Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Bazylika w Pelplinie to najcenniejszy zabytek miasta, zaliczany do najpiękniejszych i największych dzieł gotyku ceglanego w Polsce. Świątynia kryje przepiękny Ołtarz Główny z relikwiami Świętych - największy w tej części Europy, barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczne rzeźby dębowe.Budowlę stojącą nad Wierzycą wznieśli na planie krzyża Cystersi na przestrzeni wieków XIII-XVI. Od strony południowej do kościoła przylegał klasztor zbudowany wokół czworobocznego wirydarza. Dlatego katedra leży na Szlaku Cysterskim.

Pelplin
Pelplin

Po przeniesieniu stolicy diecezji chełmińskiej do Pelplina, cysterska świątynia została katedrą. Pod koniec XIX wieku przeprowadzono jej regotyzację - zdjęto tynk z filarów i usunięto resztki polichromii o motywach roślinnych, zlikwidowano też kaplicę Kosów, umieszczając w tym miejscu kaplicę Najświętszego Sakramentu z neogotyckim ołtarzem - tryptykiem Najświętszego Serca Jezusowego. W czasie II wojny światowej katedra była zamknięta, a od 1965 roku kościół nosi tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża Pawła VI.

Kościół Wniebowzięcia NMP to trójnawowa, jedenastoprzęsłowa bazylika, przecięta w połowie dwunawowym halowym transeptem. Regularność rzutu budowli oraz detale architektoniczne zdradzają warsztat budowlany świetnej klasy. Świątynia może poszczycić się pięknymi sklepieniami powstałymi etapami. Najwcześniejsze są gwiaździste, najpóźniejsze zaś sieciowe i kryształowe z połowy XVI wieku.

Pelplin Bazylika
Pelplin Bazylika


W świątyni znajduje się aż kilkadziesiąt ołtarzy, z których największy i najwspanialszy jest Ołtarz Główny z relikwiarzem zawierającym relikwie m.in. Św. Pawła, Maurycego, Jerzego, Barbary, Błażeja i 40 męczenników. Relikwiarz ten otwierany jest raz w roku w Uroczystość Wszystkich Świętych czyli 1 listopada.

Z cennego oryginalnego wyposażenia warto wymienić też stalle z połowy XV wieku, wspaniałe barokowe organy i ambonę. Resztę dowiedzieć można się od przewodnika podczas zwiedzania świątyni.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Pl. Mariacki 2, Pelplin
tel. 58/ 536–15–64

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej
Muzeum Diecezjalne
Plac Tumski 1, Pelplin
tel. 58/ 536-19-49
(naprzeciw głównego wejścia do Katedry)
http://muzeum.pelplin.diecezja.org
Bilety: Muzeum lub Katedra: normalny 8 zł, ulgowy - 6 zł (emeryci), 4 zł (dzieci), Muzeum i Katedra: normalny 12 zł, ulgowy 9 zł i 6 zł

Pelplin noclegi

Pelplin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020