Ratusz w Brzegu. Renesansowy pałac miejski. Zwiedzanie i historia

Aktualizacja: 2023-09-22
Ratusz w Brzegu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Ratusz w Brzegu stoi pośrodku Rynku - reprezentacyjnego, ładnie odnowionego placu miasta. Ten renesansowy pałac miejski znacznych rozmiarów to dzieło włoskiego architekta Jakuba Parra.

Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu

Historia ratusza

Pierwsza budowla pochodziła jeszcze z czasów średniowiecza, z XIV wieku. Obecna siedziba władz miasta została wybudowana w latach 1569-77. Co ciekawe, miasto bardzo ucierpiało podczas działań II wojny światowej, ale sam ratusz przetrwał ten czas w bardzo dobrym stanie. Dlatego dziś można podziwiać oryginalne wnętrza i bryłę nie zmienioną w zasadzie od doby renesansu. Prócz pięknego wyglądu zewnętrznego i krużganków od strony ulicy Wojska Polskiego, budynek kryje ciekawe, zabytkowe sale. Stropową z 1646 roku i Rajców z 1746 roku.

Najokazalsza jest zachodnia część, gdzie w narożach górują dwie czworoboczne wieże, nakryte hełmami. Łączy je loggia z półkolistymi arkadami na parterze. Ponad nią na dachu widnieją trzy facjaty. Na elewacji odnajdziesz dekorację sgraffitową z XVII wieku oraz ciekawy zegar słoneczny.

Budowla w ostatnich latach została pieczołowicie odremontowana. Przywrócono jej wówczas charakterystyczną, diamentową elewację z XVI wieku. Dziś to prawdziwa perełka.

Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu

Zwiedzanie ratusza w Brzegu

Budowlę można zwiedzać bezpłatnie, wystarczy się umówić telefonicznie (538-280-500). Na trasie turystycznej są:

  • sale z okazałymi stropami, na tej największej na belce modrzewiowego stropu widnieje data 1646, odbywają się tutaj imprezy kulturalne
  • barokowa Sala Rajców - powstała w XVIII wieku, a dokładniej w 1742 roku. Przypomina świątynie, z racji złoceń i rozdzielającej pomieszczenie zdobnej balustrady, zwieńczonej aniołkami. Niebywałą sprawą są też malowidła na szafach, a także rzeźba czarnego orła. W cieniu zabytkowego stołu skrywa się oryginalne wejście do skarbca. Kiedyś przechowywano tu najcenniejsze dokumenty, a dziś pamiątki wydobyte z kapsuł czasu, odkrytych w iglicy podczas remontu w 2016 roku. Pierwsza kapsuła pochodzi z 1798 roku, druga z 1822. Zawierały stare mapy, monety i dokumenty
  • średniowieczna sala w wieży zegarowej - najstarsza część obiektu, pochodzi z XIV wieku. W tym niewielkim pomieszczeniu zbierała się rada miejska, licząca wówczas zaledwie 5 osób
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu, mała sala stropowa
Ratusz w Brzegu, mała sala stropowa
Ratusz w Brzegu, duża sala stropowa
Ratusz w Brzegu, duża sala stropowa
Ratusz w Brzegu, wieża
Ratusz w Brzegu, wieża
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu

Informacje praktyczne

Zwiedzanie bezpłatne codziennie po umówieniu się telefonicznym pod numerem telefonu: 538-280-500

Ratusz
Rynek, Brzeg

Noclegi w Brzegu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu, Sala Rajców
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu
Ratusz w Brzegu, znaleziska z kapsuł czasu
Ratusz w Brzegu kapsuła czasu
Ratusz w Brzegu
(4.1 głosów: 23)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 23)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024