Zamek w Dąbrowie

Zamek w Dąbrowie

(4.8 głosów: 6)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Dąbrowie to dawna posiadłość magnacka, wznosząca się na wzgórzu o wysokości 184 m n.p.m., w leżącej nieco na zachód od Opola Dąbrowie, datowanej na około 1300 rok. Dąbrowski zamek na Opolszczyźnie to jeden z najpiękniejszych obiektów w regionie, a jego prawdziwą wizytówką, zarówno w czasach historycznych, jak i obecnie, stały się oryginalne, skręcone kominy, niespotykane nigdzie indziej. To był ewenement w skali Europy i jest do dziś - element rozpoznawczy tego miejsca, choć więcej szczegółów zasługuje tu na uwagę. Obecnie renesansowy zamek w Dąbrowie, choć wymaga renowacji, robi spore wrażenie na turystach. Przez cały rok można wejść bezpłatnie na teren zabytkowego parku wokół zamku, a w sezonie turystycznym, w weekendy można też odwiedzić dziedziniec wewnętrzny, a nawet wnętrza zamku. Te są dość mocno zrujnowane, ale nadal zadziwia tu kilka pięknych elementów. Właścicielem zamku w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski, ale opiekuje się nim i udostępnia go turystyczne Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby". Czyni ono usilne starania o pozyskanie środków na remont zamku.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Historia zamku w Dąbrowie

Najprawdopodobniej początki zamku w formie wieży mieszkalnej sięgają czasów średniowiecza. Nie ma o tym konkretnych zapisków, ale potwierdzają to między innymi badania cegieł w murach zamkowych. Pewnym jest natomiast, że w XVII wieku osiadł tu możny, śląski ród von Mettich-Tschetschau. Historyczna tablica na zamku mówi o tym, że Joachim Mettich-Tschetschau wybudował renesansowe skrzydło z wieżą. Budowa trwała 2 lata, między 1615 a 1617 rokiem i po jej zakończeniu Joachim z dumą wprowadził się do swej nowej rezydencji. Zapisek ten jest swoistym potwierdzeniem istnienia tu wcześniej założenia obronnego, bowiem pojawia się w nim hasło "naprzeciw wału". Później dąbrowskim zamkiem władały inne rody, jak von Prittwitz, von Larisch, von Hatzfeld czy von Zigler-Klipphausen. Przedstawiciel tego ostatniego - Ludwik Henryk Wilhelm, podniósł zamek w Dąbrowie do rangi jednej z najznamienitszej posiadłości na Śląsku Opolskim. Wybudował oranżerię i bażanciarnię i przeobraził park w piękną wizytówkę miejscowości.

Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Najważniejszy jednak moment dla zamku nastąpił w 1892 roku, kiedy pałac zakupili książęta Hochbergowie, Ci sami, którzy władali słynnymi śląskimi majątkami - zamkiem Książ i zamkiem w Pszczynie. Dąbrowę nabył Henryk XI i o ile zamki w Pszczynie i Książu dostały się jego pierwszemu synowi - Janowi Henrykowi XV (temu od Daisy), który odziedziczył tytuł książęcy, to zamek w Dąbrowie miał zabezpieczyć jego drugiego syna - Konrada, który już tytułu książęcego nie posiadał. W kolejnych latach (1894-97) Hochbergowie przebudowali zamek w Dąbrowie w stylu neorenesansowym, ogromnym kosztem, kiedy zyskał wygląd okazałego pałacu i zamknął się w czteroskrzydłowe założenie, z wieżami łączącymi całość. Nie zmienił się bardzo styl zamku, ponieważ przebudowę utrzymano w stylu neorenesansowym. Powstała wówczas bryła zamku utrzymała się do dziś. Konrad jednak nie był specjalnie zainteresowany Dąbrową, wyjechał stąd, a mieszkała tu jego macocha Matylda - księżna pszczyńska. Pieczę nad zamkiem w Dąbrowie od 1913 roku przejęła Anna - przyrodnia siostra Konrada. Choć byli Niemcami, nie identyfikowali się z faszystami i kiedy Hitler doszedł do władzy w 1933 roku, z powodu szykanowania musieli opuścić majątek i wyjechać z Niemiec. Zamek do wybuchu wojny był niezamieszkały. W 1939 roku zorganizowano tu punkt dla niemieckich żołnierzy, gdzie przygotowywano się do ataku na Polskę. W tym zamku szyto niemieckie mundury, a w 1944 roku zorganizowano punkt sanitarny.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Bryła zamku nie została bardzo naruszona podczas wojny, ale mocno ucierpiały wnętrza i częściowo dach. Po wojnie dalsze zniszczenia i grabieże dokonały całości. Działał tu Urząd Repatriacyjny, Państwowy Ośrodek Magazynowy czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W latach 70. XX wieku zamek przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna, która jest właścicielem zamku do dziś, już jako Uniwersytet Opolski. O ile w latach 70. przeprowadzono szeroko zakrojony remont zamku, o tyle w latach 90. kolejne prace adaptacyjne poszły w zupełnie nietrafionym kierunku, a wreszcie całkowicie ich zaniechano. Stagnacja trwa do dziś, ale Stowarzyszenie Dąbrowskie Skarby stara się o zewnętrzne środki na remont zamku z prawdziwego zdarzenia. Miejmy nadzieję, że jeszcze zaświeci blaskiem.

Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Zamek otacza zabytkowy park o powierzchni 20 ha. Przy zamku stoi drewniana, XVII-wieczna figura Św. Jana Nepomucena, która wita turystów. Jej fundatorem był Ferdynand von Mettich-Tschetschau. Obok zamku wznosi się renesansowy kościół Św. Wawrzyńca, ale parafia początkami sięga głębiej, do średniowiecza.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Dąbrowa zamek
Dąbrowa
Skręcone kominy, Joanna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Park Zamkowy
cały rok całą dobę
wstęp bezpłatny
Wnętrza zamku
V-IX każdy pierwszy weekend miesiąca 12.00-15.00
Zwiedzanie z przewodnikiem
W innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym
Parking: bezpłatny w centrum miejscowości

Adres

Zamek w Dąbrowie
Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa
"Dąbrowskie Skarby"
ul. Zamkowa, Dąbrowa
tel. 792-141-194
https://www.facebook.com/dabrowskieskarby

GPS: 50°40'47N, 17°44'51E

Dąbrowa noclegi

Dąbrowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'47N, 17°44'51E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
Piękny zamek, choć wymaga wielu nakładów. Ale elewacja robi wrażenie. No i te nietypowe kręcone kominy 🙂

Zamek w Dąbrowie na blogu

Niemodlin na weekend

Porywamy Was dziś do Niemodlina, to ciekawe miasteczko, w którym znajdziesz kilka naprawdę fajnych atrakcji. Najcenniejszą jest oczywiście potężny zamek Niemodlin, być może znany Wam z magicznego filmu Jasminum. Jego wnętrza są remontowane, ale zapraszają już turystów. Na pobliskim stawie zjesz pysznego karpia po niemodlińsku, całkiem niedaleko odwiedzisz piękne i dzikie arboretum w Lipnie, a w Dąbrowie czeka drugi zamek, ten jeszcze czeka na rozpoczęcie remontu, ale to jeden z piękniejszych obiektów w regionie!

21 maj 2021 13:40
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021