Dąbrowa kościół

Kościół Św. Wawrzyńca w Dąbrowie

(5 głosów: 1)

Pierwszy kościół Św. Wawrzyńca diakona i męczennika w Dąbrowie koło Opola powstał prawdopodobnie już w XIII wieku, ale niewiele o tym wiadomo. W XIV stuleciu tutejszy kościół był dwa razy wzmiankowany w znanych dziś dokumentach, w 1305 oraz w 1335 roku.Wiadomo na pewno, że w 1651 roku istniał tutaj kościół murowany z kamienną podłogą, trzema dzwonami i trzema rzeźbionymi ołtarzami. W 1681 roku wybudowano kaplicę w kościele oraz przerobiono sklepienie świątyni. Wkrótce też Maria Sabina hrabina Mettich z domu Hrabina Verdugo ufundowała nowy ołtarz i monstrancję.

Obecnie murowany kościół w Dąbrowie prezentuje się bardzo ładnie, to jednonawowa, późnorenesansowa budowla z zabytkowym wyposażeniem wnętrza. Do parafii należy kilka kościołów filialnych, w tym w Karczowie, Nowej Jamce i klasztor Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Dąbrowie.Obok kościoła w Dąbrowie wznosi się wspaniały, okazały zamek Hochbergów, należący dziś do Uniwersytetu Opolskiego. Choć obecnie nieco zaniedbany, ma w przyszłości zostać udostępniony dla turystów.

Kościół Św. Wawrzyńca
ul. księdza Sztonyka 62, Dąbrowa
tel. 77/ 464-10-47, 608-851-373
parafiadabrowa@op.plDąbrowa noclegi

Dąbrowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dąbrowa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
kościoły
50°40'51N, 17°44'48E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021