Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Kwidzynie. Największa latryna na świecie

Aktualizacja: 2024-06-14
Zamek Kwidzyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Zamek w Kwidzynie to bardzo charakterystyczna warownia gotycka, zachowana w centrum tej ciekawej miejscowości na Pomorzu, a dokładniej na Żuławach. To Zamek Kapituły Pomezańskiej - wspaniały zespół katedralno-zamkowy - niezwykle cenny, stojący tu od XIV wieku. Wzorowany na krzyżackich zamkach, powstał w latach 1320-40. To jeden z piękniejszych obiektów Szlaku Zamków Gotyckich w północnej Polsce. Pierwotnie był czteroskrzydłowy, na rzucie zbliżonym do kwadratu.

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

Zamek w Kwidzynie z największą latryną na świecie

To, co wyróżnia zamek w Kwidzynie wśród innych zamków tego Szlaku, to charakterystyczna, największa na świecie latryna! Gdanisko, bo o nim mowa, to wieża sanitarna i obronna zarazem, pochodzi z 1384 roku i ma tutaj 25 metrów wysokości. Połączona jest z resztą zamku ostrołukowym pomostem wspartym na pięciu ceglanych filarach, pod którym całe średniowiecze płynął strumień odprowadzający wszystko, co trzeba. Kryty pomost prowadzący z gdaniska do zamku na wysokości pierwszego piętra, ma długość 54 metry i kryje ciekawą wystawę etnograficzną ze skarbami materialnymi Dolnego Powiśla. Mówi ona o mennonitach - niderlandzkim ludzie, który osiadł na Żuławach już w XVI wieku i był współgospodarzem tej ziemi aż do zakończenia II wojny światowej. Bardzo pracowici, przyczynili się do powstania tu specyficznego krajobrazu - architektonicznego i kulturowego.

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

Zamek kapituły, nie Krzyżaków

Ciekawostką Kwidzyna jest również fakt, że zamek ten nie był krzyżacki. 1/3 ziem zdobytych przez zakon miała należeć do kościoła i tak powstało biskupstwo i kapituła pomezańska z siedzibą w Kwidzynie. Do warowni biskupa, budowanej przez całe XIV stulecie przylega bezpośrednio katedra, co miało znaczenie obronne, ale też było po prostu wygodne.

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

Zwiedzanie zamku w Kwidzynie

Dzisiaj cały unikatowy kompleks architektoniczny w Kwidzynie, niewiele zniszczony podczas II wojny światowej, jest w pełni dostępny dla turystów. Prawdziwą ozdobą zamku jest dziedziniec z dwukondygnacyjnym krużgankiem arkadowym. Ze względu na świetną akustykę tego miejsca, latem odbywają się tu różne imprezy kulturalne. Od wielu już lat na zamku w Kwidzynie mieści się Muzeum Zamkowe z wystawami historycznymi i przyrodniczymi. Bardzo klimatyczne są piwnice zamkowe, które również zwiedza się na turystycznej trasie Muzeum. Stoi tu skrzynia, w której siedział Jurand podczas kręcenia "Krzyżaków", trasa zwiedzania obejmuje oczywiście także gdanisko.

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

 

Wystawy i wnętrza w Muzeum Zamkowym

Poniżej przedstawiamy wystawy i ekspozycje, które możesz zwiedzać w ramach Muzeum

  • Przyziemie skrzydła wschodniego - oryginalna, północna partia wnętrza z krzyżowym sklepieniem, znajduje się tu jedyny zachowany w zamku ceglany piec średniowiecznego systemu grzewczego
  • Krużganki - zachowane średniowieczne krużganki - północny i zachodni
  • Refektarz Zimowy - Ekspozycja sztuki i rzemiosła
  • Kaplica
  • Mieszkanie Prepozyta
  • Wieża Studzienna
  • Sala wystaw czasowych
  • Gdanisko - Ekspozycja etnograficzna - charakterystyczny element architektury zamku - wieża obronna i sanitarna o wysokości 25 metrów
  • Drugie piętro zamku - Wystawa przyrodnicza
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

 

Katedra w Kwidzynie

Równie wspaniała jak zamek jest katedra pochodząca z lat 1310-60. Jest to pseudobazylika, podobnie jak zamek murowana z cegły o układzie gotyckim. Patronem katedry jest Św. Jan Ewangelista, którego wizerunek widnieje na obrazie mozaikowym z 1380 roku wiszącym ponad kruchtą. Przy świątyni zachowała się cela, w której wg tradycji ostatni rok życia spędziła błogosławiona Dorota z Mątowów. W katedrze mieści się też krypta wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego.

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn

Nasz film o zamkach gotyckich

Tę piękną warownię zwiedzaliśmy niejednokrotnie, dlatego zapraszamy na nasz film, w której ona występuje!

Zamek w Kwidzynie na naszym Instagramie

Post o kwidzyńskim zamku na naszym profilu na Instagramie rozszedł się rewelacyjnie, co na pewno dowodzi, że jest jedną z ulubionych twierdz na Szlaku Zamków Gotyckich. Ilość komentarzy jest imponująca, zobaczcie sami

Pobliskie warownie Szlaku Zamków Gotyckich

Warownia znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich, dlatego warto zwiedzić również inne jego atrakcje. Najbliżej położonym jest Zamek w Gniewie, a nieco dalej Zamek w Sztumie i perła całego szlaku - Zamek w Malborku. Wszystkie one zasługują na Twoją uwagę.

Informacje praktyczne

Zamek czynny jest codziennie prócz poniedziałków
Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów na zamku dostępne są tutaj: http://zamek.kwidzyn.pl
Katedra otwarta jest codziennie w godzinach 9.00-17.00, aktualne informacje dostępne są tutaj: 
https://www.facebook.com/katedrawKwidzynie/
Parking: bezpłatny

Zamek - Muzeum w Kwidzynie
Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
ul. Katedralna 1, Kwidzyn
Zamek: tel. 55/ 646-37-80
Katedra dostępna jest za osobnym biletem, dostępnym w kasie obok wejścia do świątyni
tel. 55/ 273-21-21

Noclegi w Kwidzynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Zamek Kwidzyn
Kwidzyn zamek
Kwidzyn
(4.5 głosów: 57)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 57)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Jeden z ulubionych zamków. Nietypowy z powodu Gdaniska (latryny 🙂 ) i przyklejonej katedry. Polecam!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Bardzo ciekawy zamek, unikatowy, inny niż pozostałe obiekty Szlaku Zamków Gotyckich, dostępny dla turystów i dość zaciszny
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024