Zamek Gniew

Zamek Gniew

(4.6 głosów: 85)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Gniew postawiony zgrabnie przez Krzyżaków w czasach średniowiecza, na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach blisko 50 metrów pięknie prezentuje się dziś w niezwykle malowniczej scenerii Gniewu, usytuowany na wzgórzu ponad Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. Wraz z kompleksem zabudowań stanowi wyjątkowy mariaż pięknych wnętrz i atmosfery rycerskich biesiad. Malownicze, wręcz sielskie widoki sprawiają, że pobyt w Gniewie pozostawia w każdej duszy niezapomniane wrażenia. Ten piękny obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich północnej Polski.

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Historia zamku Gniew

Piękny zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły. Zbudowana została przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 osada Gniew otrzymała prawa miejskie i od tamtej pory była siedzibą komturów krzyżackich, zaś w czasach polskich stała się siedzibą starostów. Wśród nich najbardziej znany i znakomity to Jan III Sobieski. Po różnych dziejowych zawieruchach, zamek był wielokrotnie odbudowywany, ostatni raz spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. Po tym wydarzeniu zamek zyskał status trwałej ruiny, dopiero znacznie później rozpoczęła się odbudowa twierdzy, która praktycznie zakończyła się całkiem niedawno.Zamek Gniew - kaplica
Zamek Gniew - kaplica
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Zwiedzanie zamku i imprezy historyczne

Obecnie na zamku w Gniewie stacjonuje Chorągiew Husarska, Żółty Regiment Piechoty Gustavusa II Adolphusa, działa schola oraz różne stowarzyszenia miłośników historii, zajmujące się dawnym rzemiosłem i ożywianiem miejsc historycznych. Od 1992 roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie. Nic więc dziwnego, że gniewski zamek uznawany jest za jeden z głównych ośrodków odtwórstwa historycznego i krzewienia tradycji średniowiecznych w Polsce. W sierpniu Gniew staje się na kilka dni areną festiwalu historycznego Vivat Vasa z głównym widowiskiem batalistycznym "Bitwa pod Gniewem 1626".

A zwiedzanie zamku? To jest poprowadzone w niezwykle ciekawej formule - historyzującej, ale przy tym lekkiej i zabawnej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - takie powitanie czeka na Ciebie na zamku w Gniewie na Kociewiu. Czemu Cię to dziwi, wszak to dawny klasztor! Odwiedzisz tu kaplicę, ale i salę tortur i zbrojownię. Usłyszysz niejedną legendę wędrując po zamkowych zakamarkach, szczególnie mrożą krew w żyłach te podczas nocnego zwiedzania 🙂 Z murów zamku zobaczysz zaś zrewitalizowany rynek z gniewskim ratuszem oraz okazały, gotycki kościół Św. Mikołaja w jednym z naroży placu.

Zamek Gniew sala tortur
Zamek Gniew sala tortur
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Hotel Zamek Gniew

Dziś warownia wraz z powstałym wokół kompleksem mieści luksusowy hotel liczący 250 miejsc noclegowych, wkomponowanych w Królewskie Wzgórze Zamkowe. Hotel Rycerski, Pałac Marysieńki, Zamek Królewski oraz towarzyszące jej Spa, restauracja i kawiarnia tworzą okazję do relaksu w niezwykłej atmosferze. W ofercie Hotelu są też Królewskie Wesela i eventy. Kompleks oferuje niezapomniany wypoczynek, a doceni go każdy, kto choć raz przybył tu na śniadanie!

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew - restauracja
Zamek Gniew - restauracja
Gniew hotel na zamku
Gniew hotel na zamku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Hotel czynny jest przez cały rok i całą dobę
Zamek udostępniony jest też do zwiedzania, w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia, z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie nocne, z latarenką w ręku
Zwiedzanie ma bardzo fajną, lekką i ciekawą formułę
Trasa zwiedzania nie jest przystosowana do wózków
Aktualne godziny zwiedzanie i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.zamek-gniew.pl

Adres

Zamek Gniew - Hotel i Muzeum Zamkowe
ul. Zamkowa 3, Gniew
tel. 58/ 535-25-37

GPS: 53°50'5N, 18°49'38E

Gniew noclegi

Gniew to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew nocne zwiedzanie
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew śniadanie hotelowe
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek w Gniewie- na przyzamczu, Danusia
Gniew prywatna kolekcja
Gniew prywatna kolekcja
Gniew Warmia
Perełka
gotyckie zamki wstęp płatny udostępnione wiek XIII zamki Krzyżackie turnieje rycerskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Byliśmy tutaj lata temu i kupiliśmy tutaj nasze "Gniewne" kufle 🙂 Dlatego go bardzo mile wspominam. Bardzo ładnie utrzymane obejście.
Anna Piernikarczyk
Bardzo ciekawe miejsce, zamek nie jest tak autentyczny i poważny jak np. zamek w Malborku, ale niesie inne ciekawostki, polecam zwiedzanie, również nocne, zabawne i straszne zarazem 🙂
Marcin Cinek

Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022