmarł tu Świętopełk II w 1266 roku.

Ziemia nowska stanowiła dla Krzyżaków enklawę pomiędzy komturiami Gniew oraz Świecie. Murowana budowla, która stanęła tutaj w XIV wieku nie była typowym zamkiem, gdyż nie posiadała stałej obsady zbrojnej. Rezydował tu jedynie urzędnik podatkowy z grupą pachołków. Mimo to zamek był zintegrowany z murami miejskimi i był budowlą warowną. Składał się ze skrzydła głównego z piętrem mieszkalnym oraz poziomem bojowym, zaś w przyziemiu istniała część zaplecza gospodarczego. Zamek w Nowem posiadał wówczas cztery wieże.



Zarówno zamek jak i mury obronne, świetnie spełniły swą rolę podczas polskich ataków i oblężenia w czasie wojny 13-letniej w XV wieku, kiedy okazały się nie do zdobycia. Po II Pokoju Toruńskim zamek był siedzibą starostów nowskich. Podczas potopu i panowania pruskiego budowla znacznie ucierpiała, rozebrano mury, wieże, skrzydło boczne oraz zaplecze. W skrzydle głównym natomiast usunięto stropy i ściany, a powstałą w ten sposób halę konsekrowano w 1794 roku jako ewangelicki zbór. Po 1844 roku zamek pełnił funkcje gospodarcze, później wiele lat był remizą nowskiej OSP.

W II połowie XX wieku zamek w Nowem odrestaurowano i przeznaczono na obiekt kulturalny, od 1992 roku siedzibę ma tutaj Centrum Kultury "Zamek". Dziś nowski zamek nie przypomina zbytnio gotyckiej warowni.

Zamek - Centrum Kultury "Zamek"
pl. Zamkowy, Nowe
 

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 08:00–17:00
  • wtorek: 08:00–17:00
  • środa: 08:00–17:00
  • czwartek: 08:00–17:00
  • piątek: 08:00–17:00
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Noclegi w Nowem

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(3.8 głosów: 10)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024