Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Zamek w Brzegu. Renesansowy zamek Piastów Śląskich. Cennik, zwiedzanie, historia Śląskiego Wawelu

Aktualizacja: 2023-09-24
Zamek w Brzegu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Zamek w Brzegu na Opolszczyźnie to niezwykle efektowny zamek książęcy, o renesansowym kształcie. Zwany jest Śląskim Wawelem, gdyż zrekonstruowane krużganki przywodzą na myśl te z Krakowa. Budowla, choć nie oparła się zniszczeniom wojennym, została pieczołowicie zrekonstruowana i dziś zachwyca turystów z całej Polski! Urocze krużganki, zdobna, niesłychanie piękna brama wjazdowa i ciekawe wystawy we wnętrzach to główne atuty zamku piastów śląskich w brzegu.

Zamek w Brzegu, krużganki
Zamek w Brzegu, krużganki
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

Renesansowa brama - perła Opolszczyzny

Brzeski zamek książąt śląskich to niezwykle cenny zabytek o interesującej architekturze. Jedyny tego typu na całej Opolszczyźnie. Dawna gotycka twierdza przebudowana została przez dynastię na renesansową rezydencję. Z zewnątrz największe wrażenie robi bogato zdobiona fasada budynku bramnego. Zdobią ją kamienne popiersia książąt piastowskich. Ufundował ją książę Jerzy II, którego posąg naturalnej wielkości możemy podziwiać na elewacji. Obok niego widnieje podobizna jego małżonki Barbary. Budynek bramny ze swą unikalną dekoracją rzeźbiarską to najznakomitszy zabytek renesansu w Europie Środkowej.

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu, fasada bramy
Zamek w Brzegu, fasada bramy

Zwiedzanie zamku w Brzegu

Dziedziniec zamku otoczony z trzech stron cudnymi krużgankami jest dostępny dla turystów bezpłatnie. We wnętrzach natomiast od 1945 roku mieści się Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, dostępne za biletami. Wystawy zwiedza się samodzielnie, można też wykupić usługę przewodnicką. 

Prezentowana jest tu historia miasta, ciekawe dzieje książąt oraz rzeźba i malarstwo śląskie. Szczerze polecamy Ci zwiedzanie zamku, bo ekspozycje są bogate i ciekawe.

W gotyckich piwnicach dostępna jest wystawa sarkofagów śląskich Piastów, przeniesionych z pobliskiej kaplicy zamkowej. Na wyższych kondygnacjach podziwiać można piękne obrazy, wraz z XVI-wieczną kolekcją włoskiego malarza Giovanniego Pinottiego.

Bardzo bogata, sakralna wystawa skrywa wiele perełek sztuki śląskiej, gromadząc dzieła od XV wieku. Przechodząc przez kolejne sale na najwyższym piętrze, można zobaczyć ogromny postęp, jaki dokonał się w sztuce przez kolejne stulecia. Gdy zwiedzaliśmy muzeum pierwszy raz przed laty, uświadomiliśmy sobie, że te często ogromne, barokowe rzeźby są wykonane z wielu kawałków drewna, przymocowanych do siebie. Uformowane i pomalowane, tworzą niezwykłą sztukę.

A czy wiesz, że po wojnie Śląsk włączono do Polski? Wtedy tysiące mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej zostało przesiedlonych na nowe tereny, również do Brzegu. I to ich pamięci poświęcona jest wystawa, na którą wchodzi się z dziedzińca siedziby Muzeum.

Zamek w Brzegu, wystawa w podziemiach
Zamek w Brzegu, wystawa w podziemiach
Zamek w Brzegu, podziemia
Zamek w Brzegu, podziemia
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu, wystawa sakralna
Zamek w Brzegu, wystawa sakralna
Zamek w Brzegu, wystawa o kresach
Zamek w Brzegu, wystawa o kresach

Kaplica zamkowa w Brzegu

Do zamku w Brzegu przylega kościół pw. Św. Jadwigi. Poddano go regotyzacji, to znaczy przywrócono i uwydatniono pierwotne cechy gotyckie świątyni. Dlatego dziś prezentuje się bardzo ciekawie. To największa nekropolia Piastów, bowiem w krypcie kaplicy pochowano co najmniej 43 przedstawicieli rodziny książęcej. Zachowały się tu cenne sarkofagi ze szczątkami władców legnicko-brzeskich. Kilka z nich można podziwiać na wystawie w Muzeum. Sam kościół nie należy do Muzeum i można ją oglądać podczas nabożeństw.

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce

oraz Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Historia zamku brzeskiego

Brzeg od czasów średniowiecza przez wiele lat był siedzibą księstwa legnicko-brzeskiego, rządzonego przez  najważniejszą linię śląskich Piastów. Wywodzili się oni od Władysława II Wygnańca.  To tutaj skończyła się historia Piastów, poprzez śmierć Jerzego IV Wilhelma pod koniec XVII wieku. Dożył zaledwie 15 lat. Uwielbiał polowania i zmarł na jednym z nich. Nie jednak w wyniku odniesionych ran, ale gorączki i ospy, którą zaraził się od miejscowej ludności. 

Był bardzo dobrze wykształcony, władał wieloma językami, również polskim. Trzeba bowiem pamiętać, że za jego czasów księstwo było lennikiem niemieckojęzycznego cesarstwa Habsburgów. Co ciekawe, jego ojciec, Chrystian, mocno przyjaźnił się z monarchami polskimi, a nawet starał się o elekcję na polskiego króla. Szlachta jednak go nie poparła. 

Wiele wystaw w zamkowych pomieszczeniach mówi o piastowskich korzeniach twierdzy. Zresztą i książęta brzescy chełpili się tym średniowiecznym pochodzeniem np. poprzez tworzenie drzew genealogicznych.

Gdy ostatni z męskiej linii piastowskiej zmarł, księstwo przestało istnieć. Wówczas rezydencja zaczęła podupadać. Bogate księgozbiory i zamkowe kolekcje uległy rozproszeniu. Opuszczony zamek został ostrzelany podczas I wojny śląskiej między Prusami i Austrią, 28 kwietnia 1741 roku. Kolejnych zniszczeń dokonała II wojna światowa. Po wojnie Śląsk włączono do Polski. We wnętrzach zorganizowano muzeum, a zamek zrekonstruowano.

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu, makieta
Zamek w Brzegu, makieta

Atrakcje w okolicy

W Parku Odrzańskim koło zamku odnaleźć można relikty znacznych kiedyś brzeskich obwarowań miejskich. Ostała się tu renesansowa Brama Odrzańska. Pochodzi z końca XVI wieku. Po drugiej stronie dawnej warowni zachwyca barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, a jeszcze dalej rynek z ciekawą zabudową i okazałym Ratuszem, udostępnionym bezpłatnie do zwiedzania po umówieniu się telefonicznym.

Dalej warto też zobaczyć gotycki kościół Św. Mikołaja oraz przejść się uroczym deptakiem, czyli ulicą Długą, gdzie stoi najstarszy dom mieszkalny w mieście. Poznaj lokalne zabytki, bo są tego warte!

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu z lotu ptaka
Zamek w Brzegu z lotu ptaka

Nasz film o Brzegu

Zapraszam również na nasz film o Brzegu. Piękne miasto 🙂

Informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-nd 10.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00)
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie
Program Kultura dostępna: bilety dla uczniów i studentów do 26. roku życia, po okazaniu legitymacji - 1 zł
Zwiedza się indywidualnie, można wykupić usługi przewodnika (774 019-105)
W środy wstęp wolny bez przewodnika
Z Kartą Dużej Rodziny każdy ma bilet w cenie: 12 zł
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: http://zamek.brzeg.pl/
Parking: bezpłatny
W zamku dostępne są pokoje gościnne

Zamek w Brzegu - Muzeum Piastów Śląskich
Plac Zamkowy 1, Brzeg
tel. 77/ 416-32-57

Noclegi w Brzegu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu, Muzeum
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
Zamek w Brzegu
(4.4 głosów: 63)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 63)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Cudna perełka, warto wejść na dziedziniec, ale i do Muzeum
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

Warto zwiedzić

Avatar użytkownika Karolina Snowarska
Karolina Snowarska

Jak ktoś lubi muzea to te warto zobaczyć

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024