Zamek Gniew na Szlaku Zamków Gotyckich. Historia, zwiedzanie, hotel

Zamek Gniew
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Zamek Gniew postawiony zgrabnie przez Krzyżaków w czasach średniowiecza, na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach blisko 50 metrów pięknie prezentuje się dziś w niezwykle malowniczej scenerii Gniewu, usytuowany na wzgórzu ponad Wisłą, gdzie spotyka się ona z rzeką Wierzycą. Wraz z kompleksem zabudowań stanowi wyjątkowy mariaż pięknych wnętrz i atmosfery rycerskich biesiad. Malownicze, wręcz sielskie widoki sprawiają, że pobyt w Gniewie pozostawia w każdej duszy niezapomniane wrażenia. Ten piękny obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich północnej Polski.

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Historia zamku Gniew

Piękny zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego powstała na lewym brzegu Wisły. Zbudowana została przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku, wkrótce po tym, jak w 1297 osada Gniew otrzymała prawa miejskie i od tamtej pory była siedzibą komturów krzyżackich, zaś w czasach polskich stała się siedzibą starostów

Wśród nich najbardziej znany i znakomity to Jan III Sobieski. Po różnych dziejowych zawieruchach, zamek był wielokrotnie odbudowywany, ostatni raz spłonął w Wielkim Pożarze w 1921 roku. Po tym wydarzeniu zamek zyskał status trwałej ruiny, dopiero znacznie później rozpoczęła się odbudowa twierdzy, która praktycznie zakończyła się całkiem niedawno.

Zamek Gniew - kaplica
Zamek Gniew - kaplica
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Zwiedzanie zamku Gniew

Zwiedzanie warowni jest poprowadzone w niezwykle ciekawej formule - historyzującej, ale przy tym lekkiej i zabawnej. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus - takie powitanie czeka na Ciebie na zamku w Gniewie na Kociewiu. Czemu Cię to dziwi, wszak to dawny klasztor! Odwiedzisz tu kaplicę, ale i salę tortur i zbrojownię. Usłyszysz niejedną legendę wędrując po zamkowych zakamarkach.

Szczególnie mrożą krew w żyłach te podczas nocnego zwiedzania. Ale i wówczas poczucie humoru nie opuszcza przewodnika. My również bawiliśmy się doskonale. Z krużganków zamku zobaczysz piękne widoki  na 4 strony świata. Jeden z korytarzy oferuje widok na zrewitalizowany rynek z gniewskim ratuszem oraz okazały, gotycki kościół Św. Mikołaja w jednym z naroży placu.

Zamek Gniew sala tortur
Zamek Gniew sala tortur
Zamek Gniew
Zamek Gniew

Imprezy na zamku Gniew

Obecnie na zamku w Gniewie stacjonuje Chorągiew Husarska, Żółty Regiment Piechoty Gustavusa II Adolphusa, działa schola oraz różne stowarzyszenia miłośników historii, zajmujące się dawnym rzemiosłem i ożywianiem miejsc historycznych. Od 1992 roku na zamku organizowane są spektakle, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie

Nic więc dziwnego, że gniewski zamek uznawany jest za jeden z głównych ośrodków odtwórstwa historycznego i krzewienia tradycji średniowiecznych w Polsce. W sierpniu Gniew staje się na kilka dni areną festiwalu historycznego Vivat Vasa z głównym widowiskiem batalistycznym "Bitwa pod Gniewem 1626".

Gniew prywatna kolekcja
Gniew prywatna kolekcja

Nasze filmy z zamkiem

Zapraszamy na nasze filmy w którym opowiadamy o pięknej warowni w Gniewie.

Noclegi w Gniewie - Hotel Zamek Gniew

Dziś warownia wraz z powstałym wokół kompleksem mieści luksusowy hotel liczący 250 miejsc noclegowych, wkomponowanych w Królewskie Wzgórze Zamkowe. Hotel Rycerski, Pałac Marysieńki, Zamek Królewski oraz towarzyszące jej Spa, restauracja i kawiarnia tworzą okazję do relaksu w niezwykłej atmosferze. W ofercie Hotelu są też Królewskie Wesela i eventy. Kompleks oferuje niezapomniany wypoczynek, a doceni go każdy, kto choć raz przybył tu na śniadanie. Jeszcze bardziej Twoich zmysłów dotkną obiadokolacje. Te są nieziemsko dobre i podobnież wyglądają!

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew - restauracja
Zamek Gniew - restauracja
Gniew hotel na zamku
Gniew hotel na zamku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Informacje praktyczne

Hotel czynny jest przez cały rok i całą dobę
Zamek udostępniony jest też do zwiedzania, w wyznaczonych godzinach w ciągu dnia, z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie nocne
Zwiedzanie ma bardzo fajną, lekką i ciekawą formułę
Trasa zwiedzania nie jest przystosowana do wózków
Aktualne godziny zwiedzanie i ceny biletów znajdziesz na stronie: www.zamek-gniew.pl

Zamek Gniew - Hotel i Muzeum Zamkowe
ul. Zamkowa 3, Gniew
tel. 58/ 535-25-37

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew nocne zwiedzanie
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek Gniew śniadanie hotelowe
Zamek Gniew
Zamek Gniew
Zamek w Gniewie- na przyzamczu
Gniew prywatna kolekcja
(4.6 głosów: 87)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 87)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Al
Gniew jest piękny! Dodatkowa atrakcją to turnieje rycerskie i bitwa pod Gniewem Vivat Vasa!! Ogromnie polecam!
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Byliśmy tutaj lata temu i kupiliśmy tutaj nasze "Gniewne" kufle 🙂 Dlatego go bardzo mile wspominam. Bardzo ładnie utrzymane obejście.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo ciekawe miejsce, zamek nie jest tak autentyczny i poważny jak np. zamek w Malborku, ale niesie inne ciekawostki, polecam zwiedzanie, również nocne, zabawne i straszne zarazem 🙂
Avatar użytkownika Marcin Cinek
Marcin Cinek

Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024