Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Zamek w Dąbrowie

Zamek w Dąbrowie

(4.8 głosów: 6)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek w Dąbrowie to dawna posiadłość magnacka, wznosząca się na wzgórzu o wysokości 184 m n.p.m., w leżącej nieco na zachód od Opola Dąbrowie, datowanej na około 1300 rok. Dąbrowski zamek na Opolszczyźnie to jeden z najpiękniejszych obiektów w regionie, a jego prawdziwą wizytówką, zarówno w czasach historycznych, jak i obecnie, stały się oryginalne, skręcone kominy, niespotykane nigdzie indziej. To był ewenement w skali Europy i jest do dziś - element rozpoznawczy tego miejsca, choć więcej szczegółów zasługuje tu na uwagę. Obecnie renesansowy zamek w Dąbrowie, choć wymaga renowacji, robi spore wrażenie na turystach. Przez cały rok można wejść bezpłatnie na teren zabytkowego parku wokół zamku, a w sezonie turystycznym, w weekendy można też odwiedzić dziedziniec wewnętrzny, a nawet wnętrza zamku. Te są dość mocno zrujnowane, ale nadal zadziwia tu kilka pięknych elementów. Właścicielem zamku w Dąbrowie jest Uniwersytet Opolski, ale opiekuje się nim i udostępnia go turystyczne Stowarzyszenie "Dąbrowskie Skarby". Czyni ono usilne starania o pozyskanie środków na remont zamku.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Historia zamku w Dąbrowie

Najprawdopodobniej początki zamku w formie wieży mieszkalnej sięgają czasów średniowiecza. Nie ma o tym konkretnych zapisków, ale potwierdzają to między innymi badania cegieł w murach zamkowych. Pewnym jest natomiast, że w XVII wieku osiadł tu możny, śląski ród von Mettich-Tschetschau. Historyczna tablica na zamku mówi o tym, że Joachim Mettich-Tschetschau wybudował renesansowe skrzydło z wieżą. Budowa trwała 2 lata, między 1615 a 1617 rokiem i po jej zakończeniu Joachim z dumą wprowadził się do swej nowej rezydencji. Zapisek ten jest swoistym potwierdzeniem istnienia tu wcześniej założenia obronnego, bowiem pojawia się w nim hasło "naprzeciw wału". Później dąbrowskim zamkiem władały inne rody, jak von Prittwitz, von Larisch, von Hatzfeld czy von Zigler-Klipphausen. Przedstawiciel tego ostatniego - Ludwik Henryk Wilhelm, podniósł zamek w Dąbrowie do rangi jednej z najznamienitszej posiadłości na Śląsku Opolskim. Wybudował oranżerię i bażanciarnię i przeobraził park w piękną wizytówkę miejscowości.

Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Najważniejszy jednak moment dla zamku nastąpił w 1892 roku, kiedy pałac zakupili książęta Hochbergowie, Ci sami, którzy władali słynnymi śląskimi majątkami - zamkiem Książ i zamkiem w Pszczynie. Dąbrowę nabył Henryk XI i o ile zamki w Pszczynie i Książu dostały się jego pierwszemu synowi - Janowi Henrykowi XV (temu od Daisy), który odziedziczył tytuł książęcy, to zamek w Dąbrowie miał zabezpieczyć jego drugiego syna - Konrada, który już tytułu książęcego nie posiadał. W kolejnych latach (1894-97) Hochbergowie przebudowali zamek w Dąbrowie w stylu neorenesansowym, ogromnym kosztem, kiedy zyskał wygląd okazałego pałacu i zamknął się w czteroskrzydłowe założenie, z wieżami łączącymi całość. Nie zmienił się bardzo styl zamku, ponieważ przebudowę utrzymano w stylu neorenesansowym. Powstała wówczas bryła zamku utrzymała się do dziś. Konrad jednak nie był specjalnie zainteresowany Dąbrową, wyjechał stąd, a mieszkała tu jego macocha Matylda - księżna pszczyńska. Pieczę nad zamkiem w Dąbrowie od 1913 roku przejęła Anna - przyrodnia siostra Konrada. Choć byli Niemcami, nie identyfikowali się z faszystami i kiedy Hitler doszedł do władzy w 1933 roku, z powodu szykanowania musieli opuścić majątek i wyjechać z Niemiec. Zamek do wybuchu wojny był niezamieszkały. W 1939 roku zorganizowano tu punkt dla niemieckich żołnierzy, gdzie przygotowywano się do ataku na Polskę. W tym zamku szyto niemieckie mundury, a w 1944 roku zorganizowano punkt sanitarny.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Bryła zamku nie została bardzo naruszona podczas wojny, ale mocno ucierpiały wnętrza i częściowo dach. Po wojnie dalsze zniszczenia i grabieże dokonały całości. Działał tu Urząd Repatriacyjny, Państwowy Ośrodek Magazynowy czy Ośrodek Doradztwa Rolniczego. W latach 70. XX wieku zamek przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna, która jest właścicielem zamku do dziś, już jako Uniwersytet Opolski. O ile w latach 70. przeprowadzono szeroko zakrojony remont zamku, o tyle w latach 90. kolejne prace adaptacyjne poszły w zupełnie nietrafionym kierunku, a wreszcie całkowicie ich zaniechano. Stagnacja trwa do dziś, ale Stowarzyszenie Dąbrowskie Skarby stara się o zewnętrzne środki na remont zamku z prawdziwego zdarzenia. Miejmy nadzieję, że jeszcze zaświeci blaskiem.

Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie

Zamek otacza zabytkowy park o powierzchni 20 ha. Przy zamku stoi drewniana, XVII-wieczna figura Św. Jana Nepomucena, która wita turystów. Jej fundatorem był Ferdynand von Mettich-Tschetschau. Obok zamku wznosi się renesansowy kościół Św. Wawrzyńca, ale parafia początkami sięga głębiej, do średniowiecza.Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Zamek w Dąbrowie
Dąbrowa zamek
Dąbrowa
Skręcone kominy, Joanna

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Park Zamkowy
cały rok całą dobę
wstęp bezpłatny
Wnętrza zamku
V-IX każdy pierwszy weekend miesiąca 12.00-15.00
Zwiedzanie z przewodnikiem
W innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym
Parking: bezpłatny w centrum miejscowości

Adres

Zamek w Dąbrowie
Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury w Gminie Dąbrowa
"Dąbrowskie Skarby"
ul. Zamkowa, Dąbrowa
tel. 792-141-194
https://www.facebook.com/dabrowskieskarby

GPS: 50°40'47N, 17°44'51E

Dąbrowa noclegi

Dąbrowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°40'47N, 17°44'51E
04 kwiecień 2017
21 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Łukasz Piernikarczyk
21 maj 2021 12:07
Piękny zamek, choć wymaga wielu nakładów. Ale elewacja robi wrażenie. No i te nietypowe kręcone kominy :)

Zamek w Dąbrowie na blogu

Niemodlin na weekend

Porywamy Was dziś do Niemodlina, to ciekawe miasteczko, w którym znajdziesz kilka naprawdę fajnych atrakcji. Najcenniejszą jest oczywiście potężny zamek Niemodlin, być może znany Wam z magicznego filmu Jasminum. Jego wnętrza są remontowane, ale zapraszają już turystów. Na pobliskim stawie zjesz pysznego karpia po niemodlińsku, całkiem niedaleko odwiedzisz piękne i dzikie arboretum w Lipnie, a w Dąbrowie czeka drugi zamek, ten jeszcze czeka na rozpoczęcie remontu, ale to jeden z piękniejszych obiektów w regionie!

21 maj 2021 13:40
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację