50°51'39" N
17°28'0" W
Opolskie
2016-03-23 00:00:00
Brzeg, Anna Piernikarczyk
Zamek w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Ratusz w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Ratusz w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Ratusz w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Fasada w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Zamek w Brzegu - słynna fasada, Anna Piernikarczyk
Brzeg, Anna Piernikarczyk
Brzeg zamek, Anna Piernikarczyk
Brzeg, Anna Piernikarczyk
Brzeg Rynek, Anna Piernikarczyk
Brzeg Rynek, Anna Piernikarczyk
Ratusz w Brzegu, Anna Piernikarczyk
Brzeg Kościół Podwyższenia Krzyża, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia Brzegu (37)

Brzeg to piękne historyczne miasto leżące nad Odrą, w województwie opolskim, około 50 km na północny zachód od stolicy regionu Opola, przy trasie nr 94.Historia Brzegu

Brzeg powstał na historycznym szlaku Via Regia, łączącym wschód z zachodem. Najpierw powstały tu 3 osady, zaś prawa miejskie Brzeg otrzymał w 1248 roku. Od początku XIV wieku miasto stanowiło stolicę księstwa piastowskiego, będącą jednym z głównych ośrodków handlowych i oświatowych na Śląsku.

Zabytki w Brzegu

Dziś to niewielkie ale urocze miasteczko o bogatej historii może poszczycić się kilkoma cennymi zabytkami. Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, np. barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy gotycki kościół Św. Mikołaja - jedna z najwyższych gotyckich śląskich świątyń oraz ciekawy renesansowy Ratusz na zacisznym Rynku. Są też malownicze parki.

Ale niewątpliwie tym najważniejszym i najwspanialszym obiektem w Brzegu jest piastowski zamek położony nad Odrą w otoczeniu starodrzewu. Jest to historyczna siedziba książąt brzeskich, przekształcona w stylu renesansowym z gotyckiego zamku warownego.Tutejsze krużganki przywodzą na myśl krakowski zamek, dlatego też tutejszy zamek piastowski bywa nazywany Śląskim Wawelem.

Poza krużgankami uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada budynku bramnego - prawdziwa perła architektoniczna na miarę Europy Środkowej. W zamku siedzibę ma Muzeum Piastów Śląskich. Zamek otacza od strony rzeki Park Nadodrzański z Bramą Odrzańską.

Oficjalna strona Brzegu

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2015-06-04 13:47:27

Mieszkam teraz w Brzegu. Zawsze miasteczko te wydawało mi się niezbyt ciekawe. Kiedy jednak tu zamieszkałam okazało się że jest tu całkiem nieźle. Głównie architektura i zabytki. Minusem jest zaniedbanie przez władze miasta ulic, chodników. Niektóre ulice bywają obskurne. Jednak mimo to warto odwiedzić ten zakątek.

Brzeg to ladfne historycze, piastowskie miasteczko ,

z malym Wawelem  i ladnym rynkiem

 

Polecam  Karol Barsolis

 

Turysta Kulturowy

Ostatnio edytowany: 2014-06-23 12:00

2014-04-07 12:02:23

ok

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: