Kościół Św. Wawrzyńca w Dąbrowie

Dąbrowa kościół
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Pierwszy kościół Św. Wawrzyńca diakona i męczennika w Dąbrowie koło Opola powstał prawdopodobnie już w XIII wieku, ale niewiele o tym wiadomo. W XIV stuleciu tutejszy kościół był dwa razy wzmiankowany w znanych dziś dokumentach, w 1305 oraz w 1335 roku.

Wiadomo na pewno, że w 1651 roku istniał tutaj kościół murowany z kamienną podłogą, trzema dzwonami i trzema rzeźbionymi ołtarzami. W 1681 roku wybudowano kaplicę w kościele oraz przerobiono sklepienie świątyni. Wkrótce też Maria Sabina hrabina Mettich z domu Hrabina Verdugo ufundowała nowy ołtarz i monstrancję.Obecnie murowany kościół w Dąbrowie prezentuje się bardzo ładnie, to jednonawowa, późnorenesansowa budowla z zabytkowym wyposażeniem wnętrza. Do parafii należy kilka kościołów filialnych, w tym w Karczowie, Nowej Jamce i klasztor Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Dąbrowie.

Obok kościoła w Dąbrowie wznosi się wspaniały, okazały zamek Hochbergów, należący dziś do Uniwersytetu Opolskiego. Choć obecnie nieco zaniedbany, ma w przyszłości zostać udostępniony dla turystów.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. księdza Sztonyka 62, Dąbrowa
tel. 77/ 464-10-47, 608-851-373
parafiadabrowa@op.pl

Noclegi w Dąbrowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024