Ratusz w Brzegu. Renesansowy pałac miejski. Zwiedzanie i historia
Ratusz w Brzegu stoi pośrodku Rynku - reprezentacyjnego, ładnie odnowionego placu miasta. Ten renesansowy pałac miejski znacznych rozmiarów to dzieło włoskiego architekta Jakuba Parra.

Historia ratusza
Pierwsza budowla pochodziła jeszcze z czasów średniowiecza, z XIV wieku. Obecna siedziba władz miasta została wybudowana w latach 1569-77. Co ciekawe, miasto bardzo ucierpiało podczas działań II wojny światowej, ale sam ratusz przetrwał ten czas w bardzo dobrym stanie. Dlatego dziś można podziwiać oryginalne wnętrza i bryłę nie zmienioną w zasadzie od doby renesansu. Prócz pięknego wyglądu zewnętrznego i krużganków od strony ulicy Wojska Polskiego, budynek kryje ciekawe, zabytkowe sale. Stropową z 1646 roku i Rajców z 1746 roku.
Najokazalsza jest zachodnia część, gdzie w narożach górują dwie czworoboczne wieże, nakryte hełmami. Łączy je loggia z półkolistymi arkadami na parterze. Ponad nią na dachu widnieją trzy facjaty. Na elewacji odnajdziesz dekorację sgraffitową z XVII wieku oraz ciekawy zegar słoneczny.
Budowla w ostatnich latach została pieczołowicie odremontowana. Przywrócono jej wówczas charakterystyczną, diamentową elewację z XVI wieku. Dziś to prawdziwa perełka.



Zwiedzanie ratusza w Brzegu
Budowlę można zwiedzać bezpłatnie, wystarczy się umówić telefonicznie (538-280-500). Na trasie turystycznej są:
- sale z okazałymi stropami, na tej największej na belce modrzewiowego stropu widnieje data 1646, odbywają się tutaj imprezy kulturalne
- barokowa Sala Rajców - powstała w XVIII wieku, a dokładniej w 1742 roku. Przypomina świątynie, z racji złoceń i rozdzielającej pomieszczenie zdobnej balustrady, zwieńczonej aniołkami. Niebywałą sprawą są też malowidła na szafach, a także rzeźba czarnego orła. W cieniu zabytkowego stołu skrywa się oryginalne wejście do skarbca. Kiedyś przechowywano tu najcenniejsze dokumenty, a dziś pamiątki wydobyte z kapsuł czasu, odkrytych w iglicy podczas remontu w 2016 roku. Pierwsza kapsuła pochodzi z 1798 roku, druga z 1822. Zawierały stare mapy, monety i dokumenty
- średniowieczna sala w wieży zegarowej - najstarsza część obiektu, pochodzi z XIV wieku. W tym niewielkim pomieszczeniu zbierała się rada miejska, licząca wówczas zaledwie 5 osób






Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zwiedzanie bezpłatne codziennie po umówieniu się telefonicznym pod numerem telefonu: 538-280-500
Adres
Ratusz
Rynek, Brzeg
GPS: 50°51'43N, 17°28'10E
Brzeg noclegi
Brzeg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami







