Brzeg to piękne historyczne miasto leżące nad Odrą, w województwie opolskim, około 50 km na północny zachód od stolicy regionu Opola, przy trasie nr 94.
Historia Brzegu
Brzeg powstał na historycznym szlaku Via Regia, łączącym wschód z zachodem. Najpierw powstały tu 3 osady, zaś prawa miejskie Brzeg otrzymał w 1248 roku. Od początku XIV wieku miasto stanowiło stolicę księstwa piastowskiego, będącą jednym z głównych ośrodków handlowych i oświatowych na Śląsku.

Zabytki w Brzegu
Dziś to niewielkie ale urocze miasteczko o bogatej historii może poszczycić się kilkoma cennymi zabytkami. Odnajdziesz tu monumentalne świątynie, np. barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy gotycki kościół Św. Mikołaja - jedna z najwyższych gotyckich śląskich świątyń oraz ciekawy renesansowy Ratusz na zacisznym Rynku. Są też malownicze parki.
Ale niewątpliwie tym najważniejszym i najwspanialszym obiektem w Brzegu jest piastowski zamek położony nad Odrą w otoczeniu starodrzewu. Jest to historyczna siedziba książąt brzeskich, przekształcona w stylu renesansowym z gotyckiego zamku warownego.

Tutejsze krużganki przywodzą na myśl krakowski zamek, dlatego też tutejszy zamek piastowski bywa nazywany Śląskim Wawelem.
Poza krużgankami uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada budynku bramnego - prawdziwa perła architektoniczna na miarę Europy Środkowej. W zamku siedzibę ma Muzeum Piastów Śląskich. Zamek otacza od strony rzeki Park Nadodrzański z Bramą Odrzańską.



Noclegi w Brzegu
Brzeg - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Brzegu
Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Brzegu, a potem Kościół w Małujowicach i Kościół Św. Mikołaja w Brzegu.






























