Pelplin Kościół Wniebowzięcia NMP

Katedra w Pelplinie

(4.6 głosów: 28)

Bazylika w Pelplinie to najcenniejszy zabytek miasta, zaliczany do najpiękniejszych i największych dzieł gotyku ceglanego w Polsce. Świątynia kryje przepiękny Ołtarz Główny z relikwiami Świętych - największy w tej części Europy, barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczne rzeźby dębowe.Budowlę stojącą nad Wierzycą wznieśli na planie krzyża Cystersi na przestrzeni wieków XIII-XVI. Od strony południowej do kościoła przylegał klasztor zbudowany wokół czworobocznego wirydarza. Dlatego katedra leży na Szlaku Cysterskim.

Pelplin
Pelplin

Po przeniesieniu stolicy diecezji chełmińskiej do Pelplina, cysterska świątynia została katedrą. Pod koniec XIX wieku przeprowadzono jej regotyzację - zdjęto tynk z filarów i usunięto resztki polichromii o motywach roślinnych, zlikwidowano też kaplicę Kosów, umieszczając w tym miejscu kaplicę Najświętszego Sakramentu z neogotyckim ołtarzem - tryptykiem Najświętszego Serca Jezusowego. W czasie II wojny światowej katedra była zamknięta, a od 1965 roku kościół nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.Kościół Wniebowzięcia NMP to trójnawowa, jedenastoprzęsłowa bazylika, przecięta w połowie dwunawowym halowym transeptem. Regularność rzutu budowli oraz detale architektoniczne zdradzają warsztat budowlany świetnej klasy. Świątynia może poszczycić się pięknymi sklepieniami powstałymi etapami. Najwcześniejsze są gwiaździste, najpóźniejsze zaś sieciowe i kryształowe z połowy XVI wieku.

Pelplin Bazylika
Pelplin Bazylika

W świątyni znajduje się aż kilkadziesiąt ołtarzy, z których największy i najwspanialszy jest Ołtarz Główny z relikwiarzem zawierającym relikwie m.in. Św. Pawła, Maurycego, Jerzego, Barbary, Błażeja i 40 męczenników. Relikwiarz ten otwierany jest raz w roku w Uroczystość Wszystkich Świętych czyli 1 listopada.Z cennego oryginalnego wyposażenia warto wymienić też stalle z połowy XV wieku, wspaniałe barokowe organy i ambonę. Resztę dowiedzieć można się od przewodnika podczas zwiedzania świątyni.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Pl. Mariacki 2, Pelplin
tel. 58/ 536–15–64

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
Muzeum Diecezjalne
Plac Tumski 1, Pelplin
tel. 58/ 536-19-49
(naprzeciw głównego wejścia do Katedry)
http://muzeum.pelplin.diecezja.org
Bilety: Muzeum lub Katedra: normalny 8 zł, ulgowy - 6 zł (emeryci), 4 zł (dzieci), Muzeum i Katedra: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł i 6 zł

Pelplin noclegi

Pelplin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pelplin
Kościoły i obiekty sakralne
Ważna
kościoły bazyliki katedry
53°55'39N, 18°41'41E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021