Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Kościół Św. Wawrzyńca w Dąbrowie

Kościół Św. Wawrzyńca w Dąbrowie

Pierwszy kościół Św. Wawrzyńca diakona i męczennika w Dąbrowie koło Opola powstał prawdopodobnie już w XIII wieku, ale niewiele o tym wiadomo. W XIV stuleciu tutejszy kościół był dwa razy wzmiankowany w znanych dziś dokumentach, w 1305 oraz w 1335 roku.Wiadomo na pewno, że w 1651 roku istniał tutaj kościół murowany z kamienną podłogą, trzema dzwonami i trzema rzeźbionymi ołtarzami. W 1681 roku wybudowano kaplicę w kościele oraz przerobiono sklepienie świątyni. Wkrótce też Maria Sabina hrabina Mettich z domu Hrabina Verdugo ufundowała nowy ołtarz i monstrancję.Obecnie murowany kościół w Dąbrowie prezentuje się bardzo ładnie, to jednonawowa, późnorenesansowa budowla z zabytkowym wyposażeniem wnętrza. Do parafii należy kilka kościołów filialnych, w tym w Karczowie, Nowej Jamce i klasztor Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Dąbrowie.

Obok kościoła w Dąbrowie wznosi się wspaniały, okazały zamek Hochbergów, należący dziś do Uniwersytetu Opolskiego. Choć obecnie nieco zaniedbany, ma w przyszłości zostać udostępniony dla turystów.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. księdza Sztonyka 62, Dąbrowa
tel. 77/ 464-10-47, 608-851-373
parafiadabrowa@op.plDąbrowa noclegi

Dąbrowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020