Pelplin Kościół Wniebowzięcia NMP

Katedra w Pelplinie

(4.6 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bazylika w Pelplinie to najcenniejszy zabytek miasta, zaliczany do najpiękniejszych i największych dzieł gotyku ceglanego w Polsce. Świątynia kryje przepiękny Ołtarz Główny z relikwiami Świętych - największy w tej części Europy, barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczne rzeźby dębowe.

Budowlę stojącą nad Wierzycą wznieśli na planie krzyża Cystersi na przestrzeni wieków XIII-XVI. Od strony południowej do kościoła przylegał klasztor zbudowany wokół czworobocznego wirydarza. Dlatego katedra leży na Szlaku Cysterskim.

Pelplin
Pelplin


Po przeniesieniu stolicy diecezji chełmińskiej do Pelplina, cysterska świątynia została katedrą. Pod koniec XIX wieku przeprowadzono jej regotyzację - zdjęto tynk z filarów i usunięto resztki polichromii o motywach roślinnych, zlikwidowano też kaplicę Kosów, umieszczając w tym miejscu kaplicę Najświętszego Sakramentu z neogotyckim ołtarzem - tryptykiem Najświętszego Serca Jezusowego. W czasie II wojny światowej katedra była zamknięta, a od 1965 roku kościół nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.

Kościół Wniebowzięcia NMP to trójnawowa, jedenastoprzęsłowa bazylika, przecięta w połowie dwunawowym halowym transeptem. Regularność rzutu budowli oraz detale architektoniczne zdradzają warsztat budowlany świetnej klasy. Świątynia może poszczycić się pięknymi sklepieniami powstałymi etapami. Najwcześniejsze są gwiaździste, najpóźniejsze zaś sieciowe i kryształowe z połowy XVI wieku.

Pelplin Bazylika
Pelplin Bazylika

W świątyni znajduje się aż kilkadziesiąt ołtarzy, z których największy i najwspanialszy jest Ołtarz Główny z relikwiarzem zawierającym relikwie m.in. Św. Pawła, Maurycego, Jerzego, Barbary, Błażeja i 40 męczenników. Relikwiarz ten otwierany jest raz w roku w Uroczystość Wszystkich Świętych czyli 1 listopada.

Z cennego oryginalnego wyposażenia warto wymienić też stalle z połowy XV wieku, wspaniałe barokowe organy i ambonę. Resztę dowiedzieć można się od przewodnika podczas zwiedzania świątyni.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Pl. Mariacki 2, Pelplin
tel. 58/ 536–15–64

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
Muzeum Diecezjalne
Plac Tumski 1, Pelplin
tel. 58/ 536-19-49
(naprzeciw głównego wejścia do Katedry)
http://muzeum.pelplin.diecezja.org
Bilety: Muzeum lub Katedra: normalny 8 zł, ulgowy - 6 zł (emeryci), 4 zł (dzieci), Muzeum i Katedra: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł i 6 zł

Pelplin noclegi

Pelplin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pelplin
Ważna
kościoły bazyliki katedry
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023