Kwidzyn atrakcje. Zamek z największą latryną na świecie i katedrą

Aktualizacja: 2024-06-23
Kwidzyn
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kwidzyn to historyczna stolica Pomezanii i zarazem ciekawe miasto na Dolnym Powiślu. To tutaj w XIII wieku biskupi pomezańscy zbudowali potężny zamek, do którego później dostawili równie potężną katedrę. Dziś wspaniały, ceglany kompleks zachwyca turystów i szczyci się największą latryną na świecie, czyli gdaniskiem, do którego widzie ganek o długości ponad 50 metrów!

Atrakcje w Kwidzynie

Miasto poszczycić może się ładną zabudową i ciekawymi miejscami, jednak szczególnie warto zobaczyć piękny zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie, z czasów średniowiecza. Te gotyckie budowle leżą na Szlaku Zamków Gotyckich. Przepływająca przez Kwidzyn malownicza Liwa oraz pobliska królowa polskich rzek, Wisła, jak również okoliczne jeziora z kąpieliskami, np. Jezioro Dzierzgoń stanowią unikalne atrakcje turystyczne. Zobacz najlepsze atrakcje Kwidzyna!

Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie

Jak już wspomniałam, potężny, gotycki zamek z cegły zbudowano tu w XIII wieku. Co ciekawe nie należał do krzyżaków, a do biskupów pomezańskich. Dlatego wkrótce dostawiono do niego ogromną katedrę. To unikalne rozwiązanie, którego nie znajdziesz w innych zamkach regionu. Wspomniałam też o największym wychodku na świecie. Gdanisko w Kwidzynie oddziela od zamku ganek o długości ponad 50 metrów. Nieczystości z niego dawniej spadały wprost do rzeki płynącej w dole. Dziś biegnie tu droga, a ganek wykorzystano na interesującą wystawę o mennonitach. Pozostałe fragmenty zamku kapituły również są udostępnione do zwiedzania.
Adres: ul. Katedralna 1

Kwidzyn
Kwidzyn
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie
Kwidzyn
Kwidzyn

Katedra w Kwidzynie

Świątynię zwiedza się też odpłatnie, ale w ramach osobnego biletu, który nabyć trzeba w kasie położonej niedaleko wejścia do świątyni. Nie od strony zamku, a po przeciwnej stronie. Do wnętrz katedry Św. Jana Ewangelisty dostaniesz się tylko z przewodnikiem, który z wielką pasją opowiada o tym miejscu i jego historii. Zobaczysz tu Kryptę Wielkich Mistrzów zakonu krzyżackiego, która została odkryta w 2008 roku. 

Co prawda szukano wtedy innego grobu, a mianowicie błogosławionej Doroty z Mątowów. Ta katolicka stygmatyczka zmarła w Kwidzynie jako pustelnica. Istnieje wersja, że została zamurowana w wieży kościelnej, jednak nie znajduje to potwierdzenia w źródłach. Dokończyła swojego życia w skromnej pustelni, ale najpewniej poza katedrą. Była czczona przez króla Władysława Jagiełłę, ale od XVII wieku bezskutecznie poszukuje się jej szczątków.

Katedra słynie też z przepięknych fresków, które tworzą swoistą Biblię Ubogich. Nieczytelni mieszkańcy, dzięki zdobieniom, mogli poznawać prawdy wiary. Obrazy miejscami są dosłowne, w innych fragmentach zaś symboliczne. Podobną obrazkową biblię widzieliśmy w maleńkich Małujowicach pod Brzegiem.
Adres: ul. Katedralna

Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Kwidzyn
Kwidzyn
Katedra i krypta
Katedra i krypta
Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie
Kwidzyn
Kwidzyn

 

Rynek w Kwidzynie

To skromny plac, na którym uwagę przykuwa praktycznie jedynie fragment starej wieży ratusza. Ale w obrazie placu dominuje już bryła zespołu zamkowo-katedralnego.

Kwidzyn
Kwidzyn

Kompleks Miłosna w Kwidzynie

Miłosna to kompleks dawnej stadniny królewskiej, słynącej ze stad ogierów, zbudowany w latach 1907-10. Obejmuje zabytkowe stajnie, zabytkową ujeżdżalnię dla koni i nowo wybudowaną ujeżdżalnię Osada Miłosna. Tradycje hodowania koni w Kwidzynie sięgają jeszcze XVIII wieku, choć początkowo robiono to w pobliżu zamku. Później stado przeniesiono tutaj, gdzie więcej było dostępnych terenów zielonych. Warto tu przyjechać z dziećmi, bo nie tylko konie umilają tutejszy spacer, ale również inne zwierzęta w ramach mini zoo, które jest dostępne bezpłatnie. Na miejscu czeka też restauracja.
Adres: Miłosna

Miłosna
Miłosna
Miłosna arboretum
Miłosna arboretum

Ogród dendrologiczny Miłosna

Obok stajni dostępne jest też inne przyjemne miejsce spacerowe. To ogród dendrologiczny i arboretum Miłosna. Poza kwietnymi łąkami, mnogością kwiatów i starymi drzewami, czekają tu również przygotowane miejsca piknikowe.
Adres: Miłosna

Miłosna
Miłosna

Nasz film o Kwidzynie

Zachęcam do zobaczenia naszego filmu o majestatycznym zamku, tajemniczej katedrze i miłosnym zakątku.

Historia Kwidzyna

Kwidzyn to historyczna stolica Pomezanii. Już w 1233 roku zakon krzyżacki lokował na wyspie wiślanej swą pierwszą bazę na obszarze Pomezanii, a lokowane na prawie chełmińskim miasto najprawdopodobniej w 1234 roku zostało przeniesione na skraj wysoczyzny Pojezierza Iławskiego. Od połowy XIII wieku miasto należało do biskupów pomezańskich, a później było siedzibą kapituły biskupstwa. Zbudowano tu wówczas potężny zamek, do którego później dobudowano katedrę.

Katedra w Kwidzynie
Katedra w Kwidzynie

Lokalizacja Kwidzyna

Ta interesująca miejscowość położona jest w północnej Polsce, na Dolnym Powiślu, w województwie pomorskim. Zlokalizowana przy trasie nr 55, pomiędzy Malborkiem i Grudziądzem, stanowi ciekawy łącznik między miejscowościami z gotyckimi warowniami.

Kwidzyn
Kwidzyn

Inne warownie Szlaku Zamków Gotyckich

Warto przybyć na kwidzyński zamek, gdyż leży w sercu krainy zamków krzyżackich. Blisko stąd do Gniewu, Rogoźna, zamku w Sztumie, a nawet perły Szlaku, czyli średniowiecznego zamku w Malborku.

Zamek w Malborku
Zamek w Malborku

Noclegi w Kwidzynie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Zamek w Kwidzynie
Kwidzyn
Katedra w Kwidzynie
Kwidzyn
Kwidzyn
(4.4 głosów: 60)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 60)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024